metsäverotuksen menot ja alv

metsäilijä

Ollaan tultu perinnön kautta pienen metsäpalstan omistajiksi. Kun käyn hoitamassa metsäpalastaa, saan vähentää asunnon ja metsäpalstan väliset matkat verotuksessa ja ilmoitan ne 2c -lomakkeella. Tämä on tuttua. Mutta metsäperikunta on alv-velvollinen, ja on annettava alv-ilmoitus, miten miten matkakulut ilmoitetaan siihen vai ilmoitanko ollenkaan.

3

416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlvitOnLainarahaa

      Alvit on ostaja maksanut varsinaisen pyynmyyntitulon yhteydessä perikunnalle ja sinä edelleen maksat ne verottajalle helmikuun aikana viimeistään.
      Alveista taasen saatte vähentää itse maksamanne alvit, esim moottorisahan huolloista, tai muista alvia sisältäneistä ja metsänne hyväksi hankkimista vähennyskelpoisista palveluista.
      Ei noista teille maksetuista alveista muista vähennyksiä voi tehdä kuin teidän itsenne maksamia alveja. Ei siis tekemiänne matkakuluja.

      Jos itse olette maksaneet enemmän alveja kuin mitä teille on maksettu, niin verottaja palauttaa ne teille.

    • Pientilojen.osakas

      Miten verottaja suhtautuisi siihen, että metsäpalstalle kuuluu myös pienen järven rannalla olevia kesämökkejä (vain kaksi), joita voisi väittää käytetyn majoittumiseen? Mökit ovat pieniä ja sähköttömiä. Ne kyllä soveltuvat pienellä pakkasellakin yöpymiseen, mutta vesijohtoja ei ole, eikä oikeastaan kunnon peseytymismahdollisuuksia. Saunat ovat mökkien yhteyteen rakennettuja (ns. saunamökki). Voisi tulla ongelmia siitä, paljonko matkakustannuksia (siis oikeastaan km) voisi vähentää verotuksessa. Puutahan ei ole myyty pitkään aikaan. Myrskyn kaatamia puita on tehty lähinnä polttopuiksi, omaan käyttöön. Jotain huonoa sahatavaraa saadaan myös. Niistäkin mitään ei ole myyty.
      Vaikka nämä kuolinpesän maat ovat ALV-verovelvollisia, liikevaihto on ollut lähes olematonta, lähinnä pellon vuokraus (toinen kiinteistö) matalalla hinnalla. Itse en uskaltanut edes uusien moottorisahojen ALV:ta vähentää, joten sahat ovat minun yksityistä omaisuuttani. Tässä on pari muutakin osakasta (sisaruksia) mukana.

      • voiteitävoivoi

        Asiaa kannattaa kysyä Veronmaksajan keskusliitosta, että miten menetellä niiden mökkien suhteen.
        Miksi et uskaltanut vähentää uusien moottorisahojen alv:a?? Jos sahat ostetaan perikunnalle ja kuuluvat tuohon metsänhoitoon, saa ne silloin vähentää!! Ei kannata hävittää rahaa tietämättömyydellä!!

        Nyt teidän kannattaisi ottaa selvää kunnolla verotuksesta ja perehtyä siihen huolella. Jo vero.fi sivuiltakin löytyy asiallista tietoa ihan verottajan tekemänä ja Veronmaksajat neuvoo selkokielellä https://www.veronmaksajat.fi/

        Nämä verotukseen liittyvät asiat on helppoja, kun niihin vain jaksaa perehtyä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5743
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4994
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2439
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1810
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      80
      1793
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      36
      1509
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1417
    8. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1395
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1224
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1205
    Aihe