HIV- tartunta

Auttakaapliis

Mulle on jäänyt niin epäselkeä kuva tästä, että mun on pakko kysyä..

Mitkä on todennäköisyydet, että on saanut HIV -tartunnan jos multa on otettu suihin? Ilman kumia, muutama minuutti, en tullut..

Pakko kysyä kun häiritsee.. :D

3

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilääkäri

      Hyvin pieni todennäköisyys. Suuseksissä voivat periaatteessa tarttua kaikki sukupuolitaudit, mutta se on epätodennäköistä.

    • Adidaz

      Suuseksissä on pieni riski. Elimistön ulkopuolella virus ei säily montakaan minuuttia.

    • bakkanaali

      Miksiköhän tuosta on pitänyt poistaa viesti, jossa kehotettiin ihan asiallisesti menemään aamulla terkkarille tekemään sukupuolitautitestit, jos kerran asia vaivaa? Suomi24 -kommentoinnilla tai asian vähättelyllä ei ole mitään vaikutusta siihen, onko tartunta vai ei ole, ainoastaan lääkäri ja testitulos voi sen kertoa.

      Ei ollut millään lailla sääntöjen vastainen viesti, vaan hyvä ja asiallinen neuvo. Sen kirjoittaja vaan taisi olla väärä?

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      9
      2781
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2621
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2317
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1894
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1473
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1154
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1005
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe