Hyvä 2-T öljy Moottorisahaan

Polttopuuntekijä

Silloin kun hankein moottorisahan tuossa viimesyksynä klapihommiin. Tuli ostettua testimielessä ja osittain puolivahingossakin Teboil 2-T Mix mineraalipohjaistaöljyä ja sekä halpahallista AG Täyssynteettistä
2-Tahtiöljyä. Toimii ihan hyvin, molemmilla öljyillä ongelmitta eikä edes savutakaan pahemmin ja seos on 3 prosenttinen sekoitettuna 98-Bensaan. Mutta jotenkin olisi mielessä testata vähän jollain kalliimalla merkki 2-tahtiöljyä esim: Neste oil 2-tahtiöljy on varmaan hyvä ja varmasti Motul, Castrol, Valvoline jne..... minkälaisia 2-tahtiöljy merkkejä te käytätte sahojenne bensassa?

19

15362

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvinta2-T_käytän

      Minkälainen käyttö nyt sinulla on moottorisahan kanssa sitten lieneekin, eli kuinka paljon niitä polttopuita sahalla teet??
      Meikäläisellä kaksi moottorisahaa Stihl 024 80-luvun lopulta ja kaksi raivaussahaa Husqwarna 240R ja Partner 405 90-luvun alusta http://aijaa.com/AGGznq, näillä sahoilla kaadetaan puuta ja pätkitään halkopöllejä, raivaillaan taimikoita metsässä. Käyttämäni 2-tahtiöljy on ollut mitä sattuu olemaan halpaa, on myös ollut Teboilin 2-tahtiöljyä. Bensiini on ollut 95E ja joskus 98E, bensiinissä Motul säilöntäaine.
      Mitään suuria määriä en tee polttopuita, vain n. 50m³ vuosittain ja raivaussahoilla raivataan 2-5ha vuosittain. Näillä käytöillä ei ole ollut mitään ongelmia bensiinin ja öljyjen kanssa. Bensiinin säilöntäaine on ollut tosi hyvä, koska välttämättä en käytä kaikkia sahoja tasaisesti ympäri vuoden ja ei tarvitse muistella polttoaineita. Aina on käynnistynyt pidemmänkin säilytyksen jälkeen nämä sahat. En ole huomannut mitään eroa 2-tahtiöljyissä vuosien varrella. Teen aina sekoitukset itse samalla kaavalla.

    • suorastaan_öljyttynä

      Jaa, esimerkillinen vedätysaloitus...

    • sahuri5432

      kunhan on punaista, se riittää

    • ohjekirjaton

      Perämoottorin 2t on punaista. Joten muiden 2t öljyjen on oltava muun väristä esm tb vihreä, jottei sekotu keskenään

      • halvinta2-T_käytän

        Ja minkä takia muka pitää olla värillä väliä?? Käytin moottori- ja raivaussahoissa perämoottoriin tarkoitetut 2-T öljyt ja päinvastoin on mennyt nuo siniset ja vihreät 2-T öljyt joskus perämoottorin bensoihin. Minulla oli jossain vaiheessa 2-T moottorilla oleva 2-paikkainen ultrakevyt lentokone, siihenkin käytin ihan näitä halvimpia 2-T öljyjä, ei ollut mitään ongelmaa.


    • metusa

      Pääasia lienee että öljy on tarkoitettu ilmajäähdytteiselle koneelle.

      • halvinta2-T_käytän

        Minä kyllä käytin ihan samanlaista 2-T öljyä aikoinaan Wartburg merkkisissä henkilöautossa https://icdn-5.motor1.com/images/mgl/gNvqw/s3/wartburg-353.jpg, jotka oli vesijäähdytteisiä, mitä olen käyttänyt näissä moottori- ja raivaussahoissani.
        Pioner merkkisessä kallioporakoneessa , joka on myös 2-tahtinen ja ilmajäähdytetty, siinä puolestaa olen käyttänyt tavallista auton moottoriölyjä SAE 10-30, koska siinä ei saa 2-T öljyä käyttää, kun öljy ei saa palaa voitelun vuoksi.


    • sahuri2354

      vai on perämoottoriöljy punaista, ja muuko ei.. höpö höpö taas kerran.

      • W222

        Olen joskus ostanut tuollaisen annostelusäiliöllä olevan 2-T öljypakkauksen. Kallista on, mutta tuon voi täyttää halvemmalla (esim. Alco 2T-öljy) 3,90€/litra maksavalla 2-T öljyllä ja käyttää annosteluun.


    • Anonyymi

      Oikeastaan riittää että se öljy täyttää sahan valmistajan mukaiset voiteluvaatimukset esimerkkinä:
      Mobil Extra 2-T on Semisynteettinen
      2-tahti öljy, joka täyttää seuraavanlaiset voiteluominaisuudet/vaatimusluokitukset: API-TC, ISO E-GC,
      ISO E-GD, JASO FC & TISI
      Ja jos sahan käyttöoppaassa sanotaan
      2-Tahti öljystä että sen pitää täyttää seuraavanlaiset vaatimukset kuin :
      JASO FC tai ISO E-GD niin silloin
      Mobil Extra 2-T on hyvä valinta, tosin se ei kuitenkaan poissulje sitä että voit käyttää jotain muutakin merkkiä kuin mobilia. Riittää kunhan se öljy täyttää vain sahavalmistajan mukaisen voiteluvaatimuksen.

      • Anonyymi

        Olen käyttänyt tätä öljyä kymmeniä litroja sahassa ja raivurissa. Saa marketista 4 litran pöntöissä.


    • Anonyymi

      Laadukas täyssynteettinen 2-tahtiöljy, joka täyttää sahavalmistajan vaatimukset ja soveltuu ilmajäähdytteisille koneille. Seossuhde 2%, kuten tämän päivän sahoissa järjestään on, tai 2,5% jos välttämätön pakko on "varmuuden vuoksi" -lurauksia laittaa. Isompi öljymäärä ei voitele yhtään paremmin, suuttimet ovat sahojen kaasuttimissa sen verran pienet, että viskositeetiltaan paksumpi seos ei virtaa kunnolla.

      Sahamerkkien omat öljyt ovat sinänsä varma valinta, mutta jokaisen omaan harkintaan jää, onko se Husqvarnan logo purkin kyljessä 22 euron arvoinen, perusöljy joka tapauksessa tulee muualta.

      Kilpailukäyttöön tehdyt esteripohjaiset öljyt taas on tarkoitettu yleensä pakoaukon säätimellä varustetuille moottoreille, mitä on esim. karting-autoissa ja crossipyörissä, joten niissä leimahduspistettä on nostettu. Moottorisahassa ko. ominaisuus ei ole tarpeen, joten jättäisin ne käyttämättä, vaikkei niistä muuta haittaa olekaan. Jos näitä öljyjä välttämättä haluaa käyttää, kierrokset aina tapissa, osakaasulla palamaton öljy muodostaa mönjää äänenvaimentimeen.

    • Anonyymi

      Ainoa oikea tapa on ostaa halpaa 98 ja sekoittaa öljyä sopiva määrä n. 3 min / 5 ltr.

      • Anonyymi

        Riippuu paineista, ostaako 98 vai 95. Mustat letkut yms.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu paineista, ostaako 98 vai 95. Mustat letkut yms.

        Jotkut sahat nakuttaa ihan pirusti, jos erehtyy 95e sekoituksella sahaamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jotkut sahat nakuttaa ihan pirusti, jos erehtyy 95e sekoituksella sahaamaan.

        Joo se on enemmän skoteribensaa.

        Lyijyllistähä ei saa tehdä.


    • Anonyymi

      3% aikaste paljon öljyä!

    • Anonyymi

      Joo mutta palsta aktivoituu selvästi paremmin !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      288
      2309
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1374
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      23
      1373
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      142
      859
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      846
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      244
      758
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      729
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      570
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      501
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      478
    Aihe