Voin vain ihmetellä miksi Jyväskylässä on niin paljon asunnottomia?? Jopa ihan perheitä asuu toisten nurkissa. Ei niin kuin voi ymmärtää pakolaisille löytyy kämppä kaikilla mausteilla, mutta ei näille ihmisille jotka alkuperäisiä asukkeja.
Kuka auttaa Jyväskylän asunnottomia??
Mikäonn
20401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vieraat ensin. Kotimaan köyhät ja asunnottomat pyörivät toisten nurkissa, porttikongeissa ja kesäisin veneitten alla.
auttas kun lopettaa viinan juonnin ja asuntojen tuhoamisen, ja menee töihin. Jyväskylässä on satoja vuokraasutoja, tietty juoppoja sottapytty sossupummeja ei kukaan halua nurkkiaan sotkemaan.
Mitä tulee pakolaisiin niin, joo heillä on omat sopeutumis vaikeutensa, mikä on ymmärrettävää koska tulevat toisesta kulttuurista, he kuitenkin tekevät yhteistyötä ja ottavat opikseen, toisin kuin perussuomainen vuokralurkki, maassa on asuttu koko ikä, silti ei ole vähäisintäkään käsitystä miten toisen omaisuutta ja omaa vuokrakotia pidetään
Monet vuokraajat ottavat mieluummin yhteiskunnan elätin vuokralle,oli oli tämä sitten kotimainen tai ulkomaan tuonti.Vuokranmaksu kun on varma yhteiskunnan taholta.
no en ihan asu kankitiellä, mulla on muutama vuokraasunto ja voin sanoa että elämä on opettanut, ja entiset ja tulevat kankitieläiet eivät mun asuntohin pääse
Kvoa jätkä osoo kirjotaa hvyin.
Ja jos en usko, valehtelet lisää.
Asunnottomien heitteillejättö kun kyse on suomalaisista on erittäin faktinen ja raaka tapa osoittaa kuin valtio pitää huolta omistaan suosien kyllä ns. toisaalta tulleiden oikeutta asuntoon. Omat saakin jättää heitteille-periaatteella. Asunnottomat ovat kulkukoiriakin huonommassa asemassa.
Pakolainen onkin hallituksen kunniavieras joka saa valita päältä ja kantaväestö saa jämät. Kannattaa äänestää kokomustia niin tilanne ei pääse muuttumaan.
Tosiasia on että tietyt samat henkilöt ajautuvat asunnottomiksi samojen ongelmien vuoksi,heitäkin ollaan tuettu ja yritetty tukikämppien kautta soveltaa yhteiskuntakelpoiksi-mutta osa ei sopeudu ja he ovat usein siten laitoskierteessä-osa saattaa asettua ajan saatossa. Perheistä en osaa sanoa kun en tiedä sellaisia nurkissa eläviä perheitä,mutta todennäköisesti häätö takana-asioita ei ole hoidettu ja sääntöjä ,muuta selitystä asiaan ei ole. Lähiöissä on tosi paljon useitakin kerrostaloja joihin ei ole asutettu vuosiin ketään,,,esim Keltinmäen vuokra-asunnoissa osa loistaa tyhjänä,en ymmärrä miksi? Ja toki muuallakin lähiöissä-miksi ne pidetään tyhjillään? Asuntoja ihmisille...mutta valitattavasti osa ei sopeudu useiden häätöjen takia ja keplottelevat siten pärjäämisensä-Ei katulähetysten asuntolat ole halveksittavia,niistä on jotkut päässeet kiinni elämästä kun ymmärtävät asioista jossain vaiheessa.
Miksi pitäisi auttaa ? Onhan ihmisell jonkinsortin vastuu omasta elämästä ei kai sitä ole ulkoistettu ? Jos on niin minä hävitän oman kämpän ja siirryn valmiiseen "pöytään" missä tarjotaan kaik perus jutut.
Monet fiksummat ovat järjestäneet asunnon ja työn puutteessa itsensä valtion täyshoitoon. Kymmenen vuottakin saa helposti. Takavuosina oli ainakin yksi asianajaja jolta sai neuvoja minkälainen kupru pitää tehdä minkäkin lomajakson saamiseksi. Itsekin hankin useita talven mittaisia jaksoja aikoinaan.
Eikös linnassa nykyään ole hyvät oltavat?? Ruoka on kuulemma parempaa kuin kouluissa. On kaikki pelit ja vehkeet viimeisen päälle.
Siellä viihtyminen on asennoitumiskysymys. Kun mennessä jo asennoituu että tämä on sitten koti, niin hyvä siellä on olla. Vartijat ovat nykyisin mukavaa väkeä ja kaikkea mitä tarvitsee niin saa kyllä sisälle. No pillua ei, mutta senhän tietää sinne hankkiutuessaan. Siellä on mukavaa harrastustoimintaakin jokaiselle, itsekin opettelin noita lukkohommia erään vanhan gurun opissa.
Yllättävän taiteellista porukkaa nuo vangit ovat vaikka ei kaikista heti uskoisi.
Niin aidoista hetero miehistä tuleekin ruskean reijän ritareita kun ei sitä penaalia saa.
Tampereella suuri määrä edullisia asuntovaunuja ja matkailuautoja asunnottomille. Ajokuntoisia ja siistejä. Alk. 2000€, myös osamaksulla. Toimitetaan myös Jyväskylään sovittaessa.
Saatavana myös vuosipysäköintilupien kopioita.
Pysy sinä vaan siellä kankitiellä bunkkerissas
Pahasti jäit taas jalkoihin, onneton! Sääliksi käy.
Jäät toiseksi levynvaihdossakin, onneton.
Jäit pysyvästi kakkoseksi, onneton.
Oli helppoa jättää sinut kakkoseksi, onneton.