Kapkaupunki on lämmin, aurinkoinen ja kaunis maa; jolla on ainakin kahdet kasvot. Toisaalta ihana pöytävuori, merenranta, viiniviljelmät, safarit ja toisaalta ne kerjäläiset, hökkelialueet, vartioinnit, liikkumissuositukset, turistialueet joilla turvallista kun vähintään joka kymmenes vartija tai poliisi tai hotelli jossa vähänkin pomo huolehtii turistista käymällä huoneessa tarkastamassa tavarat vähintään kerran päivässä-kannattaa ihan oikeesti käyttää ovisalpaa. Matkalla tapahtui paljon, olin vain utelias ja kohtasin monta mukavaa uutta asiaa.
Kuljin hophop bussilla ympäri kaupunkia, kävin opasteluilla kävelyillä, torilla (ihan lähellä) ja monessa hyvässä ravintolassa ja aina sain maukasta kasvisruokaa. Kävin päiväretkellä viinitiloilla ja pingviinit bongasin ja five big! Jopa saunassa olin kolme kertaa; olikohan se 20.kerros ja hienot näkymät pöytävuodelle ja auringonlaskuun !
Kapkaupunki oli edullinen turistille. Ja huomasin taas kerran, kuinka pehmeää puuvillavaatteita saa muualta kuin kotimaasta. Ihan luksusta kun kerrasto on pehmeää ja lämmintä, en ole sellaista löytänyt täältä. Ostinkin useamman kerraston. sekä niitä ihania bamboosukkia paljon!. Olenkin sitä mieltä että tänne pohjolaan kaupataan toisen luokan puuvillatuotteet. (varmaan vielä tuplahintaan!).
Lentomatkat oli miellyttäviä ja niin rentouttavia; vain yksi pomppu mennentullen. Aikaa kyllä meni lähes vuorokausi suuntaansa, mutta nukuin mukavasti koneessa. Ihan parasta kun ei tartte tehdä mitään.
Kävin reissussa reilu pari kuukautta sitten eikä alvpalautusta ole vieläkään tullut. Uutiset juomaveden loppumisesta ovat toteutuneet, siitä oli uutisissa jo silloin. Kaivosonnettomuuskin pysäytti koska kiviä ostin muistoksi. Tv ohjelmat olivat samoja laulu- ja kokkkiohjelmia kuin täälläkin.
Luksusta; kuljettaja oli vastassa ja palautti kentälle. Valuutan otin seinästä ja uberia käytin.
Hieno maa!
Pieni matkakertomus Kapkaupunki
1
691
Vastaukset
- MatkaMimmi61
Palasin muistelemaan tuota KapKaupungin reissua ja kyllä vain lomatunnelmat tulivat ihanasti mieleen. Lisäyksenä voin kertoa, että alvipalautus tuli ja reilun kolmen kuukauden kuluttua matkasta, mutta yllätys oli superkiva, kun testasin taas kerran otto.automaatilla alv-korttia, jonka olin KapKaupungista saanut. Nostin rahat suoraan automaatista saman tien ja kymppien ylimenevät jätin suosiolla maksajalle. Olisin voinut myös ilmoittaa oman luottokorttinumeron, niin sen kautta olisi tullut palautus, mutta provika niistäkin olisi mennyt. Olin säästänyt kaikki tavaraostojen kuitit ja laskenut niistä alvit ja palautus olikin hyvin muutaman sentin tarkkuudella. Tullissa tietty tarkistivat, että tavarat lähtevät maasta. Aikaahan siinä palautuksen tekemisessä meni siellä tullissa ja sitten tämä palautuksien odotus - loppujenlopuksi sekin kivaa, epäuskosta todeksi - mutta ihan kiva lopputulos.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674557
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373228Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262648- 472563
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1981931
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3961554Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91428