Sysmän konsultit

dsep

Miten onneton kunnanjohtaja ja luottamusjohto onkin onnistuttu Sysmään saamaan? Kaiken maailman konsultit pitää palkata tekemään työtä, joka kuuluisi nimen omaan kunnanjohtajalle.
Verratkaapa miten kunnan johto on juhlapuheissaan ylistänyt kolmannen sektorin ja etenkin vapaaehtoisjärjestöjen työtä. Mutta nyt kun konsultti sanoo, että säästää pitää vähentämällä kaikesta ei pakollisesta niin näin sitten heti pitää kunnanjohtajan mielestä tehdä.
Voisi kunnan johto hieman vaivautua lukemaan tutkimuksia, miten panostus nuoriin, liikuntaan ja jopa kulttuuriin tuo pidemmällä aikavälillä huomattavat säästöt.
Toivottavasti osaavat edes tulkita Ess:n uutista(16.2) Päijät-Hämeen kuntien väestökehityksestä.
Sysmä ylivoimainen ykkönen väestökadossa.
Vai varmistetaanko tulevilla säästöillä vain se, että pystytään maksamaan kunnanjohtajalle selvästi suurempaa palkkaa kuin vastaavan kokoisissa kunnissa?

6

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osaankyllä

      Ihmetyttää että ensin palkataan hyville palkoille kuntaan väkeä ja nämä ei sen vertaa pysty asioita hoitamaa tai laskemaan että lisäksi pitää palkata konsultti. Jos nuukailla pitää ja tasetta kartuttaa niin laskis sitten ite. Jokatapauksessa tarvi niin tarkkaan laskea kun ei ne konsultitkaan osaa tarkkoja summia sanoa. Sadantuhannen tarkkuudella. Mutta laskuttaa osaavat. Minäkin maksan!

    • 2erkertoopiikoo

      Melkoista ruiskutusta. Valaistaampa hieman asioita taaksepäin sillä nythän täällä syödään niitä eväitä jotka aikoinaan tehtiin. Kylässä olisi fluting- sekä paperitehdas, ei haluttu, silloiset keskustan pamput eivät niitä halunneet? Ihmetellä täytyy. Suopeltoon oli tulossa lomahotelli, ei haluttu, samat vastustivat. Entäpä laskettelukeskus, sellainenkin oli tuppautumassa, pois kyörättiin. (Himos, Kaipola, Heinola-fluting, Joutsenlampi) Olisikohan Päijänteen ranta ollut menestyksekkäämpi sijoituspaikka hotellille? Kaikki aikakautena jolloin Suomi kehittyi huimaa vauhtia. Vaan ei sopinut tälläiset hömpötykset sysmäläisille. Oli tarjolla lainehtivaa ohrapeltoa, vienoa linnunlaulua kera Päijänteen liplatuksen, meijerille kiiruhtavan maito-auton tokkien kolinan säestämänä tietty. Ja nyt kun ollaan syömässä sitä mitä itse ollaan kaukana takanapäin aikaansaatu ei edes ymmärretä raadollista totuutta. Jos ei ole työtä, ei ole leipää, jos ei ole leipää, se lähdetään hakemaan muualta. Ei siinä auta tosiasioiden vääristely tai kunnan päättäjien syyttely. Sysmäläiset nauttivat nyt vaan siitä keitoksesta jonka jo kauan sitten liedelle laittoivat. Taisipa siinä häärätä kuppaamassa Kehitys Oy:kin, jonka paskapyykin pesi ansiokkaasti nykyinen kunnanjohtaja (tämä Kareellekin tiedoksi ja huomioitavaksi vastaisissa kirjoituksissaan ja menneen ihannoinnissa). Jotta mennäämpäs nyt vaan kaikki kuuntelemaan tuulenhuminaa ja haukkaamaan lumipalloa välipalaksi, ja jälkiruuaksihan siihen sopisi tuhti itsekritiikki.
      Ja mitä sitten tulee muuttotappioon ja sillä Jeesusteluun, katsopa tilastot, sisäänmuutto-ulosmuutto-kuolleisuus, mikäli on taju tallella niin mieti ja vertaile! (Älä kuitenkaan ala kuolevia vanhuksia syyllistämään)

    • Argeoloki

      Nythän jälkiviisastelet. Tiesitkö että hammaslääkäriin on kauheanpitkä jono. Kunta käyttää huomattavia summia tuulenhuminan markkinointiin ja palkkaa jopa tuotteistamaan muinaismuistoja ym historia hömppää. Hölmöläisten hommaa. Päätä alkaa särkeä.

    • syväkurkkulainen

      "Kehitys Oy:kin, jonka paskapyykin pesi ansiokkaasti nykyinen kunnanjohtaja." Pesi kyllä, mutta ei ilmeisesti ihan omin tiedoin, neuvoin ja voimin. Kylillä kertovat, että siihenkin tarvittiin avuksi "konsultti" itäisestä naapurikunnasta.Konsulttia tarvitaan nykyiseen säästötouhuunkin ja elinvoimahankkeeseen. Panee miettimään, että mitä ne ihan oikeasti siellä kunnantalolla osaa, vai osaako mitään?

    • vapisebitcoin

      Konsulenttilähteisiin viitaten ulkomaita myöten esiintyy jo suurta mielenkiintoa uuteen valuuttaan syscoiniin. Vielä ehtii selvittämään ennen maaliskuista maailmanluokan eturintamassa ratsastavan mopiilivaluutan käyttöönottoa pitäisikö itärajantakaisista valuuttasiirroista maksaa alvit, tullit yms rahanpesumaksut.

      • Vesitorninilmainensähkö

        Jep, ite jo hommasin muutaman mininging rigin jotta pääsee louhimaan sysmäläistä kryptovaluuttaa. Ei tarvi töitäkää tehä ku sysmää valuu tilille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      196
      4129
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2657
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      104
      2166
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      86
      1942
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      212
      1847
    6. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      8
      1185
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      36
      1159
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      76
      1109
    9. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      79
      851
    10. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      151
      810
    Aihe