E-pillerit 15-vuotiaana???

kasilk

Oon harkinnut e-pillereiden aloittamista menkkojen säännöllistämiseen, kipuihin, akneen jä ehkäisyyn. Mistä voin hommata pillerit? Pitääkö vanhemmille kertoa? Oon vielä yläasteella.

3

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niohih

      Riippuu paikkakunnasta, et miten noissa asioissa menetellään. Mun paikkakunnalla on ilmainen ehkäisy alle 25-vuotiaille ja hommasin kouluterkkarin kautta. Ysiluokan terveystarkastuksessa juteltiin tämmösistä aiheista ja sanoin että haluaisin aloittaa pillerit. Se löi kouraan lapun johon piti täyttää tietoja itsestä (pituus, paino, edellinen ehkäisymuoto, onko kuukautiskierto säännöllinen, jos on niin kierron pituus, onko lähisukulaisilla ollut veritulppaa alle 50v, onko kokenut seksuaalista kaltoinkohtelua yms.) ja laittoi seuraavalle vapaalle ajalle mulle ajan. Menin sitten täytetyn lapun kanssa terkkarille, se laittoi tiedot ylös ja antoi heti 3 liuskaa Yaz-merkkisiä pillereitä käteen sekä ohjeet. Sovittiin samalla seuraava kontrollikäynti, joka on kun oot ne kolme liuskaa syönyt. Vanhemmille ei tarvitse kertoa, mutta suosittelen varsinkin jos sun kunnassa pillerit ei oo ilmaisia, varmasti vanhempas tarjoutuis rahoittamaan. Itse kerroin kotona heti suunnitelmistani kun sain sen lappusen. Jos et halua kertoa, et ne tulee ehkäisyyn niin sano vaan että akneen ja epäsäännöllisiin menkkoihin.

      Jos sun kunnassa ei oo tällanen käytäntö, niin suosittelen silti et kävisit terkkarin luona juttelemassa niin se osaa sit ohjata sut eteenpäin :)

    • MirandaUusi

      Oon kakstoist ja kohta täytän 13wee, ja mulla on ollu e-pilereitä. Mutaa ekat mulle ei sopinu koska, mulle tuli tällasii oireita, todella heikko olo, en pysty syömää, ja menasin oksennella ja tulikin vähän kans ja toinen puoli naamasta oli niin valkoinen ihan kun olisin ollut itse Jeff The Killer. Mut kaikillle ei tuu näitä oireita, tosista taas meni ihan sekaisin. En siis pystyny niitäkään käyttää. Mun paikkakunnassa saa niitä. Asun naantalissa. Noloo kertoo koska ite haluaisin asuu turussa.
      Moi!

    • MirandaUusi

      Eli jos tuun raskaaksi,(toivottavast alle 16weenä en vielä.)niin sitten vaan tulen. Ei sille sitte voi mitää.( Mun mielestä.)
      Moi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      553
      1801
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      707
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      64
      681
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      638
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe