Muilla tällaista oiretta?

märkärätti

Onko tämä tyypillinen vaihdevuosioire:
Koko yö menee koiran unessa, eli periaatteessa hereillä, pissalla rampaten, sydän takoo ja kroppa on hälytystilassa.
Toinen versio edellisestä: Saan nukuttua vaivaiset 4 tuntia, jonka jälkeen herään rättiväsyneenä mutta aivot eivät anna nukahtaa enää. Sydän takoo taas ja paikkoja kolottaa, mikään asentoa sängyssä ei ole hyvä, pakko nousta ylös ja loppupäivän ajan on aivan kamala olo koomassa.

En ymmärrä miksi en pysty enää nukkumaan vaikka olisin rättiväsynyt ja kaipaan unta. Täytän kohta 48v. ja minulla on ollut Mirena-kierukka kolme vuotta. Ei ole vuotoja kierukan takia joten en edes tiedä koska kuukautiseni ovat loppuneet/loppuvat.

2

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samasama1

      Kyllä hyvinkin saattaa olla vaihdevuosioireta. Mirenahan on pelkkkää keltarauhashormonia, että nytkän sinun olisi helppo vaikaa estrogeenigeeliä käyttää, kun kohdussa on Mirena. Käy ihmeessä gynekologilla juttelemassa asiasta. Itse täytän kohta 48 :) , ja mulla on jo vuoden ollut Novofem-tablettihoito. Lisäksi otan illalla Triptyl 10 mg tabeltin niin kyllä uni on laadukasta. Uni on tärkeä asia, kannattaa hoitaa itsensä.

    • Tuttua.on

      Minulla myös Triptyl 10 mg, syynä kivut, mutta näitä lääkkeitä käytetään muutenkin unettomuuteen. Mitrtazapin on toinen. Tuo vessassa ramppaaminen on tuttua ja sitä tapahtuu edellee jossain määrin ennen nukahtamista. Lääke auttaa eheyttämään unta. Hikoilupuuskat ja palelu tuttuja myös. Kannattaa käydä gynellä. Joko hormonihoito tai unta eheyttävä lääke auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      91
      6094
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3597
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      169
      2203
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      234
      2087
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      180
      1813
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      290
      1593
    7. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      69
      1104
    8. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      8
      1071
    9. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1051
    10. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      1040
    Aihe