Oon harkinnut e-pillereiden aloittamista menkkojen säännöllistämiseen, kipuihin, akneen jä ehkäisyyn. Mistä voin hommata pillerit? Pitääkö vanhemmille kertoa? Oon vielä yläasteella.
E-pillerit 15-vuotiaana???
3
325
Vastaukset
- niohih
Riippuu paikkakunnasta, et miten noissa asioissa menetellään. Mun paikkakunnalla on ilmainen ehkäisy alle 25-vuotiaille ja hommasin kouluterkkarin kautta. Ysiluokan terveystarkastuksessa juteltiin tämmösistä aiheista ja sanoin että haluaisin aloittaa pillerit. Se löi kouraan lapun johon piti täyttää tietoja itsestä (pituus, paino, edellinen ehkäisymuoto, onko kuukautiskierto säännöllinen, jos on niin kierron pituus, onko lähisukulaisilla ollut veritulppaa alle 50v, onko kokenut seksuaalista kaltoinkohtelua yms.) ja laittoi seuraavalle vapaalle ajalle mulle ajan. Menin sitten täytetyn lapun kanssa terkkarille, se laittoi tiedot ylös ja antoi heti 3 liuskaa Yaz-merkkisiä pillereitä käteen sekä ohjeet. Sovittiin samalla seuraava kontrollikäynti, joka on kun oot ne kolme liuskaa syönyt. Vanhemmille ei tarvitse kertoa, mutta suosittelen varsinkin jos sun kunnassa pillerit ei oo ilmaisia, varmasti vanhempas tarjoutuis rahoittamaan. Itse kerroin kotona heti suunnitelmistani kun sain sen lappusen. Jos et halua kertoa, et ne tulee ehkäisyyn niin sano vaan että akneen ja epäsäännöllisiin menkkoihin.
Jos sun kunnassa ei oo tällanen käytäntö, niin suosittelen silti et kävisit terkkarin luona juttelemassa niin se osaa sit ohjata sut eteenpäin :) - MirandaUusi
Oon kakstoist ja kohta täytän 13wee, ja mulla on ollu e-pilereitä. Mutaa ekat mulle ei sopinu koska, mulle tuli tällasii oireita, todella heikko olo, en pysty syömää, ja menasin oksennella ja tulikin vähän kans ja toinen puoli naamasta oli niin valkoinen ihan kun olisin ollut itse Jeff The Killer. Mut kaikillle ei tuu näitä oireita, tosista taas meni ihan sekaisin. En siis pystyny niitäkään käyttää. Mun paikkakunnassa saa niitä. Asun naantalissa. Noloo kertoo koska ite haluaisin asuu turussa.
Moi! - MirandaUusi
Eli jos tuun raskaaksi,(toivottavast alle 16weenä en vielä.)niin sitten vaan tulen. Ei sille sitte voi mitää.( Mun mielestä.)
Moi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585060
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544572Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224499Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2951690- 851345
- 2281308
- 751294
- 3061005
- 199940
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50830