Seeprapeipon munat

Seeprapeipott

Hei.
Haluaisin tietää minun seeprapeipoilla on tullut munia mitä pienille seeprapeipon poikasille kuuluu syöttää mistä saa jotain niille kelvollista tai voiko munan vaan ottaa pois sillä monet ei halua ostaa niitä ja en itsekkään hirveästi haluaisi poikasia!?😨

1

1273

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tipitäti

      Munat, pesät ja kaikki pesätarvikkeet pois heti jos poikasia ei haluta (eikä ole ehtinyt hautoa jo paria viikkoa niin että poikaset on jo just tulollaan). Pesiminen on linnuille ihan turhaa stressiä ja rasitetta jos lisääntyminen ei suunnitellusti ja harkiten ole tarkoituksena.

      Kunnollinen tehoruokinta olisi kannattanut aloittaa jo ennen pesintää jotta emot olisivat varmasti hyvässä kunossa pesintään ja munassa paljon ravinteita mukana poikasen kehitykseen. Jos nyt kuitenkin hassusti käy ja niitä pikkuseeproja ehtii putkahtaa ennen kuin pesän saa hävitettyä, niin ruoaksi tarjolle sen normaalin (toivottavasri monipuolisen) ruokinnan lisäksi tavallista enemmän idätettyjä siemeniä ja proteiinipitoista voima/poikasruokaa, tai keitettyä kananmunaa hienonnettuna. Kalkkia etenkin naaraslintu tarvitsee nyt joka tapauksessa paljon jos sitä ei ole ollut jo munankuorta kehittäessä tarjolla, pahimmassa tapauksessa emolintu alkaa liuottaa kalkkia munintaa varten omasta luustostaan jos sitä ei muuten tarpeeksi saa. Kuivien siementen lisäksi linnut ihan normaaliruokinnassakin tarvitsevat monipuolista tuoreruokaa, kuten omenaa, porkkanaraastetta, parsakaalia, idätettyjä siemeniä, salaattia, voikukanlehtiä, vesiheinää yms.

      Jos munien poisto saa emolinnun vain jatkamaan munintaa loputtomiin vaikka pesäpaikkojakaan ei ole , voi niiden antaa tovin leikkiä pesintää korvaamalla munat keinomunilla (niitä voi pyöritellä itsekin jostain fimomassasta aidon mallin kokoiseksi ja näköiseksi jos tekomunia ei paikallisista eläinkaupoista löydy), jolloin ainakin sen haudonnan ajan emon kroppa saa hetken toipua. Ruokakupitkin kannattaa vaihtaa toisenmallisiin tai sijoittaa niin että niihin ei saa pesää viriteltyä jos on kovin sitkeä pariskunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      85
      2182
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      63
      771
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      767
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      20
      676
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      505
      668
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      610
    8. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      550
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      541
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      535
    Aihe