Siis kuin windows?
ReactOS onko se toimiva wöndows
JakkaraHuru
37480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Toimiihan se, koskus kokeilin, Kun et liikaa sotke siihen ms kamaa.
ReactOS on vielä hyvin kaukana toimivasta Windows -sovelluksia ajavasta järjestelmästä; aivan keskeneräinen edelleen, ja tulee olemaan vielä pitkään.
Jotain siis toimii suoraan, osan saa toimimaan ainakin jotenkin ja osaa ei millään.
Jopa Linuxien WINE toimii paremmin, eikä sekään häävi ole.
Tuo on ajatuksenakin suunnilleen.. järjetön. Ei ole mitään järkeä tavoitella jotain vanhan paskan ajamista.
Helpompaa uusia vanhat paskat nykyaikaiseksi.
Kai ReactOS:in ideana on ajella uudenaikaisiakin Windows -sovelluksia, mutta kehitys kulkee nopeammin Microsoftilla kuin ReactOS:lla.
Ei tuo liikeidea vaan toimi.
Koko idea syntynyt kuolleena. Sovellusohjelmien lähdekoodin elinikä on perinteisesti ollut noin 12v ja sitten se on enemmän ja vähemmän valmista kirjoitettavaksi uusiksi. Sovellusohjelman uudelleenkirjoitus on valtavasti helpompaa ja yksinkertaisempaa kuin nysvätä jotain paskaa mikä ajaisi jotain kivikautisia Windowssotkuja.
Windowssille ei ole kymmeneen vuoteen tehty oikein mitään sovelluksia, taskukonebisnes kun meni perseelleen heillä niin ei ole ollut mitään syytä tehdä sovelluksia Windowsille. Työpöytäsovellukset tehty iät ja ajat standarditekniikalla lähes aina eikä käyttöjärjestelmällä ole niin väliä. Köykäsimmätkin laitteet menneet pidemmän aikaa sellaisiksi, että ei tarvitse natiivia sinne Androidiin ja iOS:nkaan.
Samoinmyös Windows 10 toimii windows sovelluksilla kohtalaiseti! osa toimii ja osaa ei saa toimiin millään!
Ei nykyään oikein ole mitään "Windows sovelluksia". Työpöytäympäristöissä käytetään lähes täysin standardinmukaisia HTML5 sovelluksia eikä niiden käyttöliittymissä ole mitään käyttöjärjestelmäriippuvaista.
Tuollaiset "toimimattomat Windowssovellukset" on jokseenkin varmuudella jotain kivikautista paskaa ja on siis näin ollen jakkaraongelma. Kyllä Windowsissa toimii ne rajapinnat joiden luvataankin toimivan.
Sinähän se joka vuosi kirjoitat uusiksi oman Helmitaulu-softasi....
Koska sulta ilmestyy Pasianssi?
Mikä liikeidea? ei ReactOS ole kaupallinen!
Vaan ihan harraste projekti!
Hyvin toimii Firefoxissa ReactOS:ssä HTML5 jutut!
Eihän ReactOS ole vielä edes betavaiheessa, joten mahdotonta sanoa, miten sen kaupallisen hyödyntämisen on ajateltu sujuvan, vai onko ajateltu kaupallistaa lainkaan.
Saattaisihan tuota joskus kokeilla.
500MB HDD and 96MB RAM
Latest release 0.4.7 / December 6, 2017; 2 months ago
Olisihan se todellinen ihme jos se toimisi kuten Win 10 joka haluaa 15G hdd ja 1G Ram. Uteliaisuus on kuitenkin kaiken sivistyksen kehto eikä jäkätijäjä.
https://www.youtube.com/watch?v=JmB6WHGJBcc tässä on video, joka päättyy siihen kun "virheettömästä" linuksista löytyy bugi. Samoin muitakin ongelmia tulee vastaan ja tarvitaan kokenut käyttäjä, että asiat saadaan tehtyä järkevällä tavalla.
Sekoile sinä vaan edelleen, kyllä sinut tunnetaan.
ReactOs:lla ei ole mitään tekemistä Linuxin kanssa.
Kyllä näillä Windowsin puolestapuhujilla on paukut lopussa. Nyt "linuks" siis tarkoittaa jotain Zorinia. Windows-hihhuli on keksinyt, että joku olisi väittänyt sitä "virheettömäksi" ja pitää asiaa vieläpä niin tärkeänä, että siitä pitää saarnata täysiin aiheeseen liittymättömässä ketjussa.
Sellainen se Windows on, buginen. Tarvitaan kokenut käyttäjä, että asiat saadaan tehtyä järkevällä tavalla.
Käytä jotain parempaa käyttöjärjestelmää kun kerranWindowsin bugit tuntuvat kovin häiritsevän.
Linuks tarkoittaa vain Windowsia, ei liity mitenkään ReactOS:n.
Linuks E I T A R K O I T A Windowsia, vaan esimerkiksi sun rakastamaa ja ihannoimaa Tubutin-Ubuntua (https://www.ubuntu.com/) ** piti laittaa tuohon vielä linkki niin sinäkin ymmärrät **
Ubuntussa ei ole mitään linuksiin tai Tubuttimeen viittaavaa. Sen voi jokainen tarkistaa Canonicalin virallisilta sivuilta.
Sen sijaan vain Windowsin käyttäjistä on havaittu yhteys linuks tubuttimieen, eli se liittyy vain Windowsiin. Aina kun joku urpo avautuu linuks tubuttimista niin tiedetään puheenaiheen olevan Windows.
Kannattaa ennemmin käyttää Ubuntua, siinä kun ei ole mitään Windowsista tuttuja linuks ongelmia.
Mitä ihmettä, ReactOS EI OLE Linux, Se on Windows clooni. Vapaan lähdekiidin windows kopio,
Se perustuu NT Teknologin tapaiseen Windowsiin ja se ajaa perus windowsille tehtyjä ohjelmia, jotka ei tarvitse Microsoftin erikois tekniikoita.
ReactOS on kutakuinkin XP yhteensopiva mm ajureiltaan joita ReactOS ei itse tarjoa.
ReactOS on tosi pieni. ja sen nopeus on hurjasti riipuvainen ajurien toiminnasta.
Tositoimiin siittä ei ole, sen vakaus ja laitetuki tekee siittä harrastajien jutun.
Wine3 Ubuntu on ihan erimailmasta Windowsohjelma tueltaan, kuin ReactOS "Windows"
Mutta jos vain Surffaa netissä, niin siihen ReactOS on toimiva. Turvallisuudesta on vaikee sanoa. Mutta windowsin haitakeet ei ainakaan yleisesti toimi siinnä.
AInoat tuollaiset havainnot teet sinä siellä peräkammarissasi ahmiessasi äidin laittamaa pullamössöä samalla kun kun kuvittelet olevasi töissä
"Mitä ihmettä, ReactOS EI OLE Linux, Se on Windows clooni."
En ole sanonut missään, että ReactOS liittyisi mitenkään Linuxiin.
"Se perustuu NT Teknologin tapaiseen Windowsiin ja se ajaa perus windowsille tehtyjä ohjelmia, jotka ei tarvitse Microsoftin erikois tekniikoita."
Windowsille natiivisti tehdyt ohjelmat käyttävät aina Microsoftin erikoistekniikoita.
"Mutta jos vain Surffaa netissä, niin siihen ReactOS on toimiva."
Kyllä siihen käyttöön saa ihan kunnon käyttöjärjestelmiä, vaikka CentOS:n tai vaikka sen Windowsin.
Ei käytä! Vaan suurin osa pysyy Microsftin asettaman hiekkalaatikon sisällä! Vain Microsft itse rikko hiekkallatikosääntöään kaikissa ohjelmissaan. Siksi Microsft ohjelma on tietoturvariski!
Hikkalaatikossa pysyminen on mm ehto pysyä windowsStoressa.
Windows on vakoileva, kukaan sillä uskalla surfata!
CentOS on USA juttu. Miksi olet niin ihastunut USA vakoiluun?
Miksei UltimateOS, koska se ajelee ihan heti asennetunaan kaikkea.
siihen sopii mac, windows, deb, rpm, snap, ja lisäksi androi ja ios ohjelmat.
CentOS:ssa ei ole havaittu vakoilua. Mutta jos häiritsee niin ottaa jonkun toisen merkin.
Mistä sa toun?
W10 on noin 10G tilaa
ReactOS on vajaa 100M
Se sopii vanhoihin koneissiin joissa ei ajella omituisia onjelmia,
Firefoxilla surffaaminen onnistuu hienosti.
Jotkut ajururit voi hidastaa ReacOS todella paljon, samoin ohjelmat jotka asentaa win lisäosia.
Se ei ole mikään valmis tuote eikä koskaan varmaan tulekkaan, mutta se on vapaan lähdekoodin windows. Ilman vakoilua ja windowsin aukkoja, tosin omia bugeja siinä on.
Soveltuu kokeiluun mielenkiinosta tai harrastaa näillä bulvjaamista.
Mutta Mommolleni en laittaisi sitä!
Juu se on Wondows ;D
Jos siinä ongelmia, tuskin yhtään enempää kuin kympissäkään ;D
Onko ReactOs yhtää windows 10 epävakaampi?
On se ihan vapaa.
ReactOS on yksi oudoimpia viritelmiä mihin olen itse törmännyt. Tein virtuaalikoneen, ja asennus taisi mennä ihan ok. Tosin järjestlemä oli niin epävakaa, että järjestelmä kaatuili tuon tuosta. Kokeilu taisi jäädä enintään puolen tunnin mittaiseksi. Resursseja tuo ei liiemmin kuluttanut, mutta äärimmäisen epävakaana siitä ei ole mitään hyötyä.
No jos oletetaan etä w10 toimi, niin silloin toimi myös ReactOS!
Tää toimii mainiosti :D
Kohta paripäivää nennyt ilman mitään ongelmia.
Wauuuuuuuu siistii
Hyvin toimii edelleen tää ReactOS :D
Wöndowsilla siis ;D