ohjaus miehen vartalolla, miten?

Mies voi ohjata naista tanssissa käyttäen kevyesti nykyisemällä tai työntämällä. Puhumalla olisi monasti helpompaa, mutta puhettahan ei ohjauskeinona ainakaan yleisesti käytetä.

Tiettävästi mies myös omalla vartalollaan ohjaa naista. Miten tämä tapahtuu?
163344
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Parhaiten toimii suljetun otteen tanssissa jos mies uskaltaa ottaa naisen kunnolla lähelleen vartalokontaktiin ja varsinkin siinä tilanteessa jos kemiat vielä kohtaavat niin vartalot "sulautuvat" toisiinsa niin tanssi on hyvin luontevaa kuin olisi vain yksi vartalo. Siinä ei silloin tarvitse käsillä nykiä eikä työntää minnekään suuntaan, tanssii vaan. Omasta mielestäni ihanimmat tanssit olen tanssinut tällaisten viejien kanssa ja niitä on jokunenkin sattunut kohdalle liki 50 vuoden aikana kun tansseissa olen käynyt

Äänestä

Tämä+vaatii+sen+että+nainen+päästää+miehen+viemään+hyvin+lähelle.+Tavallaan+miehen+on+ansaittava+luottamus+tai+miehen+on+oltava+fyysisesti+miellyttävä.+Myös+viejän+on+koettava+seuraaja+miellyttäväksi,+jotta+hän+tuppautuisi+riittävän+lähelle.Vienti+tapahtuu+90%:sti+miehen+torsolla.+Kädet+ja+jalat+eivät+enää+osallistu+vientiin+kuin+hyvin+hyvin+vähäisessä+määrin.+Se+selkein+ja+parasvienti+tulee+torson+voimakkaimmista+lihaksista+kuten+isoista+selkälihaksista+ja+etenkin+vartalon+sisällä+olevista+lihaksista.+Näitä+sisäisiä+lihaksia+treenataan+mm.+joogassa+ja+pilateksessa.+Näillä+torson+isoilla+voimakkailla+lihaksilla+myös+ohjataan+ja+liikutetaan+käsiä+ja+jalkoja+niin+paljon+kuin+mahdollista,+jolloin+viennistä+tulee+pehmeää+ja+elastista.Mies+vie+pehmeästi+ja+arvuuttelee+missä+taitotasossa+naisen+seuraaminen+kulkee.+Ei+vie+liian+vaikeaa,+jolloin+nainen+tippuu+kyydistä.+Toisaalta+ei+vie+liian+helppoa+ettei+nainen+kyllästy.+Joskus+viejä+tarjoaa+seuraajalle+uutta+vaikeampaa+materiaalia+ja+yrittää+arvuutella+pystyisikö+seuraaja+tuohon.Jotta+seuraaja+pääsisi+viejän+aaltopituudelle+ensimmäisen+30+sekuntia+viejä+vie+hyvin+yksinkertaista+basic+-vientiä+siis+ihan+vaan+perustöpöttelyä.+Basicciä+mennään+aluksi+vaikka+olisi+parin+kanssa+tanssittu+lukemattomia+kertoja.+Viejän+ja+seurajan+moodit+saattavat+olla+hyvin+kaukana+toisistaan+kun+tanssipaikkaan+on+astuttu+sisälle.+Viejällä+saattaa+olla+maailman+mukavin+työviikko+takana+kun+taas+seuraajalla+kaikki+on+mennyt+menneellä+viikolla+päin+peetä.Ns.+luxusukko+-vienti+löytyy+useimmiten+vain+vanhemmilta+miehiltä,+jotka+ovat+tanssittaneet+vuosikymmeniä+(kymmeniä)+tuhansia+seuraajia.+He+lukevat+seuraajaa+kuin+avointa+kirjaa.+Kaikki+vienti+on+suostuttelevaa+eikä+mitään+äkkinäistä+tai+yllättää+ilmene+tanssin+aikana.+Toisaalta+fyysinen+raihnaisuus+antaa+miinuspisteitä+ns.+vanhemman+miehen+tanssihabitukseen.

Äänestä
  • Hyvä kirjoitus!

    Äänestä

  • Kun pääsee "luxusukon" kyytiin, tanssi sujuu kevyesti ja pehmeästi. Tosi upeaa. Nautinnollista. Sen uskoo vasta sitten, kun on sen kokenut.

    Äänestä

  • Oikein. Miten tämä voikin olla monelle viejälle niin vaikeaa.

    Äänestä

Tuli käydyksi muutamalla tanssitunnilla, jossa opetettiin mm. hidasta valssia. Ihmetyksekseni otettiin sittemmin esiin tyynyt , jotka asetettiin tanssijoiden väliin naisen kaulan alapuolelle, jossa sillä olikin hyvä tuki allaan.;)

Kukaan ei kertonut mitään tyynyjen käyttötarkoituksesta. Ilmeisesti oli kuitenkin kyse siitä, että saatiin vartalokosketus koskettamatta itse vartaloita toisiinsa. Onko tulkinta oikea?

Äänestä
  • Sillä tyynyllä todennäköisesti haettiin sitä, että viejä ei pääse hakeutumaan (vrt röhnöttämään) seuraajan päällä perse pitkällä. Joko alitajuisena tai tietoisena reaktiona viejällä sekä perse pitkällä normaalisti tanssivalla seuraajalla olisi pitänyt ilmentyä halukkuutta tarjota partnerilleen lantiokosketusta. Vai oliko tyyny munien kohdalla?

    Äänestä

  • Valssit tarvis tabssia ylävartalot irti toisistaan. Muuten tanssi ei ole valssia. Et saa siihen liidäntää ja keinuntaa.
    Ehkä tätä väljenpää tanssiasentoa haettiin tyynyillä

    Äänestä

Joo ilman tyynyä menee seksuaalisen ahdistuksen piikkiin. Kuulemma jossakin jo patjat käytössä

Äänestä

Kielletään paritanssi

1Äänestä

Aika harvinaista on sulavan joustava vienti -sellainen josta itse naisena pitäisin .
Varmaotteista ja pehmeää liitelyä -musiikin mukaan varioiden (ei kuitenkaan temppuillen)
Läheskään joka tanssi-ilta ei tällaiseen törmää.

Aika usein miehet vie nykien ja tempoen - tai sitten vaan niin yksitoikkoisesti-että tuntuu ihan puurtamiselta. Yksi kappalepari tuntuu pitkältä ajalta ,jos se pitää mennä "kyntäen"parketilla.

No- sitten kun tulee se hyvä viejä kohdalle niin tuntuu sitäkin mukavammalta - sen takia sitä jaksaa tansseissa käydä--pettymyksistä huolimatta.

Äänestä

Naista viedään käsillä eikä millään haahuilulla. Jämäkkä ote kädet tarpeeksi jäykkinä niin onnistuu vienti, kriittisimmissä kohdissa otetta tulee "tiivistää" eli käsiote otetaan tiukemmaksi jolloin ote ei irtoa pyöräyttäessä ja samalla tulee informaatio seuraavasta vaativasta kuviosta.

Äänestä
  • hienoa, sillä lailla

    Äänestä

  • Näinhän se menee, että olemattomalla (liika kevyellä) viennillä tulee olematonta tanssia

    Äänestä

Joskus nainen pyrkii aivan kuin menemään edellä poispäin. Silloin parasta ruveta pyrimään ympäri.

Äänestä

Ohjaus tapahtuu lajinmukaisella tanssiasennolla, jota myös raamiksi kutsutaan. Itse keksityllä tanssiasennolla ei nimittäin voi syntyä molemmin puolin nautinnollista paritanssia varsinkaan silloin, kun itsekeksimällään tanssiasennolla yrittää viedä naista itsekeksimäänsä kuvioon, jollaista sievoisia summia standardikuvioihin ja lajinmukaiseen vientiseuraamiseen satsanneet naiset eivät luonnollisestikaan edes halua heille edes yritettävän.

Viennin voimakkuutta eli keskustelun avaajan peräänkuuluttamia tönimisiä ja nykimisiä on helppo harjoitella siten, että asettuu selvästi alle oman kätensä kantaman päähän lähimmästä kokovartalopeilistä ja asettaa keskisormensa pään peiliin. Tässä yhteydessä on syytä huomauttaa, että etenkin kokovartalopeilin ja keskisormensa kanssa pelatessa käy helposti niin, että tönii peiliä keskisormensa päällä liian lujaa, jolloin arvokas peili naksahtaa halki. Keskisormen pää tulee siis asettaa kevyesti peiliin siten, että se ainoastaan koskettaa peiliä eikä siten, että se yrittää sormenpää työntää kumoon koko seinän, jolle kokovartalopeili on ripustettuna.

Sitten askel taakse eli peilistä pois päin. Keskisormen pää ainoastaan jätetään peiliin. Itseään ei siis tule missään nimessä työntää (tönäisy) keskisormen päällä peilistä pois päin, sillä silloin se naksahtaa peili halki, kuten jo edellä kerroin. Sitten askel eteen päin eli kohti peiliä. Huomasitteko kuinka hankala oli yrittää vetää itsensä peiliä koskettavalla keskisormen päällä takaisin eteen? Aivan! Alatte siis jo hieman päästä jyvälle tarvittavan vetovoiman (nykäisy) suuruudesta, mikäli kuitenkin saitte otettua sen askeleenne takaisin eteen!

Kuka huomasi, mitä peilikuva teki? Näin on! Peilikuvakin otti keskisormeaan peilissä ainoastaan pitäen samanmoiset askeleet sekä eteen että taakse, vaikka sitä ei yhtään tönitty eikä nyitty! Eikä tainnut se peilikuvakaan nykiä eikä töniä ketään tähän vientiharjoitusvoimakkuussessioomme osallistuneista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kretonkiin.nojaillen kirjoitti:

Mies voi ohjata naista tanssissa käyttäen kevyesti nykyisemällä tai työntämällä. Puhumalla olisi monasti helpompaa, mutta puhettahan ei ohjauskeinona ainakaan yleisesti käytetä.

Tiettävästi mies myös omalla vartalollaan ohjaa naista. Miten tämä tapahtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu