Hei.
Haluaisin tietää minun seeprapeipoilla on tullut munia mitä pienille seeprapeipon poikasille kuuluu syöttää mistä saa jotain niille kelvollista tai voiko munan vaan ottaa pois sillä monet ei halua ostaa niitä ja en itsekkään hirveästi haluaisi poikasia!?😨
Seeprapeipon munat
1
1272
Vastaukset 1
- Tipitäti
Munat, pesät ja kaikki pesätarvikkeet pois heti jos poikasia ei haluta (eikä ole ehtinyt hautoa jo paria viikkoa niin että poikaset on jo just tulollaan). Pesiminen on linnuille ihan turhaa stressiä ja rasitetta jos lisääntyminen ei suunnitellusti ja harkiten ole tarkoituksena.
Kunnollinen tehoruokinta olisi kannattanut aloittaa jo ennen pesintää jotta emot olisivat varmasti hyvässä kunossa pesintään ja munassa paljon ravinteita mukana poikasen kehitykseen. Jos nyt kuitenkin hassusti käy ja niitä pikkuseeproja ehtii putkahtaa ennen kuin pesän saa hävitettyä, niin ruoaksi tarjolle sen normaalin (toivottavasri monipuolisen) ruokinnan lisäksi tavallista enemmän idätettyjä siemeniä ja proteiinipitoista voima/poikasruokaa, tai keitettyä kananmunaa hienonnettuna. Kalkkia etenkin naaraslintu tarvitsee nyt joka tapauksessa paljon jos sitä ei ole ollut jo munankuorta kehittäessä tarjolla, pahimmassa tapauksessa emolintu alkaa liuottaa kalkkia munintaa varten omasta luustostaan jos sitä ei muuten tarpeeksi saa. Kuivien siementen lisäksi linnut ihan normaaliruokinnassakin tarvitsevat monipuolista tuoreruokaa, kuten omenaa, porkkanaraastetta, parsakaalia, idätettyjä siemeniä, salaattia, voikukanlehtiä, vesiheinää yms.
Jos munien poisto saa emolinnun vain jatkamaan munintaa loputtomiin vaikka pesäpaikkojakaan ei ole , voi niiden antaa tovin leikkiä pesintää korvaamalla munat keinomunilla (niitä voi pyöritellä itsekin jostain fimomassasta aidon mallin kokoiseksi ja näköiseksi jos tekomunia ei paikallisista eläinkaupoista löydy), jolloin ainakin sen haudonnan ajan emon kroppa saa hetken toipua. Ruokakupitkin kannattaa vaihtaa toisenmallisiin tai sijoittaa niin että niihin ei saa pesää viriteltyä jos on kovin sitkeä pariskunta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1341712
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2151110Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.171805Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.258612- 33561
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11524- 187519
- 205507
- 41456
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18433