rakennesuunnittelija kivitalolle

osaiskos joku vinkata pätevää rakennesuunnittelijaa kivitalolle? lupa olisi ja intoa rakentaa. googlettamalla löydetyt ovat myyneet resurssinsa täyteen ensi syksyyn saakka. haluaisin loppukesästä päästä rakennushommiin, mutta tuntuu jäävän haaveeksi... urakoitsijoita en ole uskaltanut vielä edes kysellä ja ne taas tarvinnevat ne rakennesuunnitelmat ennenkuin antavat sitovan hinnan
6652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nyt on myyjän markkinat... alle 10000e et saa rakennepiirtäjää... ja senkin avulla pääset vasta jonon perälle.

Äänestä
  • Piirtelet itse, niin minäkin tein. Turha siitä on kenellekään maksaa. Valuharkolla kun tekee niin siinä on virheitä vaikea saada aikaiseksi. Muotit päällekkäin. Terästä valuonkaloihin ja betonia perään. Videoita löytyy netistä.

    Äänestä

  • Turhatpaperit kirjoitti:

    Piirtelet itse, niin minäkin tein. Turha siitä on kenellekään maksaa. Valuharkolla kun tekee niin siinä on virheitä vaikea saada aikaiseksi. Muotit päällekkäin. Terästä valuonkaloihin ja betonia perään. Videoita löytyy netistä.

    Niin no, kyllä minä itse asiassa piirrän itse, mutta kun se ei riitä. AutoCAD luonnostiedostot voi toki lähettää rakennesuunnittelijalle, mutta on sitten rakennesuunnittelijan asia päättää mitä allekirjoittaa ja käy valvonnassa ominaan esittämässä. Omissa luonnoksissani on lähinnä kyse siitä, että kerron niiden avulla sen, mihin meillä on resursseja, ts. minkälaisia tekniikoita on tarkoitus käyttää.

    Jokaisessa kohteessa on oltava vastaava rakennesuunnittelija, siitä ei pääse yli eikä ympäri.

    Lasken myös itse rakenteita, koska kokemuksen mukaan rakennesuunnettelijat ovat usein vähemmän matemaattisesti suuntautuneita kuin minä. Erityisesti hatuttaa ne suunnittelijat, jotka laskevat palkkien taipumat systemaattisesti alakanttiin ja väärin. Lasken itse, koska palkkivirhe saattaa kirjaimellisesti mennä kurkihirrestä kaikkien kerrosten läpi paaluihin.

    Äänestä

Rakennesuunnittelijat menevät käytännössä kunnan mukaan. Tietyissä, metrollisissa, kunnissa v-tuillaan rakennesuunnittelijoille sen verran, että hinnat ovat pilvissä ja työhalut kellaritasoa. Ulkopuolisia ei kannata palkata, koska rakennusvalvonta haluaa yleensä rakennesuunnittelijan esittelemään työnsä, ts. alistumaan v-tuilulle, henkilökohtaisesti. Koska kerrostalo menee läpi samalla v-tuilulla mutta paremmalla palkalla, harva haluaa ottaa annoksen työpaikkakiusausta pienemmällä summalla.

Käytännössä jouduta selvittämään kuka kunnassa on saanut rakennuksia suunniteltua ja sitten palkkaat siitä muutaman ihmisen poolista sopivan. Aikataulu on se, minkä suunnittelija sille antaa.

Pohjammaalla ja Itä-Suomessa on hyviä ja edullisia rakennesuunnittelijoita, mutta mutta, jos tarkoitus on saada rakennusluvat, niin ei heitä etelän suurimmissa kunnissa kannata käyttää. Erityisesti niitä kuntia, missä metro liikkuu tai on lajkon yms. vuoksi liikkumatta, sopii varoa.

Äänestä
  • Tilaa paketti johon kuuluu rakennesuunnittelu. Eipähän tarvitse tuotakaan sitten pohtia.

    Äänestä

HoKe Oy Kuopiossa. Ammattilaisia ja hinta järkevä. Ei halvin, mutta laatu parasta A-ryhmää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulassakoollaan kirjoitti:

osaiskos joku vinkata pätevää rakennesuunnittelijaa kivitalolle? lupa olisi ja intoa rakentaa. googlettamalla löydetyt ovat myyneet resurssinsa täyteen ensi syksyyn saakka. haluaisin loppukesästä päästä rakennushommiin, mutta tuntuu jäävän haaveeksi... urakoitsijoita en ole uskaltanut vielä edes kysellä ja ne taas tarvinnevat ne rakennesuunnitelmat ennenkuin antavat sitovan hinnan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu