Miksi Valion entinen johto ei joutunut vankilaan?

Ei edes korvausvelvollisuutta..

Valion historian suurin tappio 70 miljoonaa ja entinen toimitusjohtaja pullikoi oikeuden päätöstä vastaan, hyvin ylimielisesti. Eläkkeellä on. Onkohan hyvä mieli?

Valion tuottajat tuon ylimielisen entisen johtajan lainvastaisen teon maksaa. Onkohan siitä hyvä mieli?
451838
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Aloittajahan voi kysyä, miksi enson megatappion luonut herra ei joutunut vankilaan?

Äänestä

arlaa sen olla pitää

Äänestä

Lopetin tuhansien muiden tapaan Valion tuotteiden käytön, koska valio otti tehtäväkseen monikulttuurin levittämisen, alkoi näkyä afroja mainoksissa kuvaamassa suomalaista ja muuta typerää.

Äänestä
  • Olitpa todella typerä. Sinunko niissä mainoksissa sitten olisi pitänyt olla? Persuilu on marginaalien hommaa, ei tule menestymään pitkässä juoksussa.

    Äänestä

  • lopetin tuhansien muiden tapaan valion tuotteiden käytön,
    kun vapauduimme se iljettävän monopolin ikeestä...

    Äänestä

  • juhjuu kirjoitti:

    lopetin tuhansien muiden tapaan valion tuotteiden käytön,
    kun vapauduimme se iljettävän monopolin ikeestä...

    Valion tuotteilla on pääkaupunkiseudulla kova kysyntä! Pääkaupunkiseutu pelastaa Valion!

    Äänestä

  • VoiPyhäYksinkert kirjoitti:

    Olitpa todella typerä. Sinunko niissä mainoksissa sitten olisi pitänyt olla? Persuilu on marginaalien hommaa, ei tule menestymään pitkässä juoksussa.

    Olet siis afro ja kaikki muut suomalaiset pahoja persuja. Saat puolestani loukkaantua, mutta et sinä edusta suomalaisuutta, sopisit ehkä paremmin mainostamaan mustaamakkaraa.
    Valio teki taloudellisen itsemurhan lähtemällä kampanjaan suomalaisia vastaan. Taitaa olla joku hullu suvakki viemässä yritystä varmaan tuhoon, on niin monen boikottilistalla jo, eikä valiolla ole mitään tuotetta, jota ei muilta löydy. Helppo boikotin kohde.

    Äänestä

  • valioKonkkaan kirjoitti:

    Olet siis afro ja kaikki muut suomalaiset pahoja persuja. Saat puolestani loukkaantua, mutta et sinä edusta suomalaisuutta, sopisit ehkä paremmin mainostamaan mustaamakkaraa.
    Valio teki taloudellisen itsemurhan lähtemällä kampanjaan suomalaisia vastaan. Taitaa olla joku hullu suvakki viemässä yritystä varmaan tuhoon, on niin monen boikottilistalla jo, eikä valiolla ole mitään tuotetta, jota ei muilta löydy. Helppo boikotin kohde.

    Olen kylläkin monessa polvessa ihan suomalainen, yllätykseksesi ehkä olen nainen, ja käytin sanaa 'marginaali', jota et ilmeisesti ymmärtänyt, koska kirjoitit 'kaikki muut suomalaiset ovat pahoja persuja'. Sana marginaali tarkoittaa tässä yhteydessä 'pieni vähemmistö'. Eli kaltaisesi suvaitsemattomat ovat pieni vähemmistö kansasta.

    Äänestä

  • RautalangastaVääntäen kirjoitti:

    Olen kylläkin monessa polvessa ihan suomalainen, yllätykseksesi ehkä olen nainen, ja käytin sanaa 'marginaali', jota et ilmeisesti ymmärtänyt, koska kirjoitit 'kaikki muut suomalaiset ovat pahoja persuja'. Sana marginaali tarkoittaa tässä yhteydessä 'pieni vähemmistö'. Eli kaltaisesi suvaitsemattomat ovat pieni vähemmistö kansasta.

    Ei kenellekään tule yllätyksenä, että olet nainen, vain nainen voi olla noin typerä suvakki, onneksi kuitenkin kuulut tässä maassa vähemmistöön. Miksi et muuta somaliaan, siellä on jo kaikki se valmiina, mitä haluat suomeen.

    Äänestä

Nythän on kyse toimivan johdon ylimielisyydestä ja varomattomuudesta liiketoimissa.

Kaiken perustana pitävässä näytössä ne sähköpostiviestit, joissa puhutaan vesirajasta ja hintojen polkemisesta.

Kaikissa muissa yhtiöissä mietittäisiin jo toimivan johdon vaihtoa jollei olisi annettu kenkää jo ajat sitten. No, tj jäi ansaitulle eläkkeelle....

Äänestä

Aloittajalle tiedoksi:

Valion ylimmässä johdossa laaditut asiakirjat osoittivat Valion tarkoituksena olleen Arla Ingmanin syrjäyttäminen markkinoilta kokonaan tai merkittävältä osin. Markkinaoikeus katsoi asiakirja-aineiston osoittavan, että Valion tarkoituksena oli nostaa perusmaitojen hinnat takaisin vanhoille tasoille. Tehokkaan kilpailun sulkeuduttua pois markkinoilta Valion olisi mahdollista nostaa perusmaitojen hintoja hinnanalennuksia edeltäneelle tasolle.

Kuten huomaat, virheen teki Yhtiö eikä missään tapauksessa kukaan johtajista.

Äänestä
  • Juuri näin se meni. Lisäksi on hyvä ymmärtää, että kyseessä ei edes ollut rikosoikeudellinen prosessi. Kyseessä oli hallinnollinen seuraamusmaksu, koska näin jälkeenpäin todettiin yhtiön toimineen väärin. Aivan, kuin jos yhtiölle olisi määrätty lisää tullimaksuja tai mätkäisty lisäveroa.

    Rikoslaissa on sitten rikos nimeltään "markkinointirikos". Sellainen ei liity tähän Valion tapaukseen millään tavalla.

    Äänestä

  • Ei idiootti Jopa tajua edes lukemaansa, turhaa sille selitää. Luuli tyhmä Valion johtajan saaneen sakkoja.

    Äänestä

  • Sehän on ennenkuulumatonta, että firma yrittää saada lisää markkinaosuutta hintakilpailulla ja koettaa saada kilpailijan pois markkinoilta. Eihän tuollainen ole mitään tervettä markkinataloutta. Markkinatuomioistuimeen moisesta joutuu. Firmojen kuuluu jakaa markkinat keskenään ja sopia yhtenäiset hinnat, ettei vaan kukaan pääse myymään liian halvalla.

    Äänestä

  • Juuri_näin kirjoitti:

    Juuri näin se meni. Lisäksi on hyvä ymmärtää, että kyseessä ei edes ollut rikosoikeudellinen prosessi. Kyseessä oli hallinnollinen seuraamusmaksu, koska näin jälkeenpäin todettiin yhtiön toimineen väärin. Aivan, kuin jos yhtiölle olisi määrätty lisää tullimaksuja tai mätkäisty lisäveroa.

    Rikoslaissa on sitten rikos nimeltään "markkinointirikos". Sellainen ei liity tähän Valion tapaukseen millään tavalla.

    MIELENKIINTOINEN VÄITE MUTTA MITÄ VALION MYYNTIJOHTAJAN 4.3.2010 LÄHETTÄMÄ SÄHKÖPOSTI MYYNTIORGANISAATIOLLE LASKENTARYHMÄÄN JA PÄÄLAKIMIEHELLE ILTALEHDEN MUKAAN SISÄLSI

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014062718444348_uu.shtml

    TÄMÄN MUKAAN VALION TOIMITUSJOHTAJA JA MYYNTIJOHTAJA AINAKIN JA ILMEISESTI KOKO HALLITUS TOIMIVAT YHTEISTYÖSSÄ JA TÄMÄN MUKAAN VIRHEEN TEKIVÄT KOKO YHTIÖN JOHTO EIKÄ YHTIÖ

    OSOITTAUTUUKO TÄSSÄ SIIS VALIO VASTUUNPAKOILIJAKSI JA PIILOUTUU VILJELIJÖIDEN SELÄNTAAKSE SAMOJEN JOILTA VAATII 1SENTILLÄ VASTUULLISUUTTA

    Äänestä

kun lemminkäinen sai sakot asvalttikartellista , ( 70 miljoonaa) , tuli heti perään eduskuntatalon perusremppa hinnaltaan ( 70 miljoonaa) mutta hintaa tulikin yli 400 miljoonaa......seli seli........valio sai sakkoa ( 70 miljoonaa) ja muuteman vuoden kaikki ruokalat on täynnä ja vain valion maitoa (monopoli )...oliskohan taas sakon aika , markkinoiden monopolisointi ( sakkoa vaikka tollanen 70 miltzii )
valehtelu on rumaa , oveluus on kaunista.

Äänestä

MIELENKIINTOISTA KUINKA VILJELIJÄT RAKASTAVAT VALIO JOHTAJIAAN IKÄÄN KUIN HENGELLISENÄ JOHTAJANA...SITÄHÄN NE OVAT

JOS NAAPURIN POIKA KAATAA VALIOLAISEN TILAN TRAKTORIN JA MÄLLÄÄ SEN OJANPOHJALLE NIIN EIHÄN SILLOIN KAI SITTEN TÄLLÄ POJALLA OLE KORVAUSVELVOLLISUUTTA TUOLLE TILALLE

MIELESTÄNI VALION PITÄISI MAKSAA OSA MAIDONHINNASTA TUOTTAJILLE BITSCOINEINA
JOLLA HE VOISIVAT OSTAA VAIN VALIOLTA TUOTTEITA

Äänestä
  • Kumma, kun Enson osakkeen omistajat rakastivat MILJARDI TAPPIOT aiheuttanutta johtoaan?

    Äänestä

  • ostajopapaperia kirjoitti:

    Kumma, kun Enson osakkeen omistajat rakastivat MILJARDI TAPPIOT aiheuttanutta johtoaan?

    SIITÄKÖ OTITTE MALLIA

    Äänestä

  • Jopasta ei kukaan ota mallia.

    Äänestä

VALIOVASTUULLISUUSLISÄ+VALIOSSAERÄS+TILA+EI+SAANUT+VALIOLTA+VASTUULLISUUS+LISÄÄ+KOSKA+PIHA+OLI+KURAINEN....USKOMATONTASAMAAN+AIKAAN+VASTUULLISUUSLISÄÄ+1+SENTIN+MAKSAVA+VALIO+MAKSAA+TUOTTAJILLE+ALLE+TUOTANTOKUSTANNUKSIA+OLEVAA+TUOTTAJAHINTAAPITÄISIKÖ+VALION+JOHTAJILTA+SIIS+VÄHENTÄÄ+50+%+PALKASTA+POIS+VASTUUTTOMUUS+RAHAA+JA+NÄIN+PÄÄSTÄ+LÄHEMMÄS+SITÄ+PALKKATASOA+MITÄ+VALION+JOHTAJIEN+AMMATTITAITO+EDELLYTTÄÄ

Äänestä
  • Onko susta muuhun, kuin vinkumaan palstalla KELAN luukusta?

    Äänestä

  • EIKÖ VALIOKIN PYRI TEKEMÄÄN VOITTOA TUOTTEILLAAN VAI TAPIOTAKO PYRKIVÄT TEKEE

    MITEN ON SIIS VALION OMISTAJAT NÄMÄ YKSINKERTAISET MITÄ HE SITTEN PYRKIVÄT TEKEMÄÄN

    NO TIETENKIN SEN MITÄ OSAAMATON VALION JOHTO TAHTOO

    Äänestä

  • Mitä Nokian OMISTAJAT NÄMÄ YKSINKERTAISET MITÄ HE SITTEN PYRKIVÄT TEKEMÄÄN?

    Äänestä

  • Vastuullisuuslisää on alettu maksaa vuoden 2018 ausra, jos on sitoutunut tiettyihin ehtoihin eläinten hoidossa ja lääkinnässä. Kurainen piha ei kuulu siihen pätkääkään, varsinkaan, kun tammikuussa tuskin kenenkään piha on kurainen. Sott siis asioita ihan turhaan, ja ymmärtämättömyyttäsi vielä.

    Äänestä

Valion johtajat tekevät ainoastaan hyviä päätöksiä. Valio Oy teki 70 miljoonan virheen. Johtajilla ei ollut mitään tekemistä asian kanssa.

Äänestä

  • SIISMATONALLE kirjoitti:

    MIKSI ILTALEHDEN MUKAAN JUURIKIN JOHTAJIEN LÄHETTÄMÄT SÄHKÖPOSTIT AIHEUTTIVAT 70 MILJOONAN MAKSUN

    EIKÖ SILLOIN JOHTAJAT TEKIVÄT VIRHEEN EIKÄ YHTIÖ ITSE

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014062718444348_uu.shtml

    Älä puhu paskaa. Valion johto on toiminut isänmaallisesti ja tuottajien eduksi

    Äänestä

  • totruuskirpasee kirjoitti:

    Älä puhu paskaa. Valion johto on toiminut isänmaallisesti ja tuottajien eduksi

    ALKAAKO SULLA PALLI TUTISTA JA PELKOPERSIISSÄ LISÄÄNTYÄ ETTEI VAAN SUN MÖKKIS MENIS MYYNTII....TÄTÄKÖ PELKÄÄT

    Äänestä

  • Mites velaton mökki menis? Mutta sulla työn vieroksuja elätillä se pelko alkaa olla konkreettista.

    Äänestä

Siksi koska kukaan suomen taloutta johtavista henkilöistä ei joudu vastuuseen vaikki ampuisivat jonkun, maksettu laki. Sama se on muuallakin maailmassa.

Äänestä

MTK on toiminut oikein, Valio on toiminut oikein, tuottajat on toiminut oikein.

Kaunapetteri, saitko potkut Valiolta?

Äänestä
  • ARVOISAT TALOUSPALSTAN LUKIJAT !!!!!

    TÄMÄ YLLÄOLEVA ILMEISESTI 67 VUOTIAS MIESHENKILÖ HALUAA SANOA TÄSSÄ MAINITUSSA LEHTIARTIKKELISSA TAPAHTUNEET ASIAT MTK,VALION JA TUOTTAJIEN TOIMESTA TAPAHTUNEEN OIKEIN

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014062718444348_uu.shtml

    ONKO KOKO VALION JOHTO PAATUNUTTA JA MITÄ TÄLLÄINEN VALIOLAISEN KENTIES JOHTORYHMÄÄN KUULUVAN HENKILÖN KIRJOITUKSET VALIOSTA KERTOVAT

    Äänestä

  • KORUTONTATEKSTIÄ kirjoitti:

    ARVOISAT TALOUSPALSTAN LUKIJAT !!!!!

    TÄMÄ YLLÄOLEVA ILMEISESTI 67 VUOTIAS MIESHENKILÖ HALUAA SANOA TÄSSÄ MAINITUSSA LEHTIARTIKKELISSA TAPAHTUNEET ASIAT MTK,VALION JA TUOTTAJIEN TOIMESTA TAPAHTUNEEN OIKEIN

    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014062718444348_uu.shtml

    ONKO KOKO VALION JOHTO PAATUNUTTA JA MITÄ TÄLLÄINEN VALIOLAISEN KENTIES JOHTORYHMÄÄN KUULUVAN HENKILÖN KIRJOITUKSET VALIOSTA KERTOVAT

    Tuo linkkisi on tyypillinen iltapäivälehden juttu. Ei pidä laisinkaan paikaansa. Pötyä, täyttä pötyä

    Äänestä

  • mitenonasia kirjoitti:

    Tuo linkkisi on tyypillinen iltapäivälehden juttu. Ei pidä laisinkaan paikaansa. Pötyä, täyttä pötyä

    SINUN KIRJOITUKSESI ON TÄYTTÄ PÖTYÄ JA PIPIPÄÄN TUOTOKSIA

    LINKKI SINULLE ON AINA VÄÄRÄ TAI ET SITÄ YMMÄRRÄ....MITÄ SE KERTOO SINUSTA ITSESETÄSI

    Äänestä

  • SIISPIPIPÄÄ kirjoitti:

    SINUN KIRJOITUKSESI ON TÄYTTÄ PÖTYÄ JA PIPIPÄÄN TUOTOKSIA

    LINKKI SINULLE ON AINA VÄÄRÄ TAI ET SITÄ YMMÄRRÄ....MITÄ SE KERTOO SINUSTA ITSESETÄSI

    Laita tuore linkki.

    Äänestä

Ja mistä lähtien edulliseen hintaan myymisestä on alettu tuomita vankilaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TouhuLakaistiin kirjoitti:

Ei edes korvausvelvollisuutta..

Valion historian suurin tappio 70 miljoonaa ja entinen toimitusjohtaja pullikoi oikeuden päätöstä vastaan, hyvin ylimielisesti. Eläkkeellä on. Onkohan hyvä mieli?

Valion tuottajat tuon ylimielisen entisen johtajan lainvastaisen teon maksaa. Onkohan siitä hyvä mieli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu