Protun suosio kasvaa

TA.Mäki

Ehdottomasti Protulle

Prometheus-aikuistumisleirit eli protuleirit ovat täyttyneet tänä vuonna nopeammin kuin koskaan aikaisemmin. Ensi kesän leireille on ilmoittautunut tässä vaiheessa jo 883 leiriläistä.

Vuonna 2017 vastaavaan aikaan ilmoittautumisia protuleireille oli 735. Viime kesän leiriläismäärä 887 oli viiden vuoden ennätys.

Kesä–elokuussa 2018 järjestetään 69 protuleiriä 23 paikkakunnalla ympäri Suomea. Tarjontaan sisältyy leirejä esimerkiksi tanssi-, teatteri- ja liikuntateemalla sekä ruotsin- ja englanninkielisenä. Kesän leireille ehtii kuitenkin tässä vaiheessa hyvin mukaan, sillä tilaa on vielä 189 osallistujalle. Erityisen hyvin tilaa on 16-20-vuotiaiden ja yli 20-vuotiaiden leireillä.

Protuleirit ovat uskonnollisesti ja poliittisesti sitoutumattomia aikuistumisleirejä, joille kaikki ovat tervetulleita kehittämään omaa maailmankatsomustaan ja itsenäistä ajatteluaan. Leireillä ei tarjota valmiita vastauksia, vaan asioita pohditaan yhdessä. Leiriläiset ovat pääosin 8.–9.-luokkalaisia, mutta leirejä on myös 16–20-vuotiaille ja sitä vanhemmille.


Kannattaa tutustua: http://www.protu.fi

3

493

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Japp3rvokk1

      Eilen otettiin kiinni viime vuoden kaikki ilmoittautumiset. Luvuista on vähennetty peruutukset. Tästä näyttää tulevan kaikkien aikojen protuleirikesä!

    • Kysynp

      Onko totta, että kesän 2019 leireistä suurin osa on jo varattu?

    • Titu.Hm

      Protu oli elämäni paras kokemus. Aivan mahtava meininki.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      171
      1116
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      65
      906
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      810
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      683
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      78
      632
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      609
    8. 28
      585
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      585
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      579
    Aihe