Hei,
Olemme lähdössä perheen kanssa pariksi - kolmeksi kuukaudeksi matkalle aurinkoon. Matkamme aloitamme Koh Lantalta, joka on paratiisi meille; aurinkoa, hiekkaa, hyvää ruokaa eikä juuri mitään tekemistä. Tästä ajattelimme lähteä "alaspäin" kohti Singaporea, jonne matkamme päättyy.
Emme ole ennen käyneet Malesiassa, joten ottaisimme mielellämme kaikenlaisia asiallisia vinkkejä vastaan. Meille tärkeää on rauha, uudet kokemukset ja kaunis luonto. Mitä vähemmän yöelämää ja ostettavaa, sen parempi meille. Koska mukana on lapsia, asettuisimme mieluusti pidemmäksi aikaa paikoillemme ja liikkuisimme siitä ympäriinsä. Mitkä olisivat hyviä kohteita?
Onko Malesian liikenne verrattavissa Thaimaalaiseen? Siellä liikumme yleensä moottoripyörillä. Uskaltaako Malesiassa ryhtyä samaan ja kelpaako kansainvälinen ajokortti heille?
Etukäteen ostetut majoitukset ovat melko arvokkaita. Uskaltaako touko-kesäkuussa majoituksen hankinnan jättää paikan päälle vai onko vaarana jäädä lasten kanssa kadulle?
Kiitos jo etukäteen.
Krabilta Singaporeen
2
1152
Vastaukset 2
- hsdfhshfs
SIngapore on itsenäinen ns. kaupunkivaltio, Malesia on eri valtio.
Langkawin meininki muistuttaa aika lailla eteläisen Thaimaan vastaavaa. Muualla Malesiassa en ole käynyt. - Malesiafani
Hyvin länsimaista on Singaporessa, mutta reilusti itämaisella otteella. Kannattaa käydä Malesian reissulla kääntymässä vaikka päivän parin reissulla. Malesiassa myös samankaltaista kuin Thaimaan kohteissa, mutta astetta rauhallisempaa ja lapsiystävällisempää. Lisäksi mielestäni Malesian kohteissa näkyy yhteiskunnan astetta parempi järjestäytyminen ja tiukempi uskonnollisuus, paremman infran yms muodossa. Islaminusko ei kuitenkaan näy Malesiassa arjessa samaan tapaan kuin arabimaissa, enkä muista kertaakaan heränneeni minareetin rukouskutsuun aamuhämärissä. Kuala Lumpur on näkemisen arvoinen upeine ostosmahdollisuuksineen, mutta rantakohteista suosittelen reissaajille enemmänkin itärannikon paikkoja rauhallisuuden takia. Langkawin(kin) kun ovat jo venäläiset valloittaneet. Malesiassa eri kohteissa käynyt 5 reissua, enkä ole koskaan kokenut turvattomuutta, mutta olen ollut ilman lapsia silloin reissussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901419
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde74952- 47851
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit67796- 94796
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o159733- 20689
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku80630- 51622
- 53618