Entä jos Sauron oliskin saanut sormuksen? Olisiko sitten tullut maahan joku lopullinen pimeys? Olihan Silmarillionissa hyvillä moniakin häviöitä, mutta lopussa Morgoth kukistettiin. Olisiko Sauron jotenkin sormuksen avulla saanut Morgothin vapautettua? Tai jotain muuta mullistavaa. Olisihan lopussakin jäänyt haltioita ja ihmisiä taistelemaan Sauronia vastaan.
Entä jos Sauron olisikin saanut sormuksen?
6
877
Vastaukset
- Elladan
Tule keskustelemaan tästä Valinoriin:
http://koti.mbnet.fi/valinor- gal
Mulla on siellä hahmo. Tein just tänää. :)
- jawetus
Kiva!!
Olenkin aina halunnut tavata Valarin ja nähdä, miltä Vanyar ja heistä erityisesti Ingwë oikein näyttävät hirvittävän monien, siunatuilla mailla vietettyjen, vuosien jälkeen!
Kerro mulle, mistä se suora tie löytyy.
- jawetus
Hypoteettinen maailma:
Sauronin sai suurimman sormuksen ja valtasi hyvin lyhyessä ajassa koko Keski-Maan.
Kaikki eristyksiin joutuneet haltiat tapettiin, mutta osa Gondorin ihmisistä ja haltioiden rippeet, kuten Imladrisin väki pakeni Lindoniin. Siellä he pystyivät pitämään puoliaan hetken, kunnes lopullinen murto tapahtui ja Sauron joukkoineen pääsi Sinivuortenkin yli.
Silloin haltiat, viimeisenä Cirdan laivanrakentaja, Galadriel, Gandalf ja Elrond pakenivat harmaista satamista länteen.
Viimeiset Númenorin jälkeläiset antautuivat ja vannoivat uskollisuutta Sauronille ja tämä nöyryytti heitä.
Alkoi suunnaton ihmisten lahtaus, sillä Sauron ei luottanut ihmisiin.
Iluvatar ei katsonut tätä kauaa, vaan pian viimeisten pakolaisten saavuttua länteen lähti Keski-Maahan jälleen Valarin suuri sotajoukko, joka vangitsi Sauronin. Mandos tuomitsi hänet ikuiseen pimeyteen, jossa hän oli aikojen päähän herransa Melkorin kanssa.
Mutta Keski-Maassa ei ollut enää vahvaa ihmiskansaa, heitä oli vähän ja he olivat rappiolla. Teknologian taso oli pudonnut murto-osaan Gondorin ajoista ja alkoi hyyyyvin pitkä pimeä keski-aika.- Hevijätkä
Mitä sitten kääpiöille oikein tapahtui?Kuolivatko he kaikki,vai taistelivatko he ollenkaan?
Mielestäni kirjassa vihjataan, etteivät Valar voi/ halua puuttua enää Keskimaan asioihin, koska edellinen sota oli repiä sen kappaleiksi ja seuraava todennäköisesti tekisi niin.
Lisäksi suoremmin on sanottu ihmisten ajan alkavan ja kaiken vanhan haipuvan pois, mikä mielestäni viittaa myös siihen etteivät Valar olisi asiaan puuttuneet.
Hypoteettinen maailma jäisi siis (omalta katsantokannaltani) Sauronin haltuun ja alkaisi pitkä, pimeä epätoivon aika.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦595660Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1904609En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v164112Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k553617- 513571
- 823338
- 113261
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah453125- 332810
Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia342371