Sukulaiseni kotiin on tämän viikon aikana ilmestynyt vanhasta piha aitasta tuoduista matoista jonkinlaisia ötököitä. Ne ovat niin pieniä ettei niitä nää, mutta mustan maton päällä näkee niitä vilisevän parvessa satoja. Ne lentää ja syö ihmistä. Öisin ne ihme örkit kiinnittyy ihoon kuin iilimato. Ei irtoa millään ja jos yrittää pakkaseen mennä ja esim laittaa nyrkin lumeen nii ne tarttuvat vielä lujemmin. Ihon imeminen turvottaa jalkateriä ja jättää käsiin verkkomaista kalvoa. ne ovat väriltään ilmeisesti vaalean oransseja tai vaalean keltaisia. Sairaanlaan ei ihmistä oteta tarttumis riskin takia ja tuholaistorjujilla kestää. Tietääkö kukaan mitä ne ovat?
Vastaukset 1
- kuulostaaettäneon
Luteita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051810
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541650Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451270Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13820- 49766
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16733Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41678