Vuodettu NSA työkalu suuri uhka!
DangerousObject.Multi.Generic
WindowsKabut
40542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Se on nyt Suomen yleisin haitake!
Ja NSA hyökkäystyökalu
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/microsoft-syyttaa-nsa-ta-wannacry-kiristyshaittaohjelmasta-tuhot-pian-4-miljardissa-6699657
Pahempaa tulossa! SuperMato:
EternalRocks , joka tunnetaan myös nimellä Doomsday , on ransomware troijalainen ja mato on Microsoft Windows , viimeksi päivitetty 24. toukokuuta 2017. Se on yksi ensimmäisistä esiintymiä ransomware ohjelma, joka käyttää varkain.
Joskus kutsutaan " WannaCryn seuraajaksi ", tämä irrotusohjelma käyttää seitsemää vuotaa NSA: n hakkerointityökalua ( EternalBlue , EternalSynergy , EternalRomance , EternalChampion , DoublePulsar , ArchiTouch ja SMBTouch), toisin kuin WannaCry, joka käytti vain kahta. Se myös nimeää itseään WannaCry piiloutua turvallisuustutkijoilta. Kun tietokone on saanut sen tartunnan, se jää piilossa isäntätietokoneeseen, salaa asentaa Tor-selain ja muodostaa yhteyden palvelimiinsa. 24 tunnin kuluttua palvelin alkaa itseään kopioida haittaohjelma. Tämä ransomware ei näytä vielä tappaa switch, toisin kuin jotkut WannaCry variantit. Toistaiseksi EternalRocks näyttää vain tartuttavan tietokoneita, mutta on varoitettu, että tämä mato voitaisiin aseistaa milloin tahansa. Koska tällä irrotusohjelmalla on varkaita ominaisuuksia, ei tiedetä, kuinka monta tietokonetta on tällä hetkellä tartunnan saaneilla.
Ai ongelma on noin vakava!
Tais nyt windows lähtee koneesta.
(>ლ)
Ooh Shit
Nyt on Macitkin vaarassa ja niihin hyökätään aktiivisesti!
https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000005565786.html
Voin uskoa
Onko Windows käyttäjät nyt ihan kusessa?
Kuulostaa samalta kuin väite "UFOt ovat yleisimpiä tunnistamattomia lentäviä kohteita!"
NSA:lta vuotaneet hyökkäystyökalut ei ole! Vaan ne on tunnistettuja mutta niistä ei puhuta NSA hyökkäystyökaluina! ne on joko bugeja tai jotain ihmenimisiä haitakkeita.
Nythän meillä Suomessa on edäs sellainen infektiolistojen kärjessä. DangerousObject.Multi.Generic
Joka on monitoiminen haitake. jolla siis periaateessa hyökkääjä saa koko koneen hallintaansa ja voi levittää sitä verkossaa oleviin muihin Windowsjärjestelmiin.
Itse en ymmärrä, miksi täällä on toi yksi tyyppi monella nicillä, joka yrittää kieltää kaiken tällaisen? Jopa Windows vakoilun!
DangerousObject.Multi.Generic+on+tänään+yli+30%+Suomessa.
Koska+Suomessa+on+paljon+w10,++kärkeen+kipuaa+örkki+joka+toimii+myös+kympissä!
"Itse en ymmärrä, miksi täällä on toi yksi tyyppi monella nicillä, joka yrittää kieltää kaiken tällaisen?"
Saa rahaa em. kaltaisesta trollauksesta tai yleisemmin on vain häiriintynyt vajakki.
Mikä siinä nyt on että toi Winfani haluaa kieltää vakoilun ja haitakkeiden olemassaolon ja vaarat?
Jos osoittaisi osaajaa, miksei kerro niitä konsteja suojautua?
Mutta menee alaarvoiseen pelleeilyyn ja trollaamiseen.
Onko windowsin valhelinja tuo, onko hän maksettu höpöttäjä?
On se virallisen valheen airut! NSA työkaluista ei puhuta tietoturva yhtiöiden löydöissä suoraan! Ne on saanut haitakemaiset nimet kuetn tässä keskustelussa on käynyt ilmi!
"Nythän meillä Suomessa on edäs sellainen infektiolistojen kärjessä. DangerousObject.Multi.Generic
Joka on monitoiminen haitake."
Se ei ole monitoiminen oikeastaan missään merkityksessä, vaan tarkoittaa että se on yksi monesta mahdollisesti haittaavasta asiasta joita virustarkistus ei silti kyennyt tunnistamaan, muuta kuin että sen koodi vaikuttaa potentiaalisesti vaaralliselta.
Eli se että joku väittäisi sitä yksittäiseksi työkaluksi on melko huvittavaa :)
Höpön höpöö, et sitten viitsinyt edes tarkastaa netistä mikä se on!
Mikää tietoturva firma ei jostainsyytä kirjoita että on NSA hyökkäystyökalu?
Se on jäänyt hakkereiden kontolle kertoa oikea totuus mailmalle.
suom "Vaarallinen objekti. moniala yleinen." On NSA:n vuotaman paketin osa! Sydän!
Joka pitäisi jokaisen virustorjunnan tunnistaa! koska asia on vanha.
Mutta kuinkas on? se vaan kasvattaa levinneisyytään ja osuuttaan.
Koska sen voi ujuttaa palasina muilla hyökkäyksillä ja sitä on hyvin vaikea poistaa windows 10 järjestelmästä. Eli sillä voi tehdä ihan kaikee!
Ensimmäisenä se tekee kohteen käyttäjästä oman hiekkalaatikon. Jonka jälkee sen poisto on helvetinvaikeeta. sen osia on kaikkissa oleelisissa windowsin järjestelmä pääkohdissa.
Mitään hyökkäystä ei koskaan tehdä yhdellä! DangerousObject.Multi.Generic on NSA hyökkäystyökalun sydän joka otaa windowsin hallintaan. se tarvii se ujuttamiseen eri haitakeen ja sitten mitäs sillä tehdään taas eri tai useita.
Työkalun olen nähnyt nettivideona, se on graafinen ja älyttömän helppo. siinä on satoja erivariaatio valintoja ja lisähaitakkeita. Mutta sen työkalun ydin joka kaapaa koneen on DangerousObject.Multi.Generic
2013 virusta ei blogattu, koska se NSA:n
Complete scanning result of "Your Bill Summary REF.346061894703.zip", processed in VirusTotal at 08/05/2013 14:48:45 (CET)
[ file data ]
* name..: Your Bill Summary REF.346061894703.zip
* size..: 50367
* md5...: c5e150c2410801f2ed095fe7e2533275
[ scan result ]
McAfee 5.600.0.1067/20130805 found nothing
Symantec 20131.1.0.101/20130805 found nothing
Kaspersky 9.0.0.837/20130805 found UDS:DangerousObject.Multi.Generic
F-Secure 11.0.19100.45/20130805 found nothing
AVG 10.0.0.1190/20130805 found FakeAlert
----------
Läjäyshän on kokonaisuudessaan jättikokoinen. se on 342 MB
Se käyttää monien eri firmojen tunnistus sertifikaattia mm Ubisoft.
Nythän se pitäis olla kaikkilla estolistalla, mutta sen saatuttaminen onnistuu ilman tunnistumista edelleen.
FageAlert = NSA työkalu! tai muu valtiollinen sallittu!
ExPetr-hyökkäys käyttää muunneltuja hyökkäyksiä kuten EternalBlue ja EternalRomance, joita NSA käyttää ja jotka muutaman kuukauden kuluttua julkaistiin vapaasti Internetissä joukko hakkereita. Näiden porttien avulla GoldenEye-virus leviää helposti yritysverkkoihin.
Kaspersky Lab tietoturvaratkaisu havaitsee uhka UDS: DangerousObject.Multi.Generic Trojan-Ransom.Win32.ExPetr.a tai HEUR: Trojan-Ransom.Win32.ExPetr.gen. Behavioral Detection Solution Järjestelmäntarkkailun näkee ransomware PDM: Trojan.Win32.Generic tai PDM: Exploit.Win32.Generic.
Alkuperäinen netin teksti
Atacul ExPetr folosește exploituri modificate precum EternalBlue și EternalRomance, exploituri folosite și de NSA și puse ”la liber” pe Internet, acum câteva luni, de către o grupare de hackeri. Cu ajutorul acestor portițe, virusul GoldenEye se propagă cu ușurință în rețelele corporate.
Soluția de securitate Kaspersky Lab detectează amenințarea ca UDS:DangerousObject.Multi.Generic, Trojan-Ransom.Win32.ExPetr.a sau HEUR:Trojan-Ransom.Win32.ExPetr.gen. Soluția de detecție comportamentală System Watcher vede ransomware-ul ca PDM:Trojan.Win32.Generic sau PDM:Exploit.Win32.Generic.
(>ლ)
NSA taas örkkitehtailua:(
Siinä sitä on nyt oudoksuttavaa ;D
Ei Jästejen päähän mikää mene, Ei vaihka Microsft itse kertos! Nää hurut on paatuneita Win Hybe Trollaajia!
Ja olkaa varoilaan! Mitään "Jakkaraongelmaa" ei ole!
Joo Jännää että noi Huru-höpöttäjät kaikki on kirjautuneita?
Onko ne maksettuja?
No mitäs luulet! Kuka muuten vääntäs täällä täysinperätöntä win hybe trollausta!
Rahalla saa MS valeuutisointia!
Kyse on jakkaraongelmasta silloin jos käyttäjä itse asentelee asioita mitä hänen ei pitäisi asentaa, esimerkiksi totally-not-a-virus.jpg.com.exe jonka kaveri lähetti väittäen että siinä on kuva ulkomaalaisesta naisesta, pitää vain hyväksyä sen suorittaminen järjestelmävalvojana niin sitten voi nähdä.
Ja sille huvittavalle tyypille joka kysyi miksi asioista enemmän tietävät ovat kirjautuneita, nämä ovat yleensä niitä ihmisiä jotka tietävät asiasta tarpeeksi että uskaltavat reilusti seistä omien sanojensa takana ;)
"Kuulostaa samalta kuin väite "UFOt ovat yleisimpiä tunnistamattomia lentäviä kohteita!""
Ootko kokenut kaappaus kokemuksen? ;D
Puistonpenkin näköinen ufo kaappas?
Älä puhu paskaa!
Vika on windowsin! Kun se saastuu ja tahmaa!
Hah hah.. Ethän sinäkään! Monella Nicillä suollat sontaa.
Vai postaat oikeen pornookin?
Johan tolle nauraa kaikki!
Oot Täys trolli!
Naurava NAKKI!
Windows on matorööri!
Saastuko koneesi kanssa?
Poistin nyt tuon windowsin.
Niin minäkin!
(>ლ)
Windows katastrofi on alkanut?
Joukkosaatuminen on alkanut!
EhernalBlue riehuu lahdessa!
Oletko suojautunut?
Infektio kartan mukaan myös kahdessaa muusakin paikassa suomessa isossa mittakaavassa
Joo, Espoosa ja Mikkelissä
Tää+haitake+on+leviämässä+Suomessa!++Nyt+yli+30%+on+pelkästään+tätä!
Noin+10000+windowsia+saastunut+tällähetkellä+Suomessa.
No ei ole paljon!
Se on edeleen kasvussa!
30,666%