Sysmän konsultit

dsep

Miten onneton kunnanjohtaja ja luottamusjohto onkin onnistuttu Sysmään saamaan? Kaiken maailman konsultit pitää palkata tekemään työtä, joka kuuluisi nimen omaan kunnanjohtajalle.
Verratkaapa miten kunnan johto on juhlapuheissaan ylistänyt kolmannen sektorin ja etenkin vapaaehtoisjärjestöjen työtä. Mutta nyt kun konsultti sanoo, että säästää pitää vähentämällä kaikesta ei pakollisesta niin näin sitten heti pitää kunnanjohtajan mielestä tehdä.
Voisi kunnan johto hieman vaivautua lukemaan tutkimuksia, miten panostus nuoriin, liikuntaan ja jopa kulttuuriin tuo pidemmällä aikavälillä huomattavat säästöt.
Toivottavasti osaavat edes tulkita Ess:n uutista(16.2) Päijät-Hämeen kuntien väestökehityksestä.
Sysmä ylivoimainen ykkönen väestökadossa.
Vai varmistetaanko tulevilla säästöillä vain se, että pystytään maksamaan kunnanjohtajalle selvästi suurempaa palkkaa kuin vastaavan kokoisissa kunnissa?

6

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osaankyllä

      Ihmetyttää että ensin palkataan hyville palkoille kuntaan väkeä ja nämä ei sen vertaa pysty asioita hoitamaa tai laskemaan että lisäksi pitää palkata konsultti. Jos nuukailla pitää ja tasetta kartuttaa niin laskis sitten ite. Jokatapauksessa tarvi niin tarkkaan laskea kun ei ne konsultitkaan osaa tarkkoja summia sanoa. Sadantuhannen tarkkuudella. Mutta laskuttaa osaavat. Minäkin maksan!

    • 2erkertoopiikoo

      Melkoista ruiskutusta. Valaistaampa hieman asioita taaksepäin sillä nythän täällä syödään niitä eväitä jotka aikoinaan tehtiin. Kylässä olisi fluting- sekä paperitehdas, ei haluttu, silloiset keskustan pamput eivät niitä halunneet? Ihmetellä täytyy. Suopeltoon oli tulossa lomahotelli, ei haluttu, samat vastustivat. Entäpä laskettelukeskus, sellainenkin oli tuppautumassa, pois kyörättiin. (Himos, Kaipola, Heinola-fluting, Joutsenlampi) Olisikohan Päijänteen ranta ollut menestyksekkäämpi sijoituspaikka hotellille? Kaikki aikakautena jolloin Suomi kehittyi huimaa vauhtia. Vaan ei sopinut tälläiset hömpötykset sysmäläisille. Oli tarjolla lainehtivaa ohrapeltoa, vienoa linnunlaulua kera Päijänteen liplatuksen, meijerille kiiruhtavan maito-auton tokkien kolinan säestämänä tietty. Ja nyt kun ollaan syömässä sitä mitä itse ollaan kaukana takanapäin aikaansaatu ei edes ymmärretä raadollista totuutta. Jos ei ole työtä, ei ole leipää, jos ei ole leipää, se lähdetään hakemaan muualta. Ei siinä auta tosiasioiden vääristely tai kunnan päättäjien syyttely. Sysmäläiset nauttivat nyt vaan siitä keitoksesta jonka jo kauan sitten liedelle laittoivat. Taisipa siinä häärätä kuppaamassa Kehitys Oy:kin, jonka paskapyykin pesi ansiokkaasti nykyinen kunnanjohtaja (tämä Kareellekin tiedoksi ja huomioitavaksi vastaisissa kirjoituksissaan ja menneen ihannoinnissa). Jotta mennäämpäs nyt vaan kaikki kuuntelemaan tuulenhuminaa ja haukkaamaan lumipalloa välipalaksi, ja jälkiruuaksihan siihen sopisi tuhti itsekritiikki.
      Ja mitä sitten tulee muuttotappioon ja sillä Jeesusteluun, katsopa tilastot, sisäänmuutto-ulosmuutto-kuolleisuus, mikäli on taju tallella niin mieti ja vertaile! (Älä kuitenkaan ala kuolevia vanhuksia syyllistämään)

    • Argeoloki

      Nythän jälkiviisastelet. Tiesitkö että hammaslääkäriin on kauheanpitkä jono. Kunta käyttää huomattavia summia tuulenhuminan markkinointiin ja palkkaa jopa tuotteistamaan muinaismuistoja ym historia hömppää. Hölmöläisten hommaa. Päätä alkaa särkeä.

    • syväkurkkulainen

      "Kehitys Oy:kin, jonka paskapyykin pesi ansiokkaasti nykyinen kunnanjohtaja." Pesi kyllä, mutta ei ilmeisesti ihan omin tiedoin, neuvoin ja voimin. Kylillä kertovat, että siihenkin tarvittiin avuksi "konsultti" itäisestä naapurikunnasta.Konsulttia tarvitaan nykyiseen säästötouhuunkin ja elinvoimahankkeeseen. Panee miettimään, että mitä ne ihan oikeasti siellä kunnantalolla osaa, vai osaako mitään?

    • vapisebitcoin

      Konsulenttilähteisiin viitaten ulkomaita myöten esiintyy jo suurta mielenkiintoa uuteen valuuttaan syscoiniin. Vielä ehtii selvittämään ennen maaliskuista maailmanluokan eturintamassa ratsastavan mopiilivaluutan käyttöönottoa pitäisikö itärajantakaisista valuuttasiirroista maksaa alvit, tullit yms rahanpesumaksut.

      • Vesitorninilmainensähkö

        Jep, ite jo hommasin muutaman mininging rigin jotta pääsee louhimaan sysmäläistä kryptovaluuttaa. Ei tarvi töitäkää tehä ku sysmää valuu tilille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6636
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      4271
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      45
      3599
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      13
      2990
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      625
      1591
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      1008
    7. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      993
    8. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      969
    9. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      198
      965
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      939
    Aihe