Ostin Fallout 4. Koetin asentaa linuxiin niin ei toimi?
Peli ei toimi
mikäontaas
641347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
En minä osta mopoauton renkaita henkilöautoon.
Miksi valtava myyntimenestys ei toimi linuxissa? Toimmiiko Pro Tools? Jos ei toimi niin miksi ei?
Miksi bensiini ei toimi dieselautoissa, vaikka bensiini on valtavan suosittua?
Jakkaraongelman takia. Liian tyhmä käyttäjä jonka syytä kaikki.
Ostaisitko Pleikkarin pelin Windows -koneeseen ja olettaisit sen toimivan?
Ei oo pleikkaripeli vaan pc-koneeseen.
Ei ole, vaan Windowsille.
Kyllä Windows ja linux on pc-koneisiin. Miksi höpötät pleikkarista?
Fallout 4:ää tehdään Windowsille, Playstation 4:lle ja XBox Onelle.
Huomasitko? Fallout 4 toimii Pleikkari 4:ssa. Linuxia ei olla mainittu.
Miksi linuxia ei mainittu?
Ei uskalla Kolimaatti vastata.
Voit palauttaa 14 päivää kauppaan tai 2h peliaikaa steamiin. Rahat takaisin.
Voit pelata Skyrim. Se on paljon parempi peli.
Voit kokeilla myös Terraria, Minecraft, oldschool runescape, cs 1.6,
Runescape? Millä vuosikymmenellä elät?
Tää on just niin linuxia. Ikivanhoja pelejä c-64 grafiikalla, ei laadukkaita hyötyohjelmia, surkea laitteistotuki. Linuxeille on vain mustanpuhuva komentorivi johon voi näpytellä kryptisiä komentoja jotka eivät todellisuudessa tee mitään.
Linuxissa ei ole mitään komentorivia joten valehtelet.
Täytyy olla joku Windows juttu tämä.
Kyllä ubuntussakin ja mintissä on komentorivi. Nehän ovat linux-kuraa.
Komentorivi on Windows kuraa jos komentorivi on kuraa.
https://support.microsoft.com/fi-fi/help/730036
"Windows-ohjelmien käynnistäminen komentoriviltä"
Tietystikään Win-pissapöksy ei ymmärrä miten tyhmän vaikutuksen hän tekee idioottimaisella passkanjauhannallaan.
Ubuntu ja Mint ovat eri asioita kuin Linux. Ubuntu ja Mint eivät myöskään liity mitenkään toisiinsa.
Näistä ei ole ollut puhe joten tämä on jotain Windows juttuja tämä surkea laitteistotuki ja hyötyohjelmien puute.
Pitkäämpä kestää linux-pussihousun katkeruus joka alkoi kun linux rikkoi biosit heti kättelyssä.
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/haavoittuvuuksien-korjaus-meni-pieleen-tee-nain-mikali-ubuntu-ei-enaa-kaynnisty-6695982
"Ubuntu-Linuxista vastaava Canonical julkaisi korjauksen lähes kaikkia tietokoneita ja käyttöjärjestelmiä vaivaaviin Meltdown- ja Spectre-haavoittuvuuksiin. Kaikki ei kuitenkaan sujunut ruusuillatanssin lailla.
Ubuntu 16.04 LTS:lle julkaistu päivitys aiheutti nimittäin käynnistysongelmia ja biosin hajoamisen. Pian ongelmien julkitulon jälkeen Canonical julkaisi jatkopäivityksen, joka ei kuitenkaan auttanut.
Linux mitään biossia rikkonut vaan intelin keskeneräinen ajuri! Luetun ymmärtämisessä te wintubutin-hihhulit ette ole hyviä.
Miten se voi olla Intelin vika jos canonical ottaa vielä kehitysvaiheessa olevan ajurin käyttöön?
Vaikka siksi kun Intel julkaisi sen päivityksen valmiina.
Hommahan menee niin, että kun käytetään jonkun muun tekniikkaa niin se alkuperäinen kehittäjä, tässä tapauksessa Intel, tekee laadunvarmistuksen ja julkaisee valmiin.
Sitten tulee se toinen laadunvarmistusvaihe, joka voi olla esimerkiksi laitevalmistaja tai tässä tapauksessa käyttöjärjestelmävalmistaja, että se testaa vielä sitä päivitystä, laittaa sen päivityksen koekäyttöön "experimental", eli laadunvarmistuksen kolmas vaihe. ja sitten kun vapaaehtoiset testaajat eivät ole havainneet ongelmia jonkun ajan käytön jälkeen, päivitys laitetaan kaikille jakoon.
Mitään BIOS:n korruptoitumista ei ole missään tapahtunut, keksit omasta päästäsi sellaisen. Julkaistu päivitys aiheutti aluksi jossain päin harmia mutta uutisesta ei selvinnyt oliko niissä koneissa jotka ovat tuen piirissä. Canonical kun testaa tietystikin niitä laitteita johin yhteensopivuus luvataan. Tehtiin heti perään toinen päivitys ja siinä ei sitten ole raportoitu mitään ongelmia eikä mitään tietenkään ole mennyt rikki.
Joten lopeta se valehtelu.
" Ubuntu 17.10 Artful Aardvarkin levykuvasta paljastui fataali vika, joka aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista"
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
" Ubuntu 17.10 Artful Aardvarkin levykuvasta paljastui fataali vika, joka aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista"
Uutisessa puhuttiin Meltdown ja Spectre korjauksista Ubuntu 16.04 LTS:än eikä mistään kehitysversioista. Ubuntu 17.10 on kehitysversio, sitä voi koekäyttää vapaasti että löydetään bugit pois valmista julkaisua varten. Ubuntu 17.10:n jos liittyy jotain negatiivista niin se on aina käyttäjään liittyvä jakkaraongelma kun on kerran valinnut kehitysversion.
Normaaleille ihmisille on valmis Ubuntu 16.04 LTS joka on tunnettu hyvästä laadustaan.
Ei sinun kiemurtelusi muuta sitä tosiasiaa että linux rikkoi biosit.
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
aiheutti bios-järjestelmän korruptoitumista
Ei Linux ole mitään rikkonut. Jakkaraongelma tuo.
Jos ei ole jakkaraongelma niin ota yhteyttä Fallout 4:n myyjään kun on myynyt viallisen tuotteen.
Missä kyseistä peliä myydään linuxeille?
Ei missään minun tietääkseni, mutta avauksen tehnyt sanoo sellaisen jostain ostaneensa, eikun palauttamaan viallisena takaisin. Selvää huijaustahan se on, kun tyhmille myydään mitä tahaansa.
Aloittaja tietää. Onneksi kuluttajansuojalaki toimii.
Aloittajalla on muitakin ongelmia kuin se ettei peli toimi.
Aloittaja on varmaankin uusi linux-käyttäjä joka on törmännyt ensimmäiseen kompastuskiveen eli linuxien ohjelmatarjonta on surkea.
Kuuluu varmaan siihen 34-prosenttiin(tai jotain) joka ei osaa lukea eikä varsinkaan ymmärrä lukemaansa tai sitten luulee että joku Fallout 4 on ainoa asia mitä maailmassa tarvitaan.
Toimii wine:llä https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=17171
Toki vaatii hieman säätämistä.
Todennäköisesti ostit pelin steamista ja jos siis yhtään mistään mitään ymmärät niin varmaan huomasit että siinä on vain windowsin logo ei linuxia tai mitään muuta mikä tarkoittaa sitä että peli toimii vain windows koneissa
Miksi sitä ei ole tehty linuxeille?
Aloittaajan mukaan on tehty.
Joka tapauksessa ei liity mitenkään mihinkään käyttöjärjestelmään. Tai jos kyse on jostain negatiivisesta asiasta ja sen pitää johonkin liittyä niin se on sitten Windows.
Koska linuxeille tehdään vain ilmaisia pelejä. Maksulliset, ja suljetun lähdekoodin pelit toimii vain maksullisessa winukassa.
Miksi linuxeille ei tehdä Photoshopia?
Miksi et itse kerro onko sitä tehty linuxeille?
Koska Photosoppi on passka ohjelma.
Adoben ongelmien takia.
Adobellahan tunnetusti on ollut hankaluuksia ohjelmistokehityksessä, niillähän kesti vuosikausia ennen kuin saivat esimerkiksi jonkun Flash Playerin 64-bittiseksi vaikka normaalikykyiset ohjelmistokehittäjät tekee sen minuutissa.
Ei minua kiinnosta. Se riittää että aloittajan mukaan on tehty ja aloittaja on opastettu kysymään ongelmistaan oikeassa paikassa, eli asiakaspalvelusta.
Adobella ei ole mitään ongelmia. Sehän tekee menestyksekkäästi Photoshopia Windowsille ja Macille ja tienaa niistä. Kerro siis miksi linuxeille ei tehdä Photoshopia?
"Adobella ei ole mitään ongelmia."
Onhan. Ei sillä muuten menisi vuosikausia minuutin työhön.
"Sehän tekee menestyksekkäästi Photoshopia Windowsille ja Macille ja tienaa niistä."
Photoshop bugitti aika paljon erityisessti Macilla kun siitä tuli ensimmäinen 64-bittinen versio, ja Flash Playerin 64-bittistä versiota odotettiin vuosikausia. Adobella on siis merkittäviä ongelmia kehitystyössä ja siinä syyt. Kysy siis Adoben asiakaspalvelusta miksi niillä on vaikeuksia.
No kumpi on nyt sitten parempi Linux vai Windows? Perusteluja kiitos!
Sen merkkistä käyttöjärjestelmää ei ole olemassa kuin Linux eikä sen merkkistä kerneliä ole olemassa kuin Windows.
Taisit kuitenkin ymmärtää mitä tarkoitin vaikka termini eivät olleet oikeat?
Linux käyttöjärjestelmät ovat surkeita. Ei saa esim Photoshopia niille.
Photoshop ei kuulu mihinkään käyttöjärjestelmään. Kyseessä on Adoben palvelu ja sen ongelmat eivät liity käyttöjärjestelmiin.
Kumpi on parempi, käpy vai metsä?
Miten tuommoisia verrataan?
"Miten tuommoisia verrataan?"
Käyttöjärjestelmiä voi verrata esim laadukkaiden ohjelmistojen saatavuudella, laiiteistotuella ym.
Onko Windows siis käpy vai metsä?
"Käyttöjärjestelmiä voi verrata esim laadukkaiden ohjelmistojen saatavuudella, laiiteistotuella ym."
Käyttöjärjestelmiä kyllä mutta tässä nyt verrataan käyttöjärjestelmää kerneliin. Kerneleissä ei ole sovellusrajapintaa vaan se on käyttöjärjestelmässä, eli kernelille ei ole muita ohjelmia kuin ajureita. Linuxissa on tunnetusti paras yhteensopivuus ja siinä on eniten ajureita.
Ohjelmistojen saatavuus ei ole käyttöjärjestelmän ominaisuus. Käyttöjärjestelmä ei tee ohjelmia. Käyttöjärjestelmissä sen sijaan on paljon ohjelmia, joten voi toki verrata käyttöjärjestelmien ominaisuuksia.
Joissain erillissovelluksissa on sitten ominaisuuksia, kuten saatavuus joillekin käyttöjärjestelmille mutta se on taas kyseisen sovelluksen ominaisuus. Sovelluksia tehdään käyttöjärjestelmiä, ei käyttöjärjestelmiä sovelluksille.
Eikö sinua yhtään hävetä tuo asian vierestä puhuminen ja saivartelu?
"..No kumpi on nyt sitten parempi Linux vai Windows? Perusteluja kiitos!.."
Riippuu minkälaiseen tarpeeseen tarvitsee konetta. Suosituimmat Linux jakelut Mint, ja Ubuntu ovat hinta/laatusuhteeltan ylivoimaisia käyttiksiä.
Jos et osaa valita kumpi on parempi. Tee sama päätös, kuten minä olen tehnyt..
Hanki molemmat.. . Linuxin voi asentaa esim. ulkoiselle usb- kovalevyylle. Ja windows voi olla koneen omalla kovolla. Linuxilla voi surffailla netissä, ja windowsilla pelata pelejä, ja käyttää ohjelmia, jotka toimii vain winukassa.
Puhun vain tosiasioita enkä vääristele.
Kyllä se varmaan windowsin täytyy olla hyvä kun Putinkin suosittelee että amerikkalaiset käyttäisivät sitä mahdollisimman laajasti.
347648r68i
Aloittajalle olisi tarjolla edullisesti
https://www.tori.fi/pohjois-pohjanmaa/Lasten_palikkapeli_38322972.htm
tuollainen voi olla tietysti liian vaikea vieläkin.
Tuossakin on paremmat grafiikat kuin linux-peleissä.
Et sitten tiedä että Hollywood tuotantojen tehosteet tehdään nykyään kaikki linuxilla
Ei tämä minusta kovin rumalta näytä:
https://warthunder.com/en/media/video/
"En minä osta mopoauton renkaita henkilöautoon."
Minulla on Aixam-mopediautossani Nokian henkilöautoihin tarkoitetut Hakkapeliitta-nastarenkaat.