Hei te kaikki tietokoneita ymmärtävät!
Sain tyttärenpojaltani käytetyn kannettavan tietokoneen. En ole perillä tietokoneista.
Ongelmani on, kun lapsenlapseni tietokoneeseen jonka hän lahjoitti minulle, tehtiin sähköposti omalla nimelläni. Siis, tämä ei ole ongelma, vaan se, kun lähetän kirjoittamaani sähköpostia, kone tarjoaa valtavasti lapsenlapseni käyttämiä sähköpostiosoitteita. Siis, ainakin kymmenen vaihtoehtoa, joihin on lähetetty joskus viesti.
Kysymys teille tietäjille kuuluukin: Kuinka voisi poistaa koneen muistista vanhat sähköpostiosoitteet? Siis tarkoitan G-mailia.
Kiitos jo etukäteen avusta!
Sirpa-Mummo
Auttakaa mummoa!
9
380
Vastaukset
- rottenpotatoes
Avaatko sen G-mailin selaimella?
Jos avaat niin poista asetuksista selaimen evästeet ja muutkin historiatiedot. - Sirpa-Mummo
Lapsonen laittoi kannettavaan tietokoneeseen avaussivuksi Googlen. Yritin juuri nollata sivuhistorian, mutta edelleen näyttää kaikki entiset sähköpostiosoitteet.
Kiitosvastauksestasi ja haleja!- enymmärtänyt
Selaimen avaussivu ei kyllä liity sähköpostiin. Ei myöskään selaimen sivuhistoria.
" kone tarjoaa valtavasti lapsenlapseni käyttämiä sähköpostiosoitteita" Siis miten tarjoaa? Käytätkö sähköpostiohjelma vai käytätkö sähköpostia selaimen kautta? - luetunymmärtäminen
enymmärtänyt kirjoitti:
Selaimen avaussivu ei kyllä liity sähköpostiin. Ei myöskään selaimen sivuhistoria.
" kone tarjoaa valtavasti lapsenlapseni käyttämiä sähköpostiosoitteita" Siis miten tarjoaa? Käytätkö sähköpostiohjelma vai käytätkö sähköpostia selaimen kautta?Tarkoittanee sitä, että kun gmailissa rupeaa kirjoittamaan sähköpostin vastaanottajaa, niin se ehdottaa jotain jostain muistista löytyviä, joista sitten voisi helposti klikkaamalla valita jonkin tarjotun vaihtoehdon, eikä tarvitse sitä kirjoittaa kokonaan. Mummo kai haluaisi tyhjentää tuon "muistin", ettei tulisi niitä ehdotuksia. En minäkään onnistunut g-mailista löytämään, että mistä ne saa pois, kun nyt huvikseni kokeilin etsiä.
Kun mummo tuosta googlesta tuossa puhuu, niin varmaan hän selaimen kautta sitä s-postia sitten käyttää. - Arvaustoimisto
luetunymmärtäminen kirjoitti:
Tarkoittanee sitä, että kun gmailissa rupeaa kirjoittamaan sähköpostin vastaanottajaa, niin se ehdottaa jotain jostain muistista löytyviä, joista sitten voisi helposti klikkaamalla valita jonkin tarjotun vaihtoehdon, eikä tarvitse sitä kirjoittaa kokonaan. Mummo kai haluaisi tyhjentää tuon "muistin", ettei tulisi niitä ehdotuksia. En minäkään onnistunut g-mailista löytämään, että mistä ne saa pois, kun nyt huvikseni kokeilin etsiä.
Kun mummo tuosta googlesta tuossa puhuu, niin varmaan hän selaimen kautta sitä s-postia sitten käyttää.Jos Gmailia tietokoneella selaimen kautta käyttää, niin vasemmassa reunassa klikkaa auki "Gmail"-valikko ja sieltä "Yhteystiedot".
Jos ei itse ole yhteystietoja lisännyt, niin Gmail on laittanut ne ainakin "Muut yhteystiedot"-ryhmään. Ne voi poistaa samalla tavalla kuin sähköposteja.
- likhgökuwgioh
Sähköpostista löydät ihmiset/henkilöt ja sieltä voit lähettää uuden viestin suoraan. Ilman osoitteen kirjoitusta. Voit myös tallentaa sähköpostin muistiolla työpöydälle ja avata sen aina kun haluat lähettää postia. Ctrl a (maalaa kaiken/ valitsee kaiken)--> Ctrl c (kopioi valitun leikepöydälle)--> ctrl v (tulostaa hiirellä valittuun paikkaan) yhteystietopalkkiin
- Sirpa-Mummo
Niin.... kiitos.... Asumme ja olemme eri maailmoissa....
Pullakahvit tarjoan kuitenkin kaikille kävijöille..... Kiitos kaikille hyvää tarkoittavista neuvoista!
- muuan_mies2
Gmailissa tietokoneella on vasemmalla "Kirjoita"-napin yläpuolella Gmail ja nuoli alaspäin. Klikkaa siihen nuoleen niin saat esiin "Yhteystiedot". Poista sieltä sinulle tuntemattomat osoiteet seuraavasti. Klikkaa jonkin nimen kohdalla ilmestyvää ruksilaatikkoa, ja saat yläriville ruksilaatikon josta voit valita kaikki kerralla. Siten oikesta laidasta kolmen pisteen kohdalta "Poista"
- Sirpa-Mummo
Kiitos Sinulle muuan mies2!
Olet oikea asiantuntija ja osasit kertoa ratkaisun pulmaani yksinkertaisesti ja selkeästi. Osasin aivan itse ohjeesi mukaan poistaa kaikki entiset osoitteet kannettavasta koneestani.
Kaikesta näkee, jotta todellakin olet syvällisesti perehtynyt tietokoneisiin.
Kiitos, todellakin suurkiitos Sinulle avustasi!! Nyt koneellani on vain omien läheisteni sähköpostiosoitteita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain32512054Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611147Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2766506Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2405288Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1823758- 1743578
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin552603Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1152020Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov131874