Saatko eläkettä

ihmeitä

alta takuueläkkeen. Eläkkeeni on 705 e töitä olen tehnyt 25 vuotta.Miksi ei saa takuueläkettä senttiäkään, vaikkakin töitä tekemättömät sen saavat? Kuinka voi olla Suomenssa näin kieroa eläkesuunnittelua.

13

1046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiAutomaatio

      Takuueläke lasketaan bruttoeläkkeestä ei nettosummasta.

      Takuueläkettä ei makseta ulkomaille.

      Takuueläke on pienempi jos on jäänyt varhaiseläkkeelle tai asuu puolison kanssa.

      • Kysyppäkelasta

        Oletko hakenut takuueläkettö. Jos olet sitä hakwnut ja saanut oääröksen, oääröksessä on syy, miksi sitä ei makseta. Ei täällä olla mitään ennustajaeukkoja, jotka tietää syyn, miksi sitä ei makseta. Todennäjöisesti veroinameen maksettava työ ja kansaneläke ylittää takuueläkkeen Olis kohan kuitenkun viisaampaa kysyä syytä Kelasta.


    • tattista.vaan

      Mulla on työ-eläke 67e.
      Tulipahan se nyt kakistettua ulos.

    • psyyke-eläkeläinen

      Moro.Mää saan eläkett ja asumistukkee 1100€/kk.
      Hyvi täss ny mennee mut menköö.

    • fdjxmfm

      Joo muuta työnperässä asuntoihin joita ei saa. Vittu mitä älykääpiöitä.

      • buaaaaahh

        Minkä työn ?


      • Koopeetyö

        Kokopäivätyön.


    • wqwqwqwa

      Takuueläkettä ei myöskään saa täysmääräisesti jos on lähtenyt varhennetulle eläkkeelle.

      • brutto700

        Kaikki jotka on ottanut pienen työeläkkeensä 63 vuotiaana ja saanut siihen lisäksi kansaneläkkeen, ei tule koskaan saamaan penniäkään takuueläkettä, vaan tulot jäävät pysyvästi takuueläkkeen alle.


    • 8898908998
    • seurauksiakin

      Vastuu elämästään olisi syytä siirtää takaisin jokaiselle henkilölle itselleen . Yhteiskunnan loputon asukkaidensa imettäminen romuttaa oman vastuun tekemisistää ja sen seurauksista .

      • Eväsompo

        Luentopalkkio?


    • KöyhätEläkeläiset

      Suomalaisten ostovoima on nousussa.

      Kun 90-luvun lammassa työttömiksi jääneet pätkätyöläiset eläköityy, useimpien eläke jää takuueläkkeen tasolle.

      Rikkaat kuluttavat eläkeläiset ovat todella vähissä.

      Ketä naurattaa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      95
      3600
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      58
      2565
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      18
      2493
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      72
      2341
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      19
      2216
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1282
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      582
      1143
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1026
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1025
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1009
    Aihe