Meksikon päivävierailu

Olisi tarkoitus mennä Syyskuussa noin viikoksi Losiin, lennot ja majoitus korvamerkattu BA:lta. Tuli halu matkustaa Meksikoon päiväksi. Tosin taisin jo mokata Estassa, kun en merkannut käyntiä Meksikossa. Pitänee tehdä uusi hakemus.
Tarviiko suomalainen multple visan, jos käy päiväreissulla Meksikossa Losista käsin?
Yövyn hotelli Hyatissa. Jos joku osaisi auttaa
Ps, joitakin järjestettyjä retkiä olisi tarkoitus tehdä.

6

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käynyt

      Hayatt’lla on 19 hotellia Los Angelisin alueella, joten se ei sinänsä auta vihjeiden antamisessa. Matkailuinfra ei ehkä ole parhaimmillaan opastettujen reikien kohdalla, vaan enemmän suunniteltu autoilevalle turistille. Kaikissa kohteissa on isot parkkipaikat. Suosittelen auton vuokrausta vaikka LA:ssa on jonkinlainen julkinenkin liikenne.

      Jos et ole aikaisemmin käynyt alueella, niin tärppeinä: Solvang ja sen suunnan viinialueet, mm. Firestonen tila, tietysti Disneyland ja Universalin studiot. Jos on halua lähteä pariksi yöksi pois LA:sta, niin esimerkiksi Sequoyah National Park ja hotelli The Wuksachi Lodge on kiva reilun neljän tunnin ajomatkan päässä. Hotelli on keskellä puistoa. Yosemiteen on matkaa sata mailia enemmän. Tijuanaankin on matkaa 140 mailia, ei kilometriä, mikä kannattaa ottaa huomioon suunnitelmissa.

    • SanDiego

      En tieda miten viisumi toimii kun en tarvitse paikkakuntalaisena. Mutta Mexico/Tijuana on tuossa parinkymmen kilsan paassa ja naen harva se paiva telkan uutisista mita rajalla tapahtuu. Mieleen on jaanyt mahdottoman pitkat jonot - helposti tunti tai pari takaisin tullessa, hidas kasittely joka on suureksi osaksi jattimaisen huumejalakuljetuksen syyyta. Tijuanan rajanylityspaikka on maailman vilkkain. Vuonna 1976 kesti melkein tunnin. Kavellen sinne on mentava, autolla rajanylitys on vielakin vaikeampaa jos autovuokraamo edes sallii sinne menoa.
      Toisaalta rantatie LAsta San Diegoon on taynna nakemisen arvoisia hienoja pikku kaupunkeja. Minun suosimat ovat Newport Beach joka oli suosittu lounaskavelypaikka ollessani toissa Irvinessa, Laguna Beach joka on hieno taiteilijoiden suosima paikka, Dana Point jossa on komea venesatama ja jossa asuin viisi vuotta. Del Mar jossa on hyvat rannat ja mahtava ravirata, Torrey Pines komea harjanne ja UCSD jossa nyt elakelaisena kayn kuuntelemassa maailman johtavia tutkijoita ja nobelisteja mita erilaisimmista aiheista.
      Ja lopuksi San Diego jossa niin pajon nahtavaa etten ole viela kaikkea koennut 35 vuoden aikana: Elaintarha ja/tai Safari Park jotka ovat mailman huippuluokkaa, Balboa Park jossa on museoita ja muuta nahtavaa vaikka milla mitalla, hieno satama ja rantakatu, La Jolla hienostokaupunginosa tuossa naapurissa.
      Ja lopuksi katso The Official Travel Resource for the San Diego Region https://www.sandiego.org/ sielta loytyy tietoa vaikka vuoden vierailulle

      • Käynyt

        Jos road tripin alku- tai loppupisteeksi ottaa LA:n sijasta San Diegon, mistä kannattaa ottaa hotelli pariksi päiväksi?


    • Majapaikkani on reissussa Hyatt Regency Long Beach. Autonvuokraus ei tule kysymykseen, koska näön takia en saa ajaa. Minulle riittäisi, jos pääsisi päiväretkelle käymään Meksikon puolella.
      Kannattaako Losissa vaihtaa euroja dollareiksi vai Suomessa? Korttejani minun on vaikea käyttää huonon näön takia. Ainoa paikka missä luottokorttia usklataisin käyttää olisi ehkä oma hotelli. Olen reissussa 9 yötä. Millään viinialueilla ei ole tarkoitus käydä. Kiitoksia vinkeistä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      111
      6916
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      388
      6577
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3317
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2869
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2460
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      35
      1940
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe