Kreikassa majoitusvero 1.1.2018 alkaen.

Kreikka_vai_Turkki

Majoitusvero 1.1.2018 alkaen

Kreikan viranomaiset veloittavat matkailijoilta 1.1.2018 alkaen majoitusveron. Tämä vero ei sisälly matkapaketin hintaan, vaan vero maksetaan kohteessa suoraan hotellille sisäänkirjauduttaessa käteisellä tai maksukortilla.

Majoitusveroa peritään per huone per alkava vrk seuraavasti:
1-2 tähteä= 0,50 €, 3 tähteä =1,50 €, 4 tähteä =3,00 € ja 5 tähteä= 4,00€. Vero määräytyy hotellin paikallisen tähtiluokituksen mukaan

9

1440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei_enää_Reikkaan

      Voi kauheeta!

    • melko_kallista_elämä_on

      Maksetaanko tuo vero kaikista huoneeseen/huoneistoon majoittuvista? Myös alaikäisistä lapsista?

      • eihenkilö

        Per huone


    • Turkki_ei_käy

      Tällainen vero on ollut Espanjassa jo jonkin aikaa. Maksoin sen itse viime kesänä Mallorcalla. Turistit kyllä lisäävät paikallisten kauppojen, ravintoloiden ja hotellien tuloja, mutta eivät lisää esimerkiksi vesijohtoveden määrää. Mallorcalla oli vesipula viime kesänä. Verotuloilla voidaan investoida laitteisiin, joita tarvitaan vesihuollossa.

      Turkkiin en lähde niin kauan kuin diktaattori Erdogan on vallassa. Hän totesi jokin aika sitten: "Yksikään euroopplainen ei ole turvassa minkään eurooppalaisen kaupungin kaduilla." Mies on toisin sanoen mielenvikainen ja haluaa pahoinpidellä tai tappaa minutkin.

      • mulliturpaeimuutu

        Turkkilaiset ovat mielenvikaisia, eli siis yli puolet kansasta kun sekopää islamistin äänestivät valtaan. Aina on muistettava typerä kansa, joka hullun äänestävät johtajakseen. Luotatko turkkilaiseen? No en.


    • Etelässä-etelän-meininki

      Itseltäni ei peritty tuota veroa lainkaan, vaikka matkustin 1.1.2018 jälkeen. Syytä en tiedä, ehkä ei tiedä ko. hotellin henkilökuntakaan!

    • vero-vero

      Verot ovat veroja, eivät ne siellä etelässä niin tarkkoja ole mokomien verojen kanssa, kuten edellinen vastaaja kertoi.

    • kylläverotpitimaksaa

      Kyllä Rodoksella Majestic-hotellissa ainakin perittiin 1,5e/huone/vrk veroa sisäänkirjautumisen yhteydessä muutama viikko sitten..

    • Millätodistat

      Veropa hyvinkin. Vaan mihin tuo vero päätyy? Hotellinpitäjän taskuun! Vero ei ollut suuri, 3,50 € per huone per viikko. Ei siitä kuittia saatu. Ei myöskään ilmastoinnista. Ei tallelokerosta. Ei huoneesta maksetusta ylimääräisistä tunneista, kun oli yölento. Ei vuokratuista pyyhkeistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1206
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      91
      1179
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      619
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      72
      603
    Aihe