Ilmainen liittymä?

ilmaistelia

Jätin Telialle kännykkäni, mutta vaihdoin nettipalvelun muualle. Aikaisemmin tuli lasku sähköpostilla kerran kuussa ja maksoin säntillisesti, jo usean vuoden ajan. Nyt ei ole tullut laskua kahteen kuukauteen. Onkohan niin, että he ovat yksipuolisella päätöksellä siirtyneet laskuttamaan neljä kertaa vuodessa, koska summa jää sittenkin alle parinkympin? Tosin siitäkin summasta suurin osa on pakkomyytyä nettiä, jota oikealla puhelinpuhelimellani ei edes voi käyttää, enkä ikinä vaihda mihinkään vähä-älykännykkään niin kauan kuin Puhelimia on vielä saatavilla. Jos olisi joku parempi palvelu, johon ei pakkomyydä nettiä, siirtyisin sinne.

Vai onkohan lasku 'kadonnut' jonnekin, ja he aikovat väittää, että uusi nettipalvelimeni on varmaan 'epäluotettava' ja on hukannut sähköpostini? Olen kirjoittanut heille ja kysynyt asiasta, mutta onko odotettavissa, että seuraavaksi tulee jostain roistoperintäfirmasta karhukirje, tai jopa ulosotosta! Mikä tahansa on mahdollista nykyään. Mitä ehdottaisitte? Vastausta ei Telialta ole tullut.

5

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkhkyg

      - Teliallakin on todennäköisesti joku minimilaskutussumma. Laskutettava summa siirtyy aina seuraavalle kuukaudelle, kunnes minimi tulee täyteen.
      - Näet laskusi Telian Omilta sivuilta
      - Siirtymällä e-laskun käyttöön pääset murehtimasta sähköpostien toimimista tai toimimattomuutta ainakin tämän asian kohdalla

    • Saunalahden latausliittymässä ei ole nettipakettia mukana, eikä tarvitse miettiä laskuja. Telian laskut voi katsoa netistä.

    • ilmaistelia

      Kiitos neuvoista! Saunalahti oli edellinen palvelin, puhelimelle ja netille. Olin heihin tyytyväinen muuten, mutta laskutus oli sekavaa. Mukana oli puoliso häsläämässä omine paketteineen, ja saattaa olla osin hänessäkin ollut vika. Siitä on nyt kyllä jo monta vuotta. Voisi varmaan kokeilla taas. Telian omilla sivuilla en ole käynyt enkä muista, mitä tunnussanoja siihen tarvitaan. Oletan, että todennäköisimmin kyse tässä tapauksessa on juuri siitä, että pikkulaskuja ei viitsitä lähettää - mikä on ihan järkevää.

      • Saunalahden latausliittymissä ei laskutusongelmia ole. Liittymä siis on kuin prepaid, mutta sopimuksellinen. Rahat ladataan etukäteen ja liittymä on voimassa kaksi vuotta viimeisestä latauksesta

        https://elisa.fi/kauppa/#!/puheliittymat/latausliittymat


    • tarkistateliansivulta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      141
      1359
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      292
      977
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      865
    4. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      33
      641
    5. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      145
      633
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      38
      597
    7. 52
      551
    8. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      28
      528
    9. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      511
    10. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      107
      498
    Aihe