Sain tiedon että vasemmassa silmässäni on kaihi,edessä on kaihi leikkaus.
Ensiksikin kuinka kauan joutuu odottamaan leikkaukseen pääsyä,se leikattaan keskussairaalassa?
Ja mitä on edessä kaihileikkauksen jälkeen, eli siis kaihin jälkihoito nykyaikana?
Kaihista kysyisin?
5
665
Vastaukset
- roletaari
Odotusajan voit valita itse. Kysy sieltä sairaalasta jonon pituus! Hoitotakuuhan on 6kk mutta meidän talomme mammoja on hyppyytetty kaksikin vuotta tuon 6:n kk:n kerrannaisina.
Vanha käsitys kaihin "kypsymisestä" elää vahvana. Kyse on vain rajoista joiden alapuolella täytyy molempien silmien näkökyvyn olla. Yksityiselle niillä ei ole merkitystä.
Minä ja vaimoni leikkautimme yksityisellä Oma viiveeni oli viikon verran. Vaimo siirsi hänelle tarjottua ajankohtaa pikaisen matkamme vuoksi.
Meillä kummallakaan eivät julkisen puolen ehdot olisi täyttyneet molempien silmien osalta mutta koska toisissakin oli kaihin alkua niin leikkautimme molemmat.
Leikkauksista on nyt kulunut useampi vuosi ja silloin yöksi oli asetettava silmän päälle muovilontti raapimisen estämiseksi ja viikon ajan oli tiputeltava päivittäin.
Vaimolla oli käytössä kaksi tippaa joista toista tiputeltiin 2 viikkoa.
Jos olisin tiennyt miten täydellisesti paranee -6:n kaukonäkö niin olisin leikkauttanut heti kun kaihi havaittiin. Nyt odottelin siihen asti, että toisen silmän kaihi, pienuudestaan huolimatta, alkoi häikäisyn vuoksi haittaamaan öistä auton ajoa ja yksityiskohtien näkemistä paikoissa joissa oli pistemäisiä valoja.- Kaikkikaihista
Kiitos kirjoituksestasi,sain siitä hyvää tietoa ja minulla on 2 viikon päästä kontrolli, sitten pyydän päästä leikkausjonoon.
Kaikkea hyvää sinulle,ja vaimollesi,toivotaan että kaikki menee hyvin niin itselläni ,kuin teilläkin😊
- Gustaav
Kävin juuri yksityisellä leikkauksessa. Jonoa ei lainkaan.
Jälkihoitona 2 eri tippaa. Toista 3 krt päivässä kahden viikon ajan. Toinen tippa vain kerran päivässä kuukauden ajan. Tiputukset aloitettiin jo leikkausta edeltävänä päivänä.
Nuo jälkihoidot , tipat/tiputusten kesto tuntuvat vaihtelevan eri paikoissa. Niin ja muovikilpeä silmän suojana on pidettävä viikon ajan. - YhtKaikki300
Keskussairaalaan 5kk kuluttua, ensin leikattin vasen silmä, aika 12min, 4kk kuluttua oikea siilmä 9min. Tippahoidot parin viikon ajan.
Nyt loistava kaukonäkö, lähilasit 8€ jouduin hankkimaan. 4 vuotta ongelmitta. - Anonyymi
Voiko kaihi tulla sokeaan silmään, josta mykiö poistettu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2574138Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1102216Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva522187Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812157Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1242099Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751802Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit1671761Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem3941276Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421164- 791026