Mihin katosi tyylikkyys?

silmätpyörii

Muutama vuosi sitten lukiopojilla oli klassisia miesten takkeja yhdistettynä siisteihin farkkuihin, tytöillä kauniita naisellisia takkeja, persoonallisia kampauksia ja nahkakenkiä. No nyt sekä pojilla että tytöillä on verkkarit tai riekalefarkut, roikkuva huppari tai pari päällekkäin, kuraiset tennarit ja tukka repsottaa tai vedetty taakse ponnarille. Voiko sitä enää tyyliksi kutsua, resupekat ja homssuiset neitokaiset!?

9

2012

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 60-lukumenijo

      Joku kiskaisi luudan Suomen perseestä.

    • lukiooo

      Eihän huppareissa mitään vikaa ole eikä oikeastaan verkkareissakaan kun ei ole liian kireät mutta collegehousut ja lukio ei kyllä sovi yhteen. Omasta näkemyksestä hiukset pn suurimmalla osalla hyvin.

      • hahahahaha

        Jos huppari on ylisuuri tai pesussa venähtänyt ja sen päälle laittaa pienen puseron mallisen takin, niin kyllä näyttää huvittavalta, kun helma roikkuu jossain puolireidessä takin ulkopuolella. Näitä virityksiä näkee varsinkin tytöillä. Kun sinne pikkutakin alle on pitänyt keksiä jotain pakkasella, niin sitten on lainattu isoveljen hupparia :D


    • Joo-osemmosta

      Se nyt vaan on muotia...No trendejä tulee ja menee.

    • Lukiolainen

      On vaan hyvä että etenkin tytöt käyttää verkkareita. Tuo sporttisuutta perusmuotivaatteisiin. On myös mukavammat käyttää kuin tiukat farkut. Verkkarit on muotia ja hyvä niin.

      • normiverkkarit

        Vielä kun käyttäisi tavallisia verkkareita, pilliverkkarit on hanurista.


    • Lukiossa kaikki uskaltaa näyttää enemmän omaa tyyliään. Itekki kerääsin nyt ekan vuoden rohkeutta olla oma itteni ja tuoda tyylini esiin ja nyt ku kakkonen alkaa niin tavote ois uskaltaa toteuttaa tää oman tyylin ylös tuominen. En häpee sitä vaikka se oiskin "epäsuomalaine". Nykyään lukio/amis ikästen pukeutuminen on rennompaa ja urheilullisempaa. Siitä kevyt tyyli. Älä anna sen vaivata.

      Joo, myönnän että oletin itekki vähä asiallisempaa porukkaa lukiosta löytyvän. Just tommosta sun kuvailemaa. Se ajatus vähän pelottikin, koska henkisesti tuntuu että oisin vasta 7 luokalla. En koskaan oo sopini porukkaan nii se ahisti. Mut vaikka kaikki on abaut toistensa kopioita, niin ainakin saan olla rauhassa kun ketään ei juurikaan kiinnosta

    • Futureisnowolldman

      Tyyli ei ole kadonnut vaan vaihtunut. Kehittynyt. Vanhemman henkilön silmää ei varmaan miellytä uuden sukupolven tyyli mutta se nyt vaan on mitä on.

    • MirandaUusi

      Se on oma mielipide, ja mielipidettä. Itse oon 13 vuotias tyttö, käytän toppei, legginsei, välil tiukkoi housui, ja stringejä. Ja tavallisiakin alushoisuja, t-paitoja, ja pitkähihallisisa koksa mä oon mä, ja tää on mun tyyli. Ps. Osaan yhdistää oikein vaatteet, hiukset, ja sopivan meiki jos itse viitsin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1702
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1528
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      993
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      899
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      861
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      816
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      768
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      760
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      758
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      730
    Aihe