Krabilta Singaporeen

KMIM

Hei,
Olemme lähdössä perheen kanssa pariksi - kolmeksi kuukaudeksi matkalle aurinkoon. Matkamme aloitamme Koh Lantalta, joka on paratiisi meille; aurinkoa, hiekkaa, hyvää ruokaa eikä juuri mitään tekemistä. Tästä ajattelimme lähteä "alaspäin" kohti Singaporea, jonne matkamme päättyy.

Emme ole ennen käyneet Malesiassa, joten ottaisimme mielellämme kaikenlaisia asiallisia vinkkejä vastaan. Meille tärkeää on rauha, uudet kokemukset ja kaunis luonto. Mitä vähemmän yöelämää ja ostettavaa, sen parempi meille. Koska mukana on lapsia, asettuisimme mieluusti pidemmäksi aikaa paikoillemme ja liikkuisimme siitä ympäriinsä. Mitkä olisivat hyviä kohteita?

Onko Malesian liikenne verrattavissa Thaimaalaiseen? Siellä liikumme yleensä moottoripyörillä. Uskaltaako Malesiassa ryhtyä samaan ja kelpaako kansainvälinen ajokortti heille?

Etukäteen ostetut majoitukset ovat melko arvokkaita. Uskaltaako touko-kesäkuussa majoituksen hankinnan jättää paikan päälle vai onko vaarana jäädä lasten kanssa kadulle?

Kiitos jo etukäteen.

2

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsdfhshfs

      SIngapore on itsenäinen ns. kaupunkivaltio, Malesia on eri valtio.

      Langkawin meininki muistuttaa aika lailla eteläisen Thaimaan vastaavaa. Muualla Malesiassa en ole käynyt.

    • Malesiafani

      Hyvin länsimaista on Singaporessa, mutta reilusti itämaisella otteella. Kannattaa käydä Malesian reissulla kääntymässä vaikka päivän parin reissulla. Malesiassa myös samankaltaista kuin Thaimaan kohteissa, mutta astetta rauhallisempaa ja lapsiystävällisempää. Lisäksi mielestäni Malesian kohteissa näkyy yhteiskunnan astetta parempi järjestäytyminen ja tiukempi uskonnollisuus, paremman infran yms muodossa. Islaminusko ei kuitenkaan näy Malesiassa arjessa samaan tapaan kuin arabimaissa, enkä muista kertaakaan heränneeni minareetin rukouskutsuun aamuhämärissä. Kuala Lumpur on näkemisen arvoinen upeine ostosmahdollisuuksineen, mutta rantakohteista suosittelen reissaajille enemmänkin itärannikon paikkoja rauhallisuuden takia. Langkawin(kin) kun ovat jo venäläiset valloittaneet. Malesiassa eri kohteissa käynyt 5 reissua, enkä ole koskaan kokenut turvattomuutta, mutta olen ollut ilman lapsia silloin reissussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3333
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      27
      1512
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      63
      817
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe