Kerrankin rakastan ulosottomiestä!!!

Sukulaiset tehneet alusta loppuun järkyttävää kusetusta perinnön suhteen, pimittäneet, valehdelleet, huijanneet, tehneet sopimusrikkomuksen jne. Tämä kaikki tuli täysin puun takaa minulle, aina ovat olleet ihania ja rakastavia.
Sain tiistaina viimein perukirjan (minkä he aiemmin kieltäytyivät toimittamasta) ja soitin välittömästi ulosottomiehelleni ja pyysin että hän tekee päätöksen ettei ilman hänen lupaansa saa jakaa mitään. Perintö on mittava 700 000e ja yhden järkyttävän pesänhoitajan (tätini) tavoitteena oli etten saa senttiäkään perinnöstä, max pari euroa. Testamentilla suljettu minut täysin perinnön ulkopuolella ja rakas tätini unohti mainita senkin että voin vaatia lakiosaa.
Samainen kusettajatäti piirtelee sydämiä postikortteihin ja lähettää lämpimiä terveisiä. Niin pahaa kaksinaamaista selkäänpuukottajaa en ole ikinä ennen nähnyt.
Nyt kuitenkin tuli Pam, ulosoton päätös minkä jälkeen nämä huijarit eivät myy eivätkä jaa yhtään mitään. :)
21650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Et saa siis sinäkään yhtään mitään, niinkö?
Kannataako tästä iloita?

Äänestä
  • Eipä saa se kaksinaamainen tätikään.

    Äänestä

  • Kaikki sympatiani ovat tädin puolella, jonka sukulaisella on ikioma ulosottomieskin.

    Äänestä

  • Tottakai ulosottovelkani lyhenee hurjasti eli todellakin saan jotain.

    1Äänestä

Ihan oikein tehty!!

Äänestä
  • Samaa mieltä, suku on joskus vaan se pahin 🤣

    Äänestä

Tätisi piirtelee sydämen kuvia lähettämiinsä kortteihin ja on kiero. Ole sinä rehti ja lähetä tädillesi kortti, jossa on mulkun kuva.

2Äänestä
  • Yllätän häntä muilla keinoin. Täti on miljonääri jolla rahaa kuin roskaa ja silti siis yritti jättää minut perinnöttömäksi. Itse en tee rikoksia mutta Suomessa esim identiteettivarkaudesta saa vain sakkoja ja tunnen satoja rikollisia kalliosta jolle tollainen olisi pikkujuttu. Joku vahingossa tilaa tädin henkkareilla tavaraa, vaikka yhdet sukat h&m:ltä toiseen osotteeseen ja sitten odotellaan kunnes täti saa luottohäiriömerkinnän. Sitten voikin maksaa sukat itse pois. Tai jättää maksamatta niin tulee haaste miljonääritädille. Joka tapauksessa tiedän että luottohäiriömerkinnän voi saada jo ennen mitään haastetta.
    Tämä nyt vain esimerkki opetuksesta, itse en todellakaan mitään rikollista tee. En ole koskaan ollut poliisin kansaa tekemisissä.

    Äänestä

  • Trustnobody kirjoitti:

    Yllätän häntä muilla keinoin. Täti on miljonääri jolla rahaa kuin roskaa ja silti siis yritti jättää minut perinnöttömäksi. Itse en tee rikoksia mutta Suomessa esim identiteettivarkaudesta saa vain sakkoja ja tunnen satoja rikollisia kalliosta jolle tollainen olisi pikkujuttu. Joku vahingossa tilaa tädin henkkareilla tavaraa, vaikka yhdet sukat h&m:ltä toiseen osotteeseen ja sitten odotellaan kunnes täti saa luottohäiriömerkinnän. Sitten voikin maksaa sukat itse pois. Tai jättää maksamatta niin tulee haaste miljonääritädille. Joka tapauksessa tiedän että luottohäiriömerkinnän voi saada jo ennen mitään haastetta.
    Tämä nyt vain esimerkki opetuksesta, itse en todellakaan mitään rikollista tee. En ole koskaan ollut poliisin kansaa tekemisissä.

    Äänestääkö tätisi kokoomusta? Kokoomuslaiset rikkaat tädit ovat yleensä mullkuja.

    Äänestä

  • juhasipil kirjoitti:

    Äänestääkö tätisi kokoomusta? Kokoomuslaiset rikkaat tädit ovat yleensä mullkuja.

    Kyllä äänestää kokoomusta ja asuu omakotitalossa missä uima-allas ja hälyytykset.

    Äänestä

Itsehän kärsit vahingostasi.

Äänestä

Lain mukaan perseellä maksaminen riittää.

Äänestä
  • Hahaha...aijaa.. ulosottomies ahnehtii onneksi mun velkoihin nyt niin paljon omaisuutta kun voi niin pääsen minäkin velattomaksi huijaritädin suruksi.

    Äänestä

Haasta oikeuteen heti koko sukulaisroskaväki. Sen he totisesti ansaitsevat näemmä siis.

Äänestä
  • Luin just et jos ne rikkoo uo:n asettamaa maksukieltoa niin voidaan tuomita jopa vuodeksi vankeuteen. Pikkusakkokin olisi heidän tuloillaan valtava ja kun kyse sairaudesta nimeltä pihiys niin siinäpä kiemurtelee viranomaispäätös kainalossa. Oli ajatellut saavansa heti rahaa mutta saattoikin ajaa 5 sukulaistaan pulaan koska tädin rakkaille kolahtaa heti perintövero maksuun..

    Äänestä

Tossa perukirjassa ne koittaa kusettaa ulosottomiestäkin oikein olan takaa mutta mulla on mustaa valkoisella ja lähetin kaikki asiakirjat ulosottoon niin ehkäpä nämä rikolliset saadaan kuriin. He ovat pelänneet niiiiin paljon että rahaa valuu ulosottoon mutta unohtivat sen mahdollisuuden että kaikki metkut paljastuukin ja heidän jokainen lain rikkomisensa tulee päivänvaloon.
Itse olen näkövammainen kaiken lisäksi jota he tässä yrittivät kusettaa. Kauan eläköön moraali! :D

Äänestä

Nyt kun tää ulosoton laittama kielto jakaa kuolinpesää ilman heidän lupaa kolahti KLOMPS...voi olla ettei ulosotto suostu perinnönjakoon ennenkuin KAIKKI omaisuus on viivalla eli tämä tapahtuu tammikuussa 2019. Rakas tätini ei tätä mahdollisuutta huomioinut koska jos näin käy, joutuvat hänen rakkaat sukulaiset kuseen koska ei heillä ole varaa maksaa perintöveroja jotka kolahtavat KLOMPS maksuun nyt.
Vai mitä veikkaatte, suostuuko ulosotto siihen että muille jaetaan edunsaajakorvauksia ennenkun kuolinpesän lopullinen jako on selvä?

Äänestä

"ja rakas tätini unohti mainita senkin että voin vaatia lakiosaa."

No ei tädin ole sellaista tarvinnutkaan mainita, täysi-ikäisen ihmisen pitää itse tietää tuollaiset yleissivistykseen kuuluvat asiat. Olet siis rintaperillinen, eli perittävän lapsi, lapsenlapsi tai lapsenlapsenlapsi?

Äänestä
  • Kyllä olen rintaperillinen. Tätini on rakastanut minua kymmeniä vuosia niin vois luulla että olisi pitänyt mun puolia. Omat vanhempani kuolleet niin täti korvannut äitiä.

    Äänestä

Mitä sitä vahingoniloa potee, jos asiassa tapahtuu kuin oikein on? Nythän saa velkojat omiaan, ja jos aloittajan osuudesta velkojen jälkeen yli jää, sen saa itselleen.
Ja lakiosaa pitää itse vaatia, vain testamentin tiedoksianto pitää olla todisteellisesti tehty.
Minulla on muutoin velat maksettu, mutta jäi omaisen kuolinpesään osuuteeni turvaava mittaus voimaan. Vanhentuneita jo, mutta turvaava on tehty ennen vanhentumista.
Ilmeisesti voin nämäkin rahalla maksaa halutessani, että saa uo:n pois pesän kimpusta, mutta miksi tekisin niin?
Pesän järkevä jakaminen kun muutoinkin pikkupalasiin on hyödytöntä. Ja lesken hallintaoikeus kestää todennäköisesti vielä kauan, joten paikkaa ei kuitenkaan voisi kukaan perillisistä käyttää mihinkään kaivamatta kuvettaan.
Tietoa kaipaisin siitä, miten kauan uo antaa vanhentuneen velanosan olla pesässä, tavallisimmin? Mitään ei ole vuosiin kuulunut.
Velkoja ei ole tullut enää uusia, kun tulopuoli on nippanappa reilassa töitä tehden. Osan velkoja maksoin pois kituuttaen- nyt tuntuu oudolta kun säästöönkin pikkuisen jää aina.

Äänestä

tätikin voi olla moni.ilmeinen jos mimiikka hyvä ja toimii - ihanaa ainakin että vanha puolisokee mummu pääsee rähisevistä sukulaisistaan eroon - varsinkaan jös mitään laatua ilmaisevaakaan elossaan koskaan ennenkään ole ollut - muuta kuin elämänaikuinen pakkotyö.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Trustnobody kirjoitti:

Sukulaiset tehneet alusta loppuun järkyttävää kusetusta perinnön suhteen, pimittäneet, valehdelleet, huijanneet, tehneet sopimusrikkomuksen jne. Tämä kaikki tuli täysin puun takaa minulle, aina ovat olleet ihania ja rakastavia.
Sain tiistaina viimein perukirjan (minkä he aiemmin kieltäytyivät toimittamasta) ja soitin välittömästi ulosottomiehelleni ja pyysin että hän tekee päätöksen ettei ilman hänen lupaansa saa jakaa mitään. Perintö on mittava 700 000e ja yhden järkyttävän pesänhoitajan (tätini) tavoitteena oli etten saa senttiäkään perinnöstä, max pari euroa. Testamentilla suljettu minut täysin perinnön ulkopuolella ja rakas tätini unohti mainita senkin että voin vaatia lakiosaa.
Samainen kusettajatäti piirtelee sydämiä postikortteihin ja lähettää lämpimiä terveisiä. Niin pahaa kaksinaamaista selkäänpuukottajaa en ole ikinä ennen nähnyt.
Nyt kuitenkin tuli Pam, ulosoton päätös minkä jälkeen nämä huijarit eivät myy eivätkä jaa yhtään mitään. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu