Interactive TvUtil

Paljon.omituisuuksia

Kaksi vuotta vanha Sonyn älytelevisio ilmoitti juuri: "Interactive TvUtil on pysähtynyt". Vaihtoehtona tarjottin OK-napin klikkausta. Mikä on "interactive TvUtil?" Sony-tv:n käyttöopas ei tunne termiä.

12

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hybriditv_ja_nettiyhteys

      Ei kai Sonyn sisäinen manuska tunne ongelmaa, jota ei pitäisi olla edes olemassa;)

      Kyseessä saattaa olla https://www.digita.fi/kuluttajille/tv/hybridi-tv joka on alkanut toimia antenni-tv:n lisäksi ainakin Telian kaapeli-tv:ssä. Kun vaihtaa kanavaa, niin joillakin kanavilla näkyy hetken vasemmassa alakulmassa punainen painike merkiksi siitä, että HbbTV on saatavilla. Se edellyttää tietenkin toimivaa verkkoyhteyttä ja ilmoitus saattaa tulla siksi, että tv:llä ei laajakaistan asetukset ole kunnossa. Kokeile kaukosäätimen punaisesta painikkeesta saatko HbbTV:n toimimaan.

    • Paljon.omituisuuksia

      Äsken tuli ruutuun taas ihan uusi ilmoitus: "Sisältöpalkki on pysähtynyt." Minulla ei ole harmainta aavistusta, mistä on kysymys. Varmaa kuitenkin on, että ruudussa ei mikään "sisältöpalkki" ole tähänkään asti liikkunut. Kaikki television toiminnat pelaavat ihan normaalisti oli "sisältöpalkki" pysähtynyt tai liikkeessä.

      Onneksi ilmoituksesta pääsi eroon klikkaamalla OK.

    • Arvailen

      Et sanonut Sonyn mallia.

      TvUtil voisi olla Utility apuohjelma.

      Muistelen taannoin puhutun Sonyn ( vai olikohan Samsung(kin) ) telkoissa olevan yhteyden nettiin ja ulkoa oli mahdollisuus päästä telkkaan. Langaton verkkoyhteys on salaamaton.
      Kamera kuvaa tv:n etutilaa sellaisissa versioissa, joissa on eleohjaus. Joissakin kait on puheohjaus, joka kuuntelee huoneen puhetta.
      Joku tietoturvaihminen oli tunkeutunut telkkaan päästen hyödyntämään kameraa ja mikkiä.

      Ohjekirjasta voi löytyä miten nämä lisäohjelmat poistetaan käytöstä ja ehkä verkkoyhteyskin. Teippaisin myös kameran ( ja mikin ).

      Kuuluu sarjaan "parannetaan käyttömukavuutta" tjsp.

    • Paljon.omituisuuksia

      "Et sanonut Sonyn mallia."

      KD-55X8509C. Kameraa en ole löytänyt. Mikki varmasti on jossakin, koska laite tottelee puhetta. Langaton nettiyhteyts on tietysti helppo katkaista, mutta samalla poistuu YouTube ja Areena.

      • Arvailen

        Nyt mun huumorintaju loppui ja nostan kädet pystyyn tämän järkyttävän paksun raamatun kanssa.

        http://helpguide.sony.net/tv/caep1/v1/fi/print.html#02-01_01

        Mikki on kaukosäätimessä.
        Kamera-nimellä en löytänyt eleohjausta. Se voi olla muulla nimikkeellä kuten tunnistin tjsp.
        Salaus on hyvin tärkeä. Olet tietenkin panostanut siihen...

        Jospa verkkoon kytkeytyisi vain silloin, kun käytät Tuubia tai Areenaa.
        En ole hirveitä traumoja saanut vaikka käytän näitä langallisena tietokoneella.

        Joo, luovutan.


      • Paljon.omituisuuksia

        "Salaus on hyvin tärkeä. Olet tietenkin panostanut siihen..."

        Tietysti reitittimessäni on salasana. Siihen on kytketty kaksi läppäriä, televisio ja tabletti.

        "Jospa verkkoon kytkeytyisi vain silloin, kun käytät Tuubia tai Areenaa."

        Sonyn televisioon on tullut tähän mennessä noin 10 ohjelmistopäivitystä. Ne tulevat nopeimmin, jos televisio on kytketty nettiin. Mikään ei sitä paitsi takaisi, että omituiset ilmoitukset milloin mistäkin asiasta poistuisivat sillä, että televisio kytketään irti internetistä.


      • Arvailen
        Paljon.omituisuuksia kirjoitti:

        "Salaus on hyvin tärkeä. Olet tietenkin panostanut siihen..."

        Tietysti reitittimessäni on salasana. Siihen on kytketty kaksi läppäriä, televisio ja tabletti.

        "Jospa verkkoon kytkeytyisi vain silloin, kun käytät Tuubia tai Areenaa."

        Sonyn televisioon on tullut tähän mennessä noin 10 ohjelmistopäivitystä. Ne tulevat nopeimmin, jos televisio on kytketty nettiin. Mikään ei sitä paitsi takaisi, että omituiset ilmoitukset milloin mistäkin asiasta poistuisivat sillä, että televisio kytketään irti internetistä.

        Minulla on viitisen vuotta vanha älysony eikä yhtään päivitystä tänä aikana. Kuten sanoin en ole kytkenyt sitä verkkoon kertaakaan. Nähtävästi sinne tulleet päivityksetkin johtuvat verkkoyhteydestä.

        Olen aivan varma ettei ilmoituksia tulisi, jos tv ei aina hakisi verkkoyhteyttä ja bluetoothia mikrofoniin.
        "Interactive TvUtil on pysähtynyt" vuorovaikutteinen ohjelma on pysähtynyt.


      • Paljon.omituisuuksia

        "Kuten sanoin en ole kytkenyt sitä verkkoon kertaakaan. "

        Jos televisiooni ei olisi tullut päivityksiä, sen käyttö olisi yhä lähes toivotonta lukuisten vikojen takia. Esimerkiksi kaukosäätimen valintaa vasemmalle siirtävä näppäin alkoi toimia kunnolla vasta, kun televisio oli ollut käytössä runsaan vuoden ja siihen valmistui korjaava päivitys. Sonyn huolto/asiakaspalvelu oli ilmoittanut jo maaliskuussa 2016, että korjauspäivitys oli tekeillä, mutta se veisi runsaastui aikaa.

        Yhdessä vaiheessa televisioni merkkivalo tapasi syttyä yön aikana, ja aamulla televisio ei totellut mitään kaukosäätimen käskyjä sen jälkeen, kun se oli avattu. Televisio vietiin jopa huoltoon tämän vian takia, mutta se palautettiin kahden viikon kuluttua, eikä sille ollut tehty mitään muuta kuin tehdasasetusten palautus, mikä ei tietenkään korjannut vikaa. Huolto ilmoitti, että Sony valmisteli vikaa korjaavaa päivitystä, joka tulikin kuukautta myöhemmin. Sonyn asikaspalvelu ei siis tiennyt, että korjaava päivitys oli tekeillä, ja siitä syystä olin ilman televisiota kaksi viikkoa.

        Minun on pakko pitää televisio kytkettynä nettiin, että sen loputkin viat hiljalleen saadaan korjattua, tai ainakin osa niistä.


      • Töllötin

        Päivitykset voi hakea myös itse eli töllön ei tarvitse olla kytkettynä aina nettiin. Kytke nettiin, hae päivitykset. Töllö ilmoittaa, jos uusia päivityksiä ei ole.


    • Paljon.omituisuuksia

      Tänään ihan uusi ilmoitus: "DvbTunerInputService on pysähtynyt." - Ei haittaa! En tiennyt mokoman olevan olemassakaan...

      • Paljon.omituisuuksia

        Uusia ilmoituksia ei ole tullut kuukauteen. Uusi ohjelmistopäivitys tuli. Se on saattanut korjata syyt omituisiin ilmoituksiin. Ainakin yhden uuden vian se on aiheuttanut.

        Jos olen sammuttanut television katseltuani hdmi-liitäntään kytkettyä blu-ray-soitinta, televisio ei käynnisty tv-painiketta painamalla. Merkkivalo välähtää sekunnin verran, mutta mitään muuta ei tapahdu. Kun painan virtapainiketta, ruudulla pyörii sekuntikaupalla Android-kuvakkeita, ja sitten tv käynnistyy näyttämään tv-kanavaa, ei blu-raytä. Noh, pääasia, että käynnistyy!


      • Arvailen
        Paljon.omituisuuksia kirjoitti:

        Uusia ilmoituksia ei ole tullut kuukauteen. Uusi ohjelmistopäivitys tuli. Se on saattanut korjata syyt omituisiin ilmoituksiin. Ainakin yhden uuden vian se on aiheuttanut.

        Jos olen sammuttanut television katseltuani hdmi-liitäntään kytkettyä blu-ray-soitinta, televisio ei käynnisty tv-painiketta painamalla. Merkkivalo välähtää sekunnin verran, mutta mitään muuta ei tapahdu. Kun painan virtapainiketta, ruudulla pyörii sekuntikaupalla Android-kuvakkeita, ja sitten tv käynnistyy näyttämään tv-kanavaa, ei blu-raytä. Noh, pääasia, että käynnistyy!

        Tv olettaa, että jatkat edelleen blu-raylla ja asettaa sen saman ( HDMI:n ) tulolähteeksi.
        Kokeiles silloin HOME-painikkeesta vaihtaa tv tv-lähetyksen karvaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      256
      1852
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1378
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      210
      1259
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1115
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      65
      923
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      923
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      894
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      836
    9. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      803
    10. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      800
    Aihe