B12 = s-B12-TC2 tulos

epämääräinen

Mitä tällainen tulos tarkoittaa: Yli 146 pmol/l ? Mitään viitearvoja ei tuloksen jälkeen ole merkitty.

11

11996

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maaarko

      Synlab antaa myös oletuksena tuloksen muodossa >256 jos se on yli viiterajan.
      Siitä ei voi päätellä onko arvo 72 vai 312.
      Asiaa tiedustellessa heidän esimieheltä ei kuulemma ole tarvetta tarkkaan määritykseen kun todetaan vain onko puutosta vai ei.
      Sama epämääräinen tulos ja merkintätapa on monessa muussakin veriarvossa.

      Omituisinta tässä on se että jos asiakas vaan ymmärtää kysyä näytettä otettaessa, niin tarkan määrityksen saa samalla hinnalla.
      Siis kun käytte labroissa niin sanokaa AINA että haluatte arvonne tarkkoina määrityksinä.

      • Kake.H

        Huslabilla taitaa olla sama käytäntö, tarkemman arvon puuttuminen jäi harmittamaan minua.


      • Kake.H
        Kake.H kirjoitti:

        Huslabilla taitaa olla sama käytäntö, tarkemman arvon puuttuminen jäi harmittamaan minua.

        Nyt vasta tarkastin Huslabista saadun mittaustuloksen paperista, se olikin muodossa "yli 128 pmol/l". Tarkka arvo olisi tietysti kiinnostava ja hyvä tietää. Varmuuden vuoksi otan B12-vitamiinia vaihtelevasti, välillä harvemmin välillä useammin, purkista.


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Minulla on tehty molemmat määritykset. Toisen mukaan B12 on niukasti vaan TC2 mukaan erittäin runsaasti. Mikä selittää? Englanniksi on löytynyt jotain minkä mukaan TC2 ei aina aina luotettavaa kuvaa. Äidillä on sama tilanne eli jotain perinnöllistä?

      • Anonyymi

        Älkää syökö yksittäisiä vitamiineja jos ei lääkäri ole määrännyt. Ne rasittavat munuaisia, maksaa ym. sisäelimiä.
        Elimistö tottuu myös helppoon saantiin ja elimistön toiminta lamaantuu.

        Söin mm. b12 jossa ohje 1 päivässä, säin 1 viikossa vuoden kuluttua oli 40 % yli viitearvon. Lääkäri kävi pois huoneesta 2 kertaa ja sitten teki lähetteen heti uusiin tutkimuksiin. Vasta 2 v kuluttua selvisi varsinainen veriongelma , väsymys, passiivisuus, yms. kun huomasin lopettaa ja kertoa että olin syönyt pillereitä.


    • Anonyymi

      Itselläni on tulos >146. Luin Terveystalon sivustolta että korkean B12-vitamiiniarvon voi saada aikaan myös esimerkiksi maksa- tai munuaissairaus tai pahalaatuinen kasvain. Kaitpa tuo on kuitenkin aika harvinaista. Olen syönyt päivittäin B12-vitamiinia koska kuvittelin että äitini tavoin minullakin on B12-vitamiinin imeytymishöiriö. Onneksi terveydenhoitaja laittoi lähetteen verikokeeseen. Siihen loppui B12-vitamiinin syönti. Muistin tökkiminen ei myöskään aiheutunut puutoksesta. No huh, huh.

    • Anonyymi

      Täällä kanssa tulos >146 ja ilmoitus että arvo mittausalueen ulkopuolella. Mielenkiintoiseksi asian tekee se,että en ole syönyt muuta kuin d vitamiinia.

    • Anonyymi

      Mulla on samat arvot.mitä ne tarkoittaa?

    • Anonyymi

      Kiva ois tietää monellako ku b12 vitamiini on korkealla on mahdollisesti diagnosoitu vakava sairaus

    • Anonyymi

      Mulla on 146 pmol/l. Lääkäri sanoi että on S-B12-TC2 testi tehty ja on hyvä tulos.
      Kun katsoin omakannasta,niin testi olikin tehty S-B12-vitamiinit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      61
      15147
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      27
      3184
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      267
      2410
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      128
      1743
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      127
      1463
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      354
      1383
    7. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1203
    8. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      12
      1105
    9. Onko PS kaaoksessa?

      Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P
      Perussuomalaiset
      74
      936
    10. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      115
      895
    Aihe