pulverit

hei vinkkejä pulveri voiteluun! olen omasta mielestä jo kohtu hyvä voiteleen tavallisilla ja fluori voiteilla mutta nyt olen alkanut kokeilemaan pulveri voitelua ,mielestäni en saa suksia luistamaan juuri millään lailla ? eli kuinka kovasti pulveri raudalla poltetaan pohjaan ja kuinka kovasti kestää harjata mielestäni pinnasta ei tule millään kiiltävää enää pulveroinnin jälkeen vaikka miten harjaisi?
51169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vika voi olla pulverilaadussa.Käytätkö Omo- vai Surf-pulveria.Lue myös käyttöohje paketin kyljestä.

Äänestä

Hei!
olen kuullut että pulverin jälkeen ei pohjan kuulukaan olla "öljyisen kiltävä" vaan hieman "matta". omakohtaisia kokemuksia ei kylläkään ole.

Äänestä
  • tuo riippuu siitä että minkä kelin ja kenen valmistama pulveri on pohjassa ja tietenkin kenen ohjeiden mukaan tekee. ei ole yhtä ainoaa voitelua vaan on monta vaihtoehtoa.

    Äänestä

itse en ole laittanut pulvereita ikinä, eikä niiden laittaja ole nyt kotona.
mutta "taputtele" pulveri aluksi pohjaan hieman kiinni. sitten vedä raudan kanssa pulveri kerralla pohjaan kiinni. sitten harjaus. (jos nyt muistan oikein kun ei paljon kiinnosta olla siinä pölyssä/savussa ilman hengityssuojainta)

Äänestä

Jokainen pulveri käyttäytyy hieman eri tavalla. Kylmemmän kelin pulverit sekä ns. kovettajapulverit saa raudalla / normaalilla harjauksella helposti kiiltäviksi. Raudan voi korvata lähes aina myös porakorkilla.
Noita kovettajapulvereita kannattaa muuten testata, kelipulverin sekaan tai sellaisenaan; kulutuskestävyys liukkaudelle kasvaa huimasti.
Nuo yleisimmin käytetyt kosteamman / märän kelin pulverit taas jäävät helpommin mattapintaiseksi, Startin BM:t taitavat olla ainoita joilla pinta on aina kiiltävä. Kyllä sen matankin kiiltämään saa, mutta vaatii niin paljon kiilloitusta etten oikein tiedä jääkö sitä sinne pohjaan enää tuon jälkeen. Kyllä se mattakin luistaa.
Itse käytän aina pulverin ja raudan välissä sellaista ohutta teflonkäsiteltyä kangasta (metallia se silti on), jakaa lämmön kuumasta raudasta tasaisemmin ja ainakin sen kanssa onnistuu hyvin tuo pulverointi.
Harjauksen teen vasta kun suksi on kunnolla jäähtynyt. Lumi hioo sitten loput.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


amatööri kirjoitti:

hei vinkkejä pulveri voiteluun! olen omasta mielestä jo kohtu hyvä voiteleen tavallisilla ja fluori voiteilla mutta nyt olen alkanut kokeilemaan pulveri voitelua ,mielestäni en saa suksia luistamaan juuri millään lailla ? eli kuinka kovasti pulveri raudalla poltetaan pohjaan ja kuinka kovasti kestää harjata mielestäni pinnasta ei tule millään kiiltävää enää pulveroinnin jälkeen vaikka miten harjaisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu