Pieni matkakertomus Kapkaupunki

MatkaMimmi61

Kapkaupunki on lämmin, aurinkoinen ja kaunis maa; jolla on ainakin kahdet kasvot. Toisaalta ihana pöytävuori, merenranta, viiniviljelmät, safarit ja toisaalta ne kerjäläiset, hökkelialueet, vartioinnit, liikkumissuositukset, turistialueet joilla turvallista kun vähintään joka kymmenes vartija tai poliisi tai hotelli jossa vähänkin pomo huolehtii turistista käymällä huoneessa tarkastamassa tavarat vähintään kerran päivässä-kannattaa ihan oikeesti käyttää ovisalpaa. Matkalla tapahtui paljon, olin vain utelias ja kohtasin monta mukavaa uutta asiaa.

Kuljin hophop bussilla ympäri kaupunkia, kävin opasteluilla kävelyillä, torilla (ihan lähellä) ja monessa hyvässä ravintolassa ja aina sain maukasta kasvisruokaa. Kävin päiväretkellä viinitiloilla ja pingviinit bongasin ja five big! Jopa saunassa olin kolme kertaa; olikohan se 20.kerros ja hienot näkymät pöytävuodelle ja auringonlaskuun !

Kapkaupunki oli edullinen turistille. Ja huomasin taas kerran, kuinka pehmeää puuvillavaatteita saa muualta kuin kotimaasta. Ihan luksusta kun kerrasto on pehmeää ja lämmintä, en ole sellaista löytänyt täältä. Ostinkin useamman kerraston. sekä niitä ihania bamboosukkia paljon!. Olenkin sitä mieltä että tänne pohjolaan kaupataan toisen luokan puuvillatuotteet. (varmaan vielä tuplahintaan!).

Lentomatkat oli miellyttäviä ja niin rentouttavia; vain yksi pomppu mennentullen. Aikaa kyllä meni lähes vuorokausi suuntaansa, mutta nukuin mukavasti koneessa. Ihan parasta kun ei tartte tehdä mitään.

Kävin reissussa reilu pari kuukautta sitten eikä alvpalautusta ole vieläkään tullut. Uutiset juomaveden loppumisesta ovat toteutuneet, siitä oli uutisissa jo silloin. Kaivosonnettomuuskin pysäytti koska kiviä ostin muistoksi. Tv ohjelmat olivat samoja laulu- ja kokkkiohjelmia kuin täälläkin.

Luksusta; kuljettaja oli vastassa ja palautti kentälle. Valuutan otin seinästä ja uberia käytin.

Hieno maa!

1

895

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MatkaMimmi61

      Palasin muistelemaan tuota KapKaupungin reissua ja kyllä vain lomatunnelmat tulivat ihanasti mieleen. Lisäyksenä voin kertoa, että alvipalautus tuli ja reilun kolmen kuukauden kuluttua matkasta, mutta yllätys oli superkiva, kun testasin taas kerran otto.automaatilla alv-korttia, jonka olin KapKaupungista saanut. Nostin rahat suoraan automaatista saman tien ja kymppien ylimenevät jätin suosiolla maksajalle. Olisin voinut myös ilmoittaa oman luottokorttinumeron, niin sen kautta olisi tullut palautus, mutta provika niistäkin olisi mennyt. Olin säästänyt kaikki tavaraostojen kuitit ja laskenut niistä alvit ja palautus olikin hyvin muutaman sentin tarkkuudella. Tullissa tietty tarkistivat, että tavarat lähtevät maasta. Aikaahan siinä palautuksen tekemisessä meni siellä tullissa ja sitten tämä palautuksien odotus - loppujenlopuksi sekin kivaa, epäuskosta todeksi - mutta ihan kiva lopputulos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe