Mulla on KDE Neon jolla pelailen peliä jossa tarvittaisiin funktionäppäimiä. Normaalisti on media napit käytössä ja joutuu aina painamaan FN jotta saa painettua oikeaa nappia. Saako tuon käännettyä väliaikaisesti toisin päin?
Vastaukset 2
- LMDE2
Kai tuossakin voi itse määritellä asetuksista näppäimistöasetukset ja pikanäppäimet.
- PC_asiantuntija
Tuo EI OLE käyttöjärjestelmän ongelma!
Oikea (ja todennäköisesti AINOA toimiva) tapa korjata ongelma on tietokoneen BIOS -asetuksista, sinne pääsee painamalla heti virran kytkemisen jälkeen tiettyä nappia (valitettavasti ei ole standardia, vaan joka merkillä/mallilla on omansa), voi olla yhdessä koneessa DEL, toisessa F10, kolmannessa F12 jne.
JOS et tiedä nappia, et ehdi lukea sitä näytöltä, eikä käyttöohje neuvo, soita konevalmistajan tuotetukeen! KUN soitat, kysy samalla, voiko ko. koneessa korjata ongelman BIOS asetuksista, ja JOS EI VOI, esitä valmistajalle toivomus ohjelmistopäivityksestä BIOSiin siten, että korjaaminen asetuksista tulee mahdolliseksi.
Vaimoni Lenovo -koneessa ongelma korjautui BIOS -asetuksista, ei siis sen jälkeen enää ongelmaa.
Valitettavasti joissain koneissa korjaaminen on ilman BIOS -ohjelmistopäivitystä mahdoton korjata !
Fn EI OLE mikään standardinäppäin, eihän standardinäppäimistössä (eikä pöytäkoneissa yleensä muutenkaan) edes ole Fn -näppäintä !
Kun se ei ole standardinäppäin, sille ei ole myöskään (ainakaan standardia) näppäinkoodia !
Fn on kannettavissa tietokoneissa oleva erikoisnäppäin, jonka idea on se, että koneessa on loogisia näppäimiä enemmän kuin fyysisiä, ja Fn sitten valitsee saman fyysisen näppäimen osalta, kumpaa loogista näppäintä se milloinkin edustaa.
Kyseessä on siis laitevalmistajan oma ratkaisu, ja siksi laitevalmistajan tuotetuki on ainoa paikka, josta apua voi saada, jos et itsepalveluna saa korjattua ongelmaa BIOS -asetuksista.
HUOM: JOS olet epäonneksesi ostanut koneen, jossa BIOS -asetuksista ei löydy tarvittavaa asetusta ja JOS laitevalmistaja kieltäytyy tekemästä ohjelmistopäivitystä, tällöin olet heikoilla:
tässä tapauksessa kannettavassa tietokoneessa sisäänrakennetun näppäimistön osalta ongelmaa ei voi korjata mitenkään, niin ikävää kuin tämä käyttäjälle onkin !!!
Tässä tapauksessa ainoa keino ongelman korjaamiseksi on:
osta ja liitä ulkoinen näppäimistö (uusissa ja uudehkoissa laitteissa USB, ikivanhojen osalta PS/2).
ulkoisessa näppäimistössä ei edes ole Fn -nappia, siinä ei (yleensä, on poikkeuksiakin) ole noita näytön kirkkaus, äänenvoimakkuus yms. erikoisnappeja, mutta jos ne on, nämä erikoistoiminnot ovat omalla napillaan, EIVÄT jaettuja jonkin standardinapin kanssa, kuten kannettavassa tietokoneessa sisäänrakennetun näppäimistön osalta asia on.
HUOM: JOS ostat ulkoisen näppäimistön, ÄLÄ osta tietokonevalmistajasi tekemää näppäimistöä! Niin tekemällä palkitset taloudellisesti valmistajan huonosta suunnittelusta, ja näin vai lisäät huonon suunnittelun yleistymistä tietokoneissa !!!
Älä myöskään osta ulkoisen näppäimistöä tietokoneesi valmistajalta tai myyjältä !
Itse ostaisin vaikkapa näistä:
Biltema
Saiturinpörssi
Tokmanni
Nuo kun eivät myy tietokoneita, niin siinä ei sama taho pääse hyötymään taloudellisesti huonosta suunnittelusta.
HUOM2:
Bilteman näppikset: ovat kestäviä, mutta niin järkyttävän kovaa muovia, että sormesi saattavat kipeytyä näppäimistöä käytettäessä, varsinkin pelikäytössä (ja muussakin raskaassa käytössä).
Näppäinten muovilaatu on aina kompromissi: liian kova muovi tuottaa kipeät sormet, liian pehmeä taas kuluu pilalle.
Se, mikä on oikea kovuus, lienee makuasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79608- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57502
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398