Poiju ja paino

Poijuttamaan

Edellinen kysymys meni vähän väärällä otsikolla. täasä uudestaan:

Olen laittamassa n. 500 kg kokoiselle veneelle poijua.

Kumman tyyppinen paino pitää paremmin kivikkopohjassa, metallinen rengas vai kettinkiin laitetut betonipulikat?

Entä kuinka paljon painoa? Merellä, mutta suojaisassa lahdesta

10

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palikoita

      Ottaisin kaikissa tapauksissa ennemmin sellaisen betonipalikkasysteemin.

      Ja mitottaiaisin kaikissa tapauksissa mielummin yläkanttiin, vaikka 1000kg mukaan koska säästät sen pidempänä käyttöikänsä tai . Noita palikoita on helppo pujotella jäätä pitkin, miksei myös veneestä. Lasket vain ketjua pitkin menemään.

    • Rengasonhelppo

      Ääni teräsrenkaalle, on helppo ja eiköhän se tartu kiviin sekin.

    • se.pito

      Kivikkopohjassa voi olla monenkokoisia kiviä. Toiset käyttävät sitä ilmaisua 5...15 cm kivistä ja toiset 2...3 metrin kivistä. Ei noissa pohjissa ole ollenkaan sama pito, olipa väline mikä tahansa.
      Noilla isoilla kivillä pitää parhaiten pelkkä ketju, kunhan se on pujotettu silmukkana sen kiven ympärille.
      Betonipainojen osalta on syytä tietää betonin tiheys ja ymmärtää archimedeen lain sisältö. Teräsrenkaalla sillä on huomattavasti pienempi merkitys erilaisesta theydestä johtuen.
      Kumpikaan ei kaivaudu edes 15cm kivien alle, vaan pitää sen päällä pelkällä kitkalla, jossa pätee kitkavoima = normaalivoima * kitkakerroin. Käytössä pitää huomioida myös kiven ja sen alla olevan toisen kiven välinen pito, muuten voi saada kaavalla todellisuutta vastaamattomia tuloksia. Eli päällimmäinen pyöreähkö kivi voi toimia rullalaakerina välissä.

    • Sellainenkerroin

      Kiitos. Tunnen kitkan ja arkhimedeen mutta kokemus pitävyydestä puuttuu. Kivikko on paikoitellen aika isoakin kiveä. Sanoiskon että kaalin kokoisesta metrin murikkaan.

      • se.pito

        Jos osaat sukeltaa tai tunnet jonkun joka osaa, niin laita ketju lenkkinä sen metrin murikan ympärille. Se pitää kyllä 550 kg veneen paikallaan suojaisessa lahdessa helposti, ellei se kivi ole mäessä/rinteessä. Lenkin pitää olla sen verran tiukka ettei nouse ylöspäin irti ja siinä sukeltaja on ylivoimainen. Voi vaikka kaivaa kaalinkoisia vierestä pois että lenkki mahtuu alaspäin kapenevalle osalle kiveä tiukkana kiinni.
        Jos sopivasta kohdasta ei löydykään ton kokoista kiveä, niin laita sitten useampi lenkki eri kiviin, ja toisiinsa sekä poijuun kiinni niiden väliseltä yhdysketjulta.

        Ton kokoisissa kivissä ei pidä betonipainot eikä se teräsrengas, ellei se teräs rengas osu jonkun isomman kiven päälle siten että se juuri mahtuu sen renkaan sisään. Kitkakerroin laskee aika olemattoman matalaksi jos kivien ja painon välissä on levää, varsinkin ahvenparraksi nimitettyä.


    • Buster toimii ylivertaisesti. Uppoaa heti ja pysyy varmuudella pohjassa.

    • Jotainrajaasentään

      No kyllähän menee vaikeaksi nyt....enpä usko että monikaan palkkaa sukeltajia asentamaan vedenalaisia vanteita kivien ympärille. Veikkaan että useimmat laittaa painon pohjaan ja toivoo parasta ja seuraa katsella. Jos ei pysy, niin lisäpaino perään. Aloittajalla oli sentään vain joku pikkuvene

      • PukataPukata

        "Lisäpaino perään", siinä se tulikin. Pääpuntti, 4 metriä kettinkiä, välipaino joku 100kg, pinnalle tuleva kettinki, poiju. Veto poijupainolle tulee aina vaakasuoraan. PYSYY.


      • Betoniapohjaan
        PukataPukata kirjoitti:

        "Lisäpaino perään", siinä se tulikin. Pääpuntti, 4 metriä kettinkiä, välipaino joku 100kg, pinnalle tuleva kettinki, poiju. Veto poijupainolle tulee aina vaakasuoraan. PYSYY.

        Samaa mieltä. Kettinkiä pitkälle matkalle ja betonipainoja aina välimatkalle. Vikmeiseen väliin tuplapaino. Aina joko noista ketjuun laitetuista betonimurikoista jää kivenrakoon. Ja kunhan ketju on jämäkkä, niin poiju siirtyy pahassakin kelissä vain vähän kerrallaan. Talveksi poiju pois ja köysi rannalta ketjun päähän, niin jäätkään ei siirtele


      • se.pito

        Aika monella sukellusta harrastavalla on oma vene. Niin saattaa olla myös ketjun aloittajalla tai hänen kavereillaan. Palkkaamisesta ei kukaan ole mitään maininnut, vaan se on ihan oma teoriasi. Luetun ymmärtämistä voisit siis hieman opiskella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      127
      1306
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      98
      973
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      907
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      297
      789
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      140
      589
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe