Hei!
Olen grafiikan parissa vasta-alkaja, joten tällaista kyselen. Onko grafiikan teossa käytettävät kemikaalit (fecl, sinoli, lamppuöljy...)vaarallisia raskaanaolevalle ja ennen kaikkea sikiölle? Täytyykö unohtaa metalligrafiikka kunnes lapsi synty?
raskaus ja grafiikan tekeminen
6
2452
Vastaukset
- printmaker
Hei!
Sinol, tärpätti, fecl, ja kaikki muut aineet mitä taidegrafiikassa käytetään, ovat myrkyllisiä ja varminta olisi pidättäytyä tekemästä grafiikkaa. Toisaalta, jos hoidat ilmanvaihdon asianmukaisesti, ei ongelmaa pitäisi olla. Onhan sitä normaalissa kaupunkisaasteessakin sikiöllä kestämistä. Eli, hyvin imukaapein ja myrkyllisten puhdistusaineiden (esim. tärpätti) vaihtaminen ruokaöljyyn jne. voi työskentely olla turvallistakin. Tietysti myös se, oletko aineiden vaikutuksessa jatkuvasti vai ainoastaan 1-2 tuntia viikossa. Hyvää kevättä,
t. Pekka- Johanna
Pitää myös ehdottomasti käyttää suojakäsineitä. Aineet imeytyvät ihon läpi, mikä on myös vaarallista.
- taidegraafikkotar
Lääkäri sanoi minulle, että jos meinaan lapsen tehdä, pitää yrittää hedelmöityä loma-aikana, eikä kolmeen eka kuukauteen saa grafiikan parissa töitä tehdä. Kyllä kannattaa olla eka kuukaudet varovainen. Ja jos ei ole kunnon suojavarustusta ja ilmastointia ja työsuojeluasioita huolehdittu ylipäätään, älä vaaranna sikiötä!
Käyttämäni paja on hyvin asianmukainen ja silti kielto tuli!
Vaikka joku äitigraafikko saattaa suhtautua vähättelevästi asiaan, ole varovainen silti. Kun moni on jo liuottanut aivonsa uransa aikana..- xxx
Pääkaupunkiseudulla ainakin Vappu Johansson piti kerran kurssin myrkyttömästä grafiikasta. Kaikki nesteet oli juuri jotain ruokaöljyn, astianperuaineen jne tapaisia. Ota selvää sellaisista kursseista.
- sebastian_s
älä tapa lastasi ennenkun se syntyy. pliis!
ota ihan iisisti. ja rupee sit väntää metallii kun se on syntynyt - Muus
Miksi et tekisi muunlaista grafiikkaa sinä aikana? Vaikka garborundum tai kuivaneula?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438375Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067566Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255799Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035688Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214852Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472700Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys632529Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81515Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71484Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2251409