Seeprapeipon munat

Seeprapeipott

Hei.
Haluaisin tietää minun seeprapeipoilla on tullut munia mitä pienille seeprapeipon poikasille kuuluu syöttää mistä saa jotain niille kelvollista tai voiko munan vaan ottaa pois sillä monet ei halua ostaa niitä ja en itsekkään hirveästi haluaisi poikasia!?😨

1

1152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tipitäti

      Munat, pesät ja kaikki pesätarvikkeet pois heti jos poikasia ei haluta (eikä ole ehtinyt hautoa jo paria viikkoa niin että poikaset on jo just tulollaan). Pesiminen on linnuille ihan turhaa stressiä ja rasitetta jos lisääntyminen ei suunnitellusti ja harkiten ole tarkoituksena.

      Kunnollinen tehoruokinta olisi kannattanut aloittaa jo ennen pesintää jotta emot olisivat varmasti hyvässä kunossa pesintään ja munassa paljon ravinteita mukana poikasen kehitykseen. Jos nyt kuitenkin hassusti käy ja niitä pikkuseeproja ehtii putkahtaa ennen kuin pesän saa hävitettyä, niin ruoaksi tarjolle sen normaalin (toivottavasri monipuolisen) ruokinnan lisäksi tavallista enemmän idätettyjä siemeniä ja proteiinipitoista voima/poikasruokaa, tai keitettyä kananmunaa hienonnettuna. Kalkkia etenkin naaraslintu tarvitsee nyt joka tapauksessa paljon jos sitä ei ole ollut jo munankuorta kehittäessä tarjolla, pahimmassa tapauksessa emolintu alkaa liuottaa kalkkia munintaa varten omasta luustostaan jos sitä ei muuten tarpeeksi saa. Kuivien siementen lisäksi linnut ihan normaaliruokinnassakin tarvitsevat monipuolista tuoreruokaa, kuten omenaa, porkkanaraastetta, parsakaalia, idätettyjä siemeniä, salaattia, voikukanlehtiä, vesiheinää yms.

      Jos munien poisto saa emolinnun vain jatkamaan munintaa loputtomiin vaikka pesäpaikkojakaan ei ole , voi niiden antaa tovin leikkiä pesintää korvaamalla munat keinomunilla (niitä voi pyöritellä itsekin jostain fimomassasta aidon mallin kokoiseksi ja näköiseksi jos tekomunia ei paikallisista eläinkaupoista löydy), jolloin ainakin sen haudonnan ajan emon kroppa saa hetken toipua. Ruokakupitkin kannattaa vaihtaa toisenmallisiin tai sijoittaa niin että niihin ei saa pesää viriteltyä jos on kovin sitkeä pariskunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      86
      3939
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3757
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2225
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2194
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2084
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1756
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      107
      1190
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1183
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1109
    Aihe