HIV- tartunta

Auttakaapliis

Mulle on jäänyt niin epäselkeä kuva tästä, että mun on pakko kysyä..

Mitkä on todennäköisyydet, että on saanut HIV -tartunnan jos multa on otettu suihin? Ilman kumia, muutama minuutti, en tullut..

Pakko kysyä kun häiritsee.. :D

3

557

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilääkäri

      Hyvin pieni todennäköisyys. Suuseksissä voivat periaatteessa tarttua kaikki sukupuolitaudit, mutta se on epätodennäköistä.

    • Adidaz

      Suuseksissä on pieni riski. Elimistön ulkopuolella virus ei säily montakaan minuuttia.

    • bakkanaali

      Miksiköhän tuosta on pitänyt poistaa viesti, jossa kehotettiin ihan asiallisesti menemään aamulla terkkarille tekemään sukupuolitautitestit, jos kerran asia vaivaa? Suomi24 -kommentoinnilla tai asian vähättelyllä ei ole mitään vaikutusta siihen, onko tartunta vai ei ole, ainoastaan lääkäri ja testitulos voi sen kertoa.

      Ei ollut millään lailla sääntöjen vastainen viesti, vaan hyvä ja asiallinen neuvo. Sen kirjoittaja vaan taisi olla väärä?

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 145
      1575
    2. Onko kaivattusi seksipommi?

      Minun kaivattuni on😅😍
      Ikävä
      72
      1146
    3. Hyvää yötä kivalle miehelle!

      Samasta kylästä! 😊
      Ikävä
      113
      858
    4. Realistisesti

      Miten toivoisit, että asiat etenisivät hänen kanssaan? Kuka tekisi mitä?
      Ikävä
      82
      679
    5. Oletkohan tajunnut mitä olen päättänyt

      En tule koskaan, ikinä, sanomaan sinulle mitään, ei tervehtimistä, ei aloitetta, ei katsetta, ei mitään, koska et ole si
      Ikävä
      34
      503
    6. Minkälaista ajattelisit elämänne olevan

      jos olisit kaivattusi kanssa yhdessä?
      Ikävä
      45
      497
    7. Sinulle nainen

      Koitan vihdoin jättäytyä täältä pois. Taas koko illan tänne tullut vain jotain pilkkaus viestejä, ei jaksa tuollaista. M
      Ikävä
      73
      461
    8. Poistetut keskustelut

      Käsittelvät usein miesten asioita ja miehenä olemista. Kuten viimeksi poiston kohteeksi joutunut, Miesten tulee alkaa
      Sinkut
      131
      410
    9. Olen osastolla

      Henkisesti olen aivan rikki siitä mitä olen tehnyt. Lisäksi olen vakavasti sairas. Verikokeet kertoo sen.
      Ikävä
      29
      404
    10. Miksi et edistä asiaa...

      Kaivattusi suhteen??
      Ikävä
      36
      403
    Aihe