Astetta vaikeampi

Sähköinssi24vuotta

Kysytään täältä,kun yleensä joku tietää (älä vastaa jos olet idiootti,kiitos).

Eli itselläni on auto radio joka toimii akkulaturin kanssa testattuna sisällä, jännitteen ollessa 12 volttia mutta, kun vien sen autoon niin ei tapahdu mitään. Olen kytkenyt sen samoin kun sisällä joten johdoista se ei ole kiinni,ei myöskään akun linja vedoista, olen testannut myös alkuperäisen soittimen omiin johtoihin, vanah soitin pelaa normaalisti autossa ja sisällä uusi toimii vain sisällä kotona.

Virtaa tulee mankalle, mutta ei käynnisty. Mankan kun vie sisälle niin taas toimii,ei päätä eikä häntää?! Ainut mikä on tullut mieleen,on se että Micrassani oleva 45 mah akku ei jostakin syystä kertakaikkiaan riittäsi tuolle soittimelle (Procemax 9003DVD)??

2

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cesiliusokaamos

      Etupaneli on rikki tuosta mallista itselläni ollut noita yhdeksän, osta parempi tai kalliimpi.

    • ipuhjpiuohipjö

      Vastaan, vaikka olenkin idiootti.

      1) Autoradio, ei auto radio.

      2) Virran puutteesta tuskin on kyse. Normaali autolaturi ei kykene tuottamaan 12V jännitteellä virtaa kovinkaan paljoa, ehkä maksimissaan luokkaa 5-6A. Pienestäkin akusta (luultavimmin Micrasi akku on kuitenkin 45Ah, eikä 45mAh) taas tulee helposti satoja ampeereita, jos asiat ovat kunnossa.

      3) Vahvasti epäilen, että kaikki kytkennät autossa ja sisällä eivät sittenkään ole samanlaiset. Tyypillisesti soitin tarvitsee toimiakseen maadoituksen (-piuha), jatkuvan piuhan sekä virtalukon kautta tulevan "herätevirran" ( ). Tarkista yleismittarilla kaikki jännitteet ja niiden napaisuudet, sekä maadoitukset, että on varmasti oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4217
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      88
      3939
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2458
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      65
      2302
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2024
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1889
    7. 110
      1820
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1663
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1662
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      63
      1547
    Aihe