Krabilta Singaporeen

KMIM

Hei,
Olemme lähdössä perheen kanssa pariksi - kolmeksi kuukaudeksi matkalle aurinkoon. Matkamme aloitamme Koh Lantalta, joka on paratiisi meille; aurinkoa, hiekkaa, hyvää ruokaa eikä juuri mitään tekemistä. Tästä ajattelimme lähteä "alaspäin" kohti Singaporea, jonne matkamme päättyy.

Emme ole ennen käyneet Malesiassa, joten ottaisimme mielellämme kaikenlaisia asiallisia vinkkejä vastaan. Meille tärkeää on rauha, uudet kokemukset ja kaunis luonto. Mitä vähemmän yöelämää ja ostettavaa, sen parempi meille. Koska mukana on lapsia, asettuisimme mieluusti pidemmäksi aikaa paikoillemme ja liikkuisimme siitä ympäriinsä. Mitkä olisivat hyviä kohteita?

Onko Malesian liikenne verrattavissa Thaimaalaiseen? Siellä liikumme yleensä moottoripyörillä. Uskaltaako Malesiassa ryhtyä samaan ja kelpaako kansainvälinen ajokortti heille?

Etukäteen ostetut majoitukset ovat melko arvokkaita. Uskaltaako touko-kesäkuussa majoituksen hankinnan jättää paikan päälle vai onko vaarana jäädä lasten kanssa kadulle?

Kiitos jo etukäteen.

2

1090

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hsdfhshfs

      SIngapore on itsenäinen ns. kaupunkivaltio, Malesia on eri valtio.

      Langkawin meininki muistuttaa aika lailla eteläisen Thaimaan vastaavaa. Muualla Malesiassa en ole käynyt.

    • Malesiafani

      Hyvin länsimaista on Singaporessa, mutta reilusti itämaisella otteella. Kannattaa käydä Malesian reissulla kääntymässä vaikka päivän parin reissulla. Malesiassa myös samankaltaista kuin Thaimaan kohteissa, mutta astetta rauhallisempaa ja lapsiystävällisempää. Lisäksi mielestäni Malesian kohteissa näkyy yhteiskunnan astetta parempi järjestäytyminen ja tiukempi uskonnollisuus, paremman infran yms muodossa. Islaminusko ei kuitenkaan näy Malesiassa arjessa samaan tapaan kuin arabimaissa, enkä muista kertaakaan heränneeni minareetin rukouskutsuun aamuhämärissä. Kuala Lumpur on näkemisen arvoinen upeine ostosmahdollisuuksineen, mutta rantakohteista suosittelen reissaajille enemmänkin itärannikon paikkoja rauhallisuuden takia. Langkawin(kin) kun ovat jo venäläiset valloittaneet. Malesiassa eri kohteissa käynyt 5 reissua, enkä ole koskaan kokenut turvattomuutta, mutta olen ollut ilman lapsia silloin reissussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      252
      4548
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      128
      2978
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1563
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1461
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1314
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    Aihe