Eli oon nuori tyttö ja pienempänä noin 7 vuotta sitten juoksin Vuokatissa lattiasta kattoon olevan lasin läpi (kylpylä). Selvisin vähällä mutta nenän keskelle tuli ikävä noin kaksi cm pitkä arpi joka on siinä pinnassa. En tiedä miten mutta sain myös nenään kiinni/viereen inhottavan näppylän näköisen arven. Lääkärissä minulta sitten kysyttiin että haluaisinko että se ”näppyarpi” leikataan pois ja vastasin ei koska ei se minua silloin häirinnyt. Nyt kun on ikää tullut lisää ja ulkonäköpaineet toivoisin todella saavani arvet pois. Onko täällä kukaan iholääkäri joka osaisi auttaa mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä? Kannattaisiko mennä leikkauttamaan se ”näppyarpi” ja se isompi nenän keskellä oleva vaikka johonkin kemialliseen kuorintaan vai laaseriin? Vai kannattaako vain antaa olla? Kaipaan suuresti neuvoa!!
Vastaukset 3
- Doitnow
Osta vaikka sitä rasvaa mikä hävittää arven. Se niiku auttaa et se arpi lähtee pois, ajan kanssa tietenki et siin saattaa kestää 1kk tai pidemmänkin. Ja sen näppyarven voit käyä kirurgisel leikkauttaa pois.
- qfef
Vastaa kyllä. Elä raspaa pois.
- nomraalia
Mene lääkäriin niin saat pätevän vastauksen. Ei täällä kannata kysyä, eihän kukaan lääkäri tätä palstaa lue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521013Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll17916Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501810- 46747
- 42674
- 37639
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30606Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169562Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37550Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan58546