kysyä, että kuinkas on kaupunginvaltuuston kokoukset sujuneet tulkkauksen suhteen, jota eräs vasemmistoliiton edustaja tarvitsee siellä?
Palkonkos se tulkkaus mahtaa kustantaa?
Saakos Lieksan kunnan palstalla
23
582
Vastaukset
- gallisda.on
Taisi olla 70.000 vuosi jos en väärin muista lukeneeni lehdestä! Korjatkaa jos joku muistaa paremmin!
- eiJessusSentään
Ihan tosi??? Ja kunta maksaa!!!!
- piikkiauki
eiJessusSentään kirjoitti:
Ihan tosi??? Ja kunta maksaa!!!!
Lunta maksaa luojalle kiitos!!! Asiat voisi olla hullumminkin, että me suomalaiset veronmaksajat maksettaisi. 🤔🤔🤐
- halpaahalpaa
Ja vielä kannattaa..
Poistoon tamakin juttu.
Ilmo tehty.
🐃- aristaako
Eikö ole Lieksan asiaa ??
aristaako kirjoitti:
Eikö ole Lieksan asiaa ??
Tätä asiaakin olet jankuttanut täällä vaikka kuinka monta kertaa ja aloitat aina kiusalla uudelleen. Asia selviää kysymällä oikeasta paikaista jos kiinnostaa, mutta sinua ei kiinnosta van tarkoituksesi on vain häiriköidä.
- onkoSelvä
Uuninpankko kirjoitti:
Tätä asiaakin olet jankuttanut täällä vaikka kuinka monta kertaa ja aloitat aina kiusalla uudelleen. Asia selviää kysymällä oikeasta paikaista jos kiinnostaa, mutta sinua ei kiinnosta van tarkoituksesi on vain häiriköidä.
Kummasti sä tulet vastaamaan äkkiä kun tällaista kysytään, kuten kaverisi "pumppu". Kyllä näkyy se vasemmistolainen monikultin palvonta teillä.
ps. ja minä en ole avauksen tekijä enkä ennen tätä vastannut juttuun. - kauhiapaikka
onkoSelvä kirjoitti:
Kummasti sä tulet vastaamaan äkkiä kun tällaista kysytään, kuten kaverisi "pumppu". Kyllä näkyy se vasemmistolainen monikultin palvonta teillä.
ps. ja minä en ole avauksen tekijä enkä ennen tätä vastannut juttuun.Näillä pumppupankot eivät siedä mamuista kertovia juttuja, mistä paljastuu heidän vasemmistolaisuutensa.
- tämä.on.tabu
aristaako kirjoitti:
Eikö ole Lieksan asiaa ??
Älä kysele, on arka asia.
- kerroppa.se
Uuninpankko kirjoitti:
Tätä asiaakin olet jankuttanut täällä vaikka kuinka monta kertaa ja aloitat aina kiusalla uudelleen. Asia selviää kysymällä oikeasta paikaista jos kiinnostaa, mutta sinua ei kiinnosta van tarkoituksesi on vain häiriköidä.
Miksi sinä sitten taas jauhat aina "rasseista", toistat ja toistat?
Ei tulkkaus mitään kustanna. Ei siinä ole kustantajaa. Päinvastoin tulkkaus maksaa jonkin verran.
- hehehehehee
Pitääkö sinua tulkata.
- tässäpä.tulkkaus
hehehehehee kirjoitti:
Pitääkö sinua tulkata.
Kustantaja on se joka maksaa. Eli sanotaan vaikka, että minä kustannan sinulle tämän lounaan. Ei siis sanota, että mitä mikäkin kustantaa, vaan kuinka paljon mikäkin maksaa.
- SinäKustannat
Sijoitettava raha on kustannuskysymys, onko sijoitus sitten kannattava, sitä voi miettiä hetken.
- uustulokas
Sana kustantaa tarkoittaa mielestäni sekä maksaa, että julkaista. Molemmat ovat oikein. Tässä yhteydessä voisi selvyyden vuoksi käyttää maksaa (ei sisäelin) sanaa, tai puhua kuluerästä.
Sijoitustoimintaakin kustantaminen voi olla, tai yrittämistä. Ja voihan se valtuutetun tulkkaus tuottaa jotain. No se, se vasta olisi melekosta. Mitenkäs sitten tukat ois solomussa tällähi palstalla.
Ja häirinttää tämä aloitus? Ei mielestäni missään tapauksessa. Minä törmäsin tähän ensi kerran. Lähettäähän telkkarikin koko ajan uusintoja. Ei niitä häiriköinniksi kutsuta, vaan uusinnaksi, jonka myötä uudet tulokkaat saavat kokemuselämyksen! Ja elekää naurako siellä, minnoon ihan tosissani;)
Pietarin parkissakin kerran kaaduin liukkaalla. Kukkaan ei tullu auttammaan; tosin en ois appuu huolinukkaan kun osssoon itehi vielä nousta pystyyn. Siis jos ei pää pahasti kolah, mutta se onnii sitten toinen juttu ja eri kerta.- itsetunto
Katsos kun täällä on pari vasemmistolaista suvakkia, jotka eivät kestä ikäviä totuuksia sompuista tai muista mamuista, ja yrittävät sitten poistattaa viestit.
- leikin-loppu-joskus
Lieksan ongelma ei ole mamut, vaan se järettömyys, kun ei tajuta mitä näistä on pitempiaikaista seuraamusta, joo ei muutakuin lessukoikaas edelleen ja leikkikää suvakeja.
- PieRas.ry
Ruuhitehtaalla tänäön tarjilla mannavelliä. Velli on keitetty vesihaudekattilassa joten rassen ei tarvi pelätä mustiä pihjaanpalamisjäänteitä
- teräääksistä-makua
Joo ei lisättävvää mutta saiskos siihen puuroon lisättyä vähäsen parranajokonneen ossii-
-Vähäsen parantaisivat makua ja välvejä suurentaisivat -kulkis tavara joutusammin läpii... - hähähähähhhääää
teräääksistä-makua kirjoitti:
Joo ei lisättävvää mutta saiskos siihen puuroon lisättyä vähäsen parranajokonneen ossii-
-Vähäsen parantaisivat makua ja välvejä suurentaisivat -kulkis tavara joutusammin läpii...Sulla on vissiin kokemusta!
Maksaa ja kustantaa tarkoittavat eri asioita. Sanaa kustantaa ei voi käyttää siinä yhteydessä missä aloittaja sitä käyttää.
Jos joku maksaa jotakin silloin voi sanoa että "hän kustantaa sen", mutta jos jokin maksaa jotain silloin ei voi sanoa että "bussilippu kustantaa 10 euroa".
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216030- 292120
- 1771952
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101123Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997- 73987
Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765