Seeprapeipon munat

Seeprapeipott

Hei.
Haluaisin tietää minun seeprapeipoilla on tullut munia mitä pienille seeprapeipon poikasille kuuluu syöttää mistä saa jotain niille kelvollista tai voiko munan vaan ottaa pois sillä monet ei halua ostaa niitä ja en itsekkään hirveästi haluaisi poikasia!?😨

1

1156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tipitäti

      Munat, pesät ja kaikki pesätarvikkeet pois heti jos poikasia ei haluta (eikä ole ehtinyt hautoa jo paria viikkoa niin että poikaset on jo just tulollaan). Pesiminen on linnuille ihan turhaa stressiä ja rasitetta jos lisääntyminen ei suunnitellusti ja harkiten ole tarkoituksena.

      Kunnollinen tehoruokinta olisi kannattanut aloittaa jo ennen pesintää jotta emot olisivat varmasti hyvässä kunossa pesintään ja munassa paljon ravinteita mukana poikasen kehitykseen. Jos nyt kuitenkin hassusti käy ja niitä pikkuseeproja ehtii putkahtaa ennen kuin pesän saa hävitettyä, niin ruoaksi tarjolle sen normaalin (toivottavasri monipuolisen) ruokinnan lisäksi tavallista enemmän idätettyjä siemeniä ja proteiinipitoista voima/poikasruokaa, tai keitettyä kananmunaa hienonnettuna. Kalkkia etenkin naaraslintu tarvitsee nyt joka tapauksessa paljon jos sitä ei ole ollut jo munankuorta kehittäessä tarjolla, pahimmassa tapauksessa emolintu alkaa liuottaa kalkkia munintaa varten omasta luustostaan jos sitä ei muuten tarpeeksi saa. Kuivien siementen lisäksi linnut ihan normaaliruokinnassakin tarvitsevat monipuolista tuoreruokaa, kuten omenaa, porkkanaraastetta, parsakaalia, idätettyjä siemeniä, salaattia, voikukanlehtiä, vesiheinää yms.

      Jos munien poisto saa emolinnun vain jatkamaan munintaa loputtomiin vaikka pesäpaikkojakaan ei ole , voi niiden antaa tovin leikkiä pesintää korvaamalla munat keinomunilla (niitä voi pyöritellä itsekin jostain fimomassasta aidon mallin kokoiseksi ja näköiseksi jos tekomunia ei paikallisista eläinkaupoista löydy), jolloin ainakin sen haudonnan ajan emon kroppa saa hetken toipua. Ruokakupitkin kannattaa vaihtaa toisenmallisiin tai sijoittaa niin että niihin ei saa pesää viriteltyä jos on kovin sitkeä pariskunta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      235
      9180
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      150
      3354
    3. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2765
    4. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      171
      2267
    5. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1889
    6. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      174
      1816
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      181
      1706
    8. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1371
    9. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1347
    10. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      121
      1170
    Aihe