Pieni matkakertomus Kapkaupunki

MatkaMimmi61

Kapkaupunki on lämmin, aurinkoinen ja kaunis maa; jolla on ainakin kahdet kasvot. Toisaalta ihana pöytävuori, merenranta, viiniviljelmät, safarit ja toisaalta ne kerjäläiset, hökkelialueet, vartioinnit, liikkumissuositukset, turistialueet joilla turvallista kun vähintään joka kymmenes vartija tai poliisi tai hotelli jossa vähänkin pomo huolehtii turistista käymällä huoneessa tarkastamassa tavarat vähintään kerran päivässä-kannattaa ihan oikeesti käyttää ovisalpaa. Matkalla tapahtui paljon, olin vain utelias ja kohtasin monta mukavaa uutta asiaa.

Kuljin hophop bussilla ympäri kaupunkia, kävin opasteluilla kävelyillä, torilla (ihan lähellä) ja monessa hyvässä ravintolassa ja aina sain maukasta kasvisruokaa. Kävin päiväretkellä viinitiloilla ja pingviinit bongasin ja five big! Jopa saunassa olin kolme kertaa; olikohan se 20.kerros ja hienot näkymät pöytävuodelle ja auringonlaskuun !

Kapkaupunki oli edullinen turistille. Ja huomasin taas kerran, kuinka pehmeää puuvillavaatteita saa muualta kuin kotimaasta. Ihan luksusta kun kerrasto on pehmeää ja lämmintä, en ole sellaista löytänyt täältä. Ostinkin useamman kerraston. sekä niitä ihania bamboosukkia paljon!. Olenkin sitä mieltä että tänne pohjolaan kaupataan toisen luokan puuvillatuotteet. (varmaan vielä tuplahintaan!).

Lentomatkat oli miellyttäviä ja niin rentouttavia; vain yksi pomppu mennentullen. Aikaa kyllä meni lähes vuorokausi suuntaansa, mutta nukuin mukavasti koneessa. Ihan parasta kun ei tartte tehdä mitään.

Kävin reissussa reilu pari kuukautta sitten eikä alvpalautusta ole vieläkään tullut. Uutiset juomaveden loppumisesta ovat toteutuneet, siitä oli uutisissa jo silloin. Kaivosonnettomuuskin pysäytti koska kiviä ostin muistoksi. Tv ohjelmat olivat samoja laulu- ja kokkkiohjelmia kuin täälläkin.

Luksusta; kuljettaja oli vastassa ja palautti kentälle. Valuutan otin seinästä ja uberia käytin.

Hieno maa!

1

787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MatkaMimmi61

      Palasin muistelemaan tuota KapKaupungin reissua ja kyllä vain lomatunnelmat tulivat ihanasti mieleen. Lisäyksenä voin kertoa, että alvipalautus tuli ja reilun kolmen kuukauden kuluttua matkasta, mutta yllätys oli superkiva, kun testasin taas kerran otto.automaatilla alv-korttia, jonka olin KapKaupungista saanut. Nostin rahat suoraan automaatista saman tien ja kymppien ylimenevät jätin suosiolla maksajalle. Olisin voinut myös ilmoittaa oman luottokorttinumeron, niin sen kautta olisi tullut palautus, mutta provika niistäkin olisi mennyt. Olin säästänyt kaikki tavaraostojen kuitit ja laskenut niistä alvit ja palautus olikin hyvin muutaman sentin tarkkuudella. Tullissa tietty tarkistivat, että tavarat lähtevät maasta. Aikaahan siinä palautuksen tekemisessä meni siellä tullissa ja sitten tämä palautuksien odotus - loppujenlopuksi sekin kivaa, epäuskosta todeksi - mutta ihan kiva lopputulos.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      125
      5401
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5052
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4437
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe