Olen 25v nuori mies ja kävin tässä viikko sitten optikolla ihan normaalisti silmälasireseptiä uusimassa. No, optikko mittasi samalla silmänpaineet, molemmissa silmissä 20 eli vissiin aika normaalialueen ylärajoilla. Päätti sitten mikroskoopillakin tutkia, ja näiden havaintojen mukaan oikean silmän näkohermon "neuraalinen reuna" on "ohuehko". Optikko sanoi, että silmälääkäriin kannattaisi mennä. Nyt huolestuttaa, että minulla tosiaan on tuo glaukooma, vaikka sen pitäisi olla äärimmäisen harvinainen tässä iässä - eikä suvussakaan esiinny minkäänlaisia silmäsairauksia.
Mutta mihinpä muuhunkaan nuo havainnot voisivat viitata? Olenko tuhoon tuomittu? Parin viikon päästä vasta lekuri, ja vaikka lieneekin typerää kysellä internetistä, niin enpä ole juuri muuta viime päivinä tehnyt kuin googlaillut glaukoomaa, joten ei tämä täällä keskusteleminen enää tilannetta huonontaakaan voi.
Ei kai vain glaukooma?
10
546
Vastaukset
- Glaucomamummo
Rauhoitu nyt nuori mies. Tiedän kyllä tuon tunteen, paniikin. Mutta onkohan tuo optikko nyt astunut liian suureen rooliin. Mistä ihmeestä muka glaucoma .Kyllä se nyt vähän muutakin vaatii kuin tuon arvelun. Jokaisen anatomiakin on niin erilainen. Paineet ainakin normaalit. Odottele nyt ihan rauhassa lääkäriä, jos kerran sitä tarvitset. Saat sitten mielen rauhan.
- huolestunutM25
Kiitoksia vastauksesta. Ei se optikko sanonut muuta kuin että kannattaa käydä silmälääkärissä, sillä vasemman ja oikean silmän näköhermot näyttivät eroavan toisistaan mikroskoopilla katseltaessa - oikeassa siis huomattavasti ohuempi. Vasta kun kysyin, että mihin tämä voisi sitten viitata, niin sanoi tuon glaukooman. Mutta toivotaan tosiaan, että näköhermot nyt vain ovat aina olleet tuollaiset. En usko, että silmänpohjiani on aiemmin millään tavalla tutkittu, joten en tiedä onko kyseessä muutos vai ei. Hieman huolestuttavalta se joka tapauksessa kuulostaa.
- Tuula76-19
O.O otettiinko sulta silmänpohjakuvat? Missä kävit optikolla?
- huolestunutM25
Ei mielestäni otettu silmänpohjakuvia, vaan tutki jollain laitteella, jota kutsui mikroskoopiksi. Sen jälkeen totesi, että vasen ja oikea näköhermo näyttävät eroavan toisistaan, ja että oikeassa näköhermossa makulan puoleinen reuna on ohuehko. Silmäasemalla kävin.
- Krkfkkxxnnd
huolestunutM25 kirjoitti:
Ei mielestäni otettu silmänpohjakuvia, vaan tutki jollain laitteella, jota kutsui mikroskoopiksi. Sen jälkeen totesi, että vasen ja oikea näköhermo näyttävät eroavan toisistaan, ja että oikeassa näköhermossa makulan puoleinen reuna on ohuehko. Silmäasemalla kävin.
Saitko mitään lappua mukaan, joka olisi hyvä näyttää lääkärille? Saitko mitään kirjallisena? Mitä tarkastus maksoi?
- huolestunutM25
Krkfkkxxnnd kirjoitti:
Saitko mitään lappua mukaan, joka olisi hyvä näyttää lääkärille? Saitko mitään kirjallisena? Mitä tarkastus maksoi?
Koosteen optikon käynnistä, jossa mainitaan, että "Suositan silmälääkärin tutkimusta - oikeassa näköhermossa neuraalinen reuna ohuehko". Ja tokihan tuossa on sitten kaikkia mitattuja arvoja, mutta niistä en ymmärrä mitään.
- huolestunutM25
Krkfkkxxnnd kirjoitti:
Saitko mitään lappua mukaan, joka olisi hyvä näyttää lääkärille? Saitko mitään kirjallisena? Mitä tarkastus maksoi?
Ai niin ja hinta oli se normaali Silmäaseman optikon tarkastuksen hinta, eli onko se nyt sitten 30 euroa.
- Eri_paria
Olen ymmärtänyt että näköhermot voivat normaalistikin olla erilaiset. Omalla kohdalla niin on.
- huolestunutM25
Satutko muistamaan että millä tavalla sinulla nuo eroavat toisistaan?
- Optometristi
Optikko ei voi arvioida tuollaista asiaa eikä saakaan. Paine 20/20 on korkea mutta vielä normaalin rajoissa varsinkin jos olet likinäköinen. Tietenkin jos et ole ikinä käynyt silmälääkärillä niin normaalin tarkastuskäynnin voit tehdä saadaksesi VARMAN tiedon asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1872738- 1642549
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182257Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31749"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051450Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2271193Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää961158Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083