weebly ja mega menu apua kaivataan

megamenu

Eli ongelmana siis mega menun luonti weeblyyn. Muuten homma sujuu loistavasti, mutten saa mega menun pudotusvalikoa halutun sivun alle. Vaan se näkyy aina kotisivun alla. Minkälaista koodia pitäisi yrittää pukata tuonne väliin, että saisin sen tietyn sivun alle.
Tällä ohjeella siis rakennellut: https://weeblytricks.weebly.com/how-to-create-a-mega-menu-in-weebly.html

4

1333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turbo-Urpo

      Olet tekemässä erittäin pahaa virhettä, sotkeutumalla noihin kuvioihin.

      Miksikö ?
      Siksi että ilmainen Weebly, pakottaa säilyttämään mainokset, ja maksamalla 7€/kk niistä pääsee eroon, MUTTA tuo on jo kahden erittäin hyvän palvelinvuokran ylittävä kuukausimaksu. Noilla palvelimilla voisit pitää kymmeniätuhansia vastaavia sivuja ja paljon, paljon muuta.

    • megamenuap

      Tuota en tietääkseni kysynyt? Mutta joo, jälkiviisaana tekisin sivuston ennemmin toiselle palveluntarjoajalle, mutta tässä vaiheessa olisi tappiollisempaa siirtää sivusto muualle. Mutta osaisiko kukaan auttaa tuon mega menun kanssa? Saisi sivustolle hieman parempaa käytettävyyttä.

      • Turbo-Urpo

        Kyllähän tuolla antamassasi ohjeessa sanotaan, että jos haluat sen mega-valikon toiselle sivullekin, on se luotava sille sivulle erikseen. Se ei onnistu niin että lisäät tuohon pääsivun valikkokoodin jotain väliin. Tuonne ei näkäjään pääse tiliä luomatta tutustumaan käytännön tasolla, joten ohjeet jää MUTU-ohjeiksi.

        Jokainen sivu valitsemassasi sivupohjassa on fyysesti eri sivu, jonka sisältö näytetään valisemasi teeman mukaisesti tyylitettynä. Vaikka mega-meno parantaakin navikointia pöytäkoneissa se tekee navikoinnin tableteissä ja kännyköissä mahdottomaksi, joten joudut luomaan aivan erilliset teemat näille laitteille.

        Lyhyesti, jokaiselle sivulle luot oman mega-menun ja sille sisällön, et muokkaa pääsivun valikkoa siinä uskossa että sama mega-valikko näkyy myös About ja Contact sivuilla.


      • megamenu

        Weeblyn html/css editor aika onneton, joten siellä ei hirveästi pääse eri sivuille käsiksi. Koodaus näkyy samana vaikka sivu olisi mikä. Lähinnä eri sivujen tyyliä pääsee muokkaamaan. wordpress pohja olisi ilmeisesti tästä syystä parempi(?). Mutta itse ymmärsin ohjeen niin, että jos haluan menun näkyvän esim. sivuilla joissa header ja sivuilla joissa ei ole headeria niin minun pitää lisätä koodin pätkä sekä header tyyliin, että no header tyyliin. No tätä kokeilin jo sillä tavalla että poistin headerin siltä sivulta jolle menun halusin, koska muilla sivulla on header., ja laitoin headeriin tarvittavan koodin vain tuonne no header tyyliin. Tämä sai aikaan sen, että menun näkyy vain, kun menen kyseiselle sivulle ja silloinkin se putoaavain, jos vien hiiren etusivu painikkeen päälle eikä sen kyseisen sivun painikkeen mihin sen juuri haluaisin. Mutta esim. etusivulla ollessa se ei näy.
        Kokeillut nyt jo lyödä tuota koodia hieman joka paikkaan ja ainut mitä olen itse keksinyt olisi, että laittaisin tuonne custom-osioon koodin pätkää että haluan menun näkyvän vain tietyllä sivulla/tietyssä paikassa, mutta tähän sitten loppuukin oma tietotaitoni, että millainen koodinpätkän pitäisi olla. Kokeilin tosin jo page-id ym. hässäkkää, jolla juuri yritin spesifioida sivun jolle haluaisin menun tulevan.
        Voi toki olla, että olen äärettömän hakoteillä, ei ole mikään vahvin osaamisalue tämä.
        Mutta kiitos sinulle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      854
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      813
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      240
      699
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      51
      691
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      49
      609
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      540
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      536
    9. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      43
      518
    Aihe