Huomiomme kiinnitti Vantaalla taloyhtiön pihassa punaiset täplät pihapuitten kyljessä. Eli puut on luultavasti saaneet kaato tuomion ja näin kyseiseen pihaan ei jää kun lipputanko ja ruma muurattu " torni". keskelle pihaa.
Tuli vain mieleen mitä taloyhtiössä ajatellaan kun pilataan muuten kaunis piha, joten emme menneet katsomaan asuntoa.
Tärkrää on katsoa myös ulko aluetta.
4
231
Vastaukset
- Ostomielessä
Anteeksi kirjotus virhe piti olla Tärkeää eikä "Tärkrää" no oppi ja ikä kaikki ei kannata kännykällä kirjoitella.
"Tuli vain mieleen mitä taloyhtiössä ajatellaan kun pilataan muuten kaunis piha, joten emme menneet katsomaan asuntoa."
No, ehkä taloyhtiön tahtotila on se, että seuraavankin myrskyn jälkeen kukaan ei ole kuollut huonokuntoisten puiden vuoksi. Kukaan ei huvin vuoksi kaada puita, mutta kyllä niillä puillakin tulee jossain vaiheessa "kilometrit täyteen". Muistat varmaan esimerkiksi Kaivopuiston kuolemantapaksen, jossa huonokuntoinen puu tappoi ihmisen. Sen jälkeen Helsingin kaupunki inventoi Kaivopuiston puiden kunnon ja osa niistä jouduttiin kaatamaan. Silloinhan syntyi ihan joku kansalaisliike vastustamaan asiaa, laho puu kun heidän mielestään oli ihmisten turvallisuutta tärkeämpää.
Mutta, sinä aloittaja, et nyt ihan näköjään ymmärrä näitä asioita.- Kysyvä
No saattaahan olla, että punaisella täplällä varustetut puut on merkattu idealla "nämä jää", muut kaadetaan? Asia olisi varmaan selvinnyt, jos olisitte menneet huoneistoa katsomaan ja kysyneet asiaa esittelijältä. Olettaminen ei ole tiedon väärti.
- Istutuksia.pihaan
Tärkeää huomioida myös ympäristö tosiaan, sijoittajat pilasivat hyvän homman ja alkoivat vuokrata kelle sattuu osakkeitaan, kaikenmaailman tolkutonta huutoa pitävät aloittelevat alkoholistit yms. huutavat illat ja yöt niissä vuokraluukuissaan ja niiden parvekkeilla, päivisin niiden kirkuvat kersat huutaa ja vuorostaan parvekkeilla ja pihoissa, sen seurauksena tietysti osakkeiden arvo laskee. Vaihtuvuus on melkoista.
Laadukkaan osakeasunnon valitsemisesta on tullut jo aika hankalaa, mutta rahalla tietysti saa ja välttyy rasittavalta älämölöltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837