Tv:n etäohjaus

Etäinen-tv

Minulla voi yhtäkkiä telkkarin kanava vaihtua itsestään. Jos naapuri käyttäisi tv:n etäohjausta niin voiko se vaikuttaa myös minulle?

15

3774

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdollista

      Kyllä se on tietyin edellytyksin mahdollista, mutta se vaatisi että sinulla ja naapurillasi olisi sama TV esim, Samsungin älytelevisio.

      • Muuta-pois

        Kerrostaloissa joissa seinät ovat jotain mössö elementtiä niin naapurin kännykällä etäohjaus voi sekoittaa myös toisten televisioita, mutta kuten jo mainittu niin pitää olla sama tv merkki sulla ja naapurillasi.


      • Anonyymi

        Äitini on oven e se eikä kännykkää kuuroku on 100,6kk vanhatakana n4m


    • Etäinen-tv

      Millä muulla tavalla se voi sekoittaa televisiota?

      • Muuta_pois

        Jos naapurisi ohjaa omaa televisiotaan niin se saattaa silloin myös häiritä sinun televisiota kanavaa vaihtamalla tai sammumalla.


    • Juelone

      Naapuri kännykkä käyttää samaa taajuutta kuin televisiosi ja telkkarin taajuutta ei voi muuttaa, mutta naapurisi voi muuttaa puhelin asetuksia.

    • gtrf4

      Minulla tuli signaali vastapäisestä talosta ja käynnisti tv:n. Matkaa oli n. 20 m.

    • RobotinTelevisio

      Jotkut televisiot ovat herkkiä sähkoverkon häirioille ja kanava voi vaihtua itsestään. Minulla oli viime vuosituhannella televisio, joka ei tykännyt ukonilmoista. Kun alkoi kuulua kesällä kaukaista jyrinää, niin sammui!

    • Kerrostalo_elämää

      Vanhoissa kerrostaloissa joissa sähköverkko on vielä vanhaa kupari päälysteistä niin naapureiden laitteet voivat aiheuttaa sähköverkon häiriöitä. Ennen 1990 lukua ei kerrostaloissa tunnettu vielä suojattuja sähköjohtoja ja kun Tv:n kytkee suojaamattomaan sähköpistokkeeseen niin se on altis kaikenlaisille RF-signaaleille.

    • Rakentavaa_yhdessäoloa

      kannattaa koteloida häiriöille alttiit osat tiiviillä metallikuorella sillä se estää myös mahdollisin etäohjauksen.

    • Taloudennousujatuho

      Meillä on ennen sellainen ongelma että kun naapuri tuli kotiin niin aina silloin alkoi Tv pätkimään ja käyttäytymään oudosti. Selviteltiin naapurin kanssa asiaa pitkään ja lopulta selvisi että naapurin kännykkä oli samalla alue taajuudella kuin talon taajuus juuri meidän asunnossa. Naapuri muutti puhelin asetuksista yhteys asetuksia niin ongelmat loppuivat meillä siihen.

      • Samaavikaa

        Meillä on aivan samanlainen ongelma. Tosin luultavasti ei ole oman talon asukkaista kyse, vaan vierailijoista.
        Miten Tv:si käyttäytyi muuten oudosti kuin pätkimällä?
        Eikö talon taajuus olekkaan koko talossa sama kaikissa asunnoissa?


      • Taloudennousujatuho

        Kun naapuri tuli kotiin niin telkkarimme rupesi sammuilemaan ja välillä tuli virheilmoitus "kanavia puuttuu tai ne ei ole käytettävissä"

        En tästä taajuus jutusta mitään muuta ymmärrä kuin vain sen minkä operaattorin asentaja mainitsi eli asuntoomme tuleva kanavien alue taajuus ja hän painotti nimenomaan asuntoomme tulevaa.

        Kaksitaajuus tai kolmitaajuus kännykät eivät aiheuta mitään häiriöitä, mutta nelitaajuus kännykät saattavat aiheuttaa jos ne käyttävät samaa taajuutta kuin minkä televisiosi saa.

        Onneksi nelitaajuus kännyköissä on asetuksissa vaihtoehto että laittaa yhteyspisteen automaattiselta manuaaliksi jolloin kännykän käyttämän taajuuden voi itse laittaa, tosin manuaalisessa asetuksessa on se taas huonoa että sillä asetuksilla kännykkä ei taas joka paikassa toimisi.


    • Kännykäntaajuus

      Mitä hyötyä on käyttää 4G puhelimissa manuaalista taajuus hakua?

      • Mhz

        4G kännyköissä on aina oletusarvoisesti automaattinen taajuuden haku päällä eli kännykkä etsii oikean taajuudeen automaattisesti jonka se saa lähettimeltä.

        Manuaalista taajuus hakua käytettäessä joutuu itse etsimään puhelimeensa taajuudeen. Tällä asetuksella ohitetaan paikallisen lähettimen taajuus ja käytetään ns. vertaistukiasemaa jolloin mm. puheluiden jäljittäminen on hankalaa ( verrattavissa prepaid liittymään).

        Manuaalisesta taajuus hausta ei käytännössä ole mitään hyötyä ja asetusta ei juurikaan suositella pitämään päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      437
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe