Apua kaivataan

epätietoisuus

Voisiko joku fiksumpi arvailla mitä on tapahtunut. Kirjoitan tänne vanhemman ystävättäreni puolesta. Vanhempi rouvashenkilö on sydänsyrjällään poikansa puolesta. Poika on sotkeutunut johonkin. Rouvalla on kaksi aikuista lasta. Vanhempi poika asuu perheineen ulkomailla ja nuorempi asuu omassa kodissaan.

Vanhemmat erosivat aikoinaan, mutta nyt kun poikien isän vointi heikkeni, ex- vaimo muutti hoitamaan häntä sairautensa loppuun asti n. reilu 2v. Asunto testamentattiin lapsille mutta toiveena oli, että ex-rouva saisi asua siellä loppuun asti. rouva asuu nyt yksin asuntoa. Perintöverot on maksettu.

Nuorempi poika n. vähän alle 40 vuotias on kyllä työssäkäyvä ja hyvässä asemassa. Mutta näin ulkopuolisesta tuntuu siltä, että hän on ajautunut väärille teille. hän käyttää runsaasti alkoholia ja liikkuu piireissä, joissa jotkut käyttävät huumeita. Epäilen, että hänkin käyttää. niin outo ja sekaisin hän välillä on.

Äiti on yrittänyt ottaa yhteyttä poikaansa, mutta hän on niitä ihmisiä, jotka eivät koskaan vastaa puhelimeen. hän soittaa itse, jos soittaa. ennen hän soitti ja poikkesi käymään aina satunnaisesti mutta nyt ei aikoihin. Pojalla on pari lyhyttä ehdonalaista takanaan pahoinpitelystä. Poika oli "jostain syystä" tilannut isänsä perunkirjat ja talonkirjat.

Olen kuullut huhua, että poika olisi syyllistynyt veropetokseen. pojan kodin ikkunat ovat aina pimeinä kun siitä kulkee illalla ohi. Pojalla on iso kaveripiiri ja paljon työkavereita, jotka varmaan huomaisivat, jos hän olisi vain "kadonnut". Äiti ei tunne poikansa kavereita .

Olemme alkaneet pelätä että poika olisi vankilassa. Tuomitaanko veropetoksesta herkästi vankeuteen? Entä jos on taustalla huumeidenkäyttöä? Ei hän kuitenkaan varsinainen narkkari ole kun hän käy töissä ym. Kuinka äkkiä se vankeus alkaa? Eikö ole tietty aika että joutuu odottamaan että sinne "pääsee"? Liittyykö asuntoon liittyvien tietojen hankinta perinnönjakoon jollain tavalla? Siitä on jo reilu kolme vuotta eikä toinen veli ole saanut mitään kyselyitä tai ilmoituksia yms. viranomaisilta perinnönjaon suhteen. Jos se koskisi perinnönjaossa olevia epäselvyyksiä niin eikö toinenkin osapuoli olisi saanut tietoa asiasta? Kuinka vakava on rikos ja kuinka pitkä tuomio tulee, jos vangitaan näin nopeasti?

Mistä voi tietää, onko hän vankilassa ja missä vankilassa? Pitääkö tässä rouvan alkaa soittelemaan eri vankiloihin ja saavatko vankilat edes luovuttaa tietoa, keitä heillä on "hoidossa"?

Pahinta tässä on epätietoisuus.

0

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        128
        5256
      2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        187
        4971
      3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

        Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
        Maailman menoa
        85
        3454
      4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        107
        2986
      5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

        Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
        Maailman menoa
        24
        2322
      6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

        Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
        Maahanmuutto
        241
        1757
      7. Toivottavasti odotat minua

        Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
        Ikävä
        82
        1335
      8. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

        Sun katse sulatti mut...
        Ikävä
        99
        1309
      9. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

        Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
        Ikävä
        132
        1023
      10. Huomenta naiselle

        Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
        Ikävä
        74
        1020
      Aihe