HIV- tartunta

Auttakaapliis

Mulle on jäänyt niin epäselkeä kuva tästä, että mun on pakko kysyä..

Mitkä on todennäköisyydet, että on saanut HIV -tartunnan jos multa on otettu suihin? Ilman kumia, muutama minuutti, en tullut..

Pakko kysyä kun häiritsee.. :D

3

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilääkäri

      Hyvin pieni todennäköisyys. Suuseksissä voivat periaatteessa tarttua kaikki sukupuolitaudit, mutta se on epätodennäköistä.

    • Adidaz

      Suuseksissä on pieni riski. Elimistön ulkopuolella virus ei säily montakaan minuuttia.

    • bakkanaali

      Miksiköhän tuosta on pitänyt poistaa viesti, jossa kehotettiin ihan asiallisesti menemään aamulla terkkarille tekemään sukupuolitautitestit, jos kerran asia vaivaa? Suomi24 -kommentoinnilla tai asian vähättelyllä ei ole mitään vaikutusta siihen, onko tartunta vai ei ole, ainoastaan lääkäri ja testitulos voi sen kertoa.

      Ei ollut millään lailla sääntöjen vastainen viesti, vaan hyvä ja asiallinen neuvo. Sen kirjoittaja vaan taisi olla väärä?

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      74
      1360
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      930
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      862
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      89
      779
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      684
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      654
    7. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      594
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      42
      583
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      132
      579
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      45
      547
    Aihe