Verta, muttei kuukautisia!?

Kutittaa

Huomasin eilen kun kävin vessassa, että minulta tuli hieman verta, todella vaaleaa ja sellaista mitä tulee yleensä silloin kun kuukautiset on juuri alkamassa esim. seuraavana päivänä. Outoa siinä on se, että kuukautiseni loppuivat viikko sitten eikä minulla ole koskaan aikaisemmin ollut vuotoa muuta kuin kuukautisten aikana. Se oli päivän aikana ainoa kerta kun verta näkyi paperissa sen jälkeen ei ole tullut. Sen lisäksi alapää kutisee välillä, ei kokoajan mutta sitten kun kutisee niin ärsyttävän paljon, kaupassa esim. oli kamalaa seistä siinä kun kutina iski enkä voinut tehdä asialle mitään. Minulla on ollut kutinaa aikasemmin mutta yleensä karvoista tai ajelusta johtuvaa mutta tämä kutina on erilaista, se tuntuu siellä alapään suulla kun yleensä kutina on sen ympärillä. Taustatiedoksi, että olen 18v. neitsyt, ei koskaan aikasemmin hiivatulehdusta, ei e-pillereitä, jos näillä voisi olla siis tekemistä niin suljetaan nyt jo pois sukupuolitaudit, raskaudet yms..

Onko nämä yleiset oireet hiivatulehduksessa? Olen käsittänyt että se on helppo hoitaa pois myös itsekkin niin yritän välttää turhan lääkärikäynnin. Eli uskaltaako näiden oireiden perusteella aloittaa hiivalääkityksen vai onko pakko mennä lääkäriin haaroja levittelemään? (Vai katsooko edes alapäähän? :D sori mutta en oikeesti tiedä.)

0

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

        Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
        Maailman menoa
        129
        3917
      2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

        Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
        Maailman menoa
        14
        3371
      3. Haluaisin rakastaa sinua

        Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
        Ikävä
        19
        3315
      4. onko kaivattusi

        vaarallinen? :D
        Ikävä
        79
        3257
      5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

        Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
        Maailman menoa
        57
        3214
      6. Menen nyt koisimaan

        Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
        Ikävä
        29
        2885
      7. Tiedätkö mihin

        Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
        Ikävä
        47
        2697
      8. Olisiko sinulla

        Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
        Ikävä
        54
        2617
      9. Pieni galluppi

        Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
        Ikävä
        68
        2421
      10. Mitä tuntemuksia

        Rakkaasi ääni herättää?
        Ikävä
        19
        2357
      Aihe