Miten on mahdollista että sammutettu tietokone latailee itsekseen jotain nettiin tai netistä?
Kone on siis sammutettu valmiustilaan, mikään merkkivalo ei pala, tuulettimet ovat seis, eikä kiintolevykään pyöri. Kuitenkin verkkokortin ja ADSL-modeemin ledit vilkkuvat merkiksi että kuso kulkee. Miten tämä on mahdollista kun käyttöjärjestelmää eikä biosia ole ladattuna, ja kiintolevykin on seis. Ainoa jännite on stanby-jännite virtalähteessä.
Outo ilmiö koneessa
9
380
Vastaukset
- drydydfy
Se on verkon "kohinaa".
- eipäsitäossoosannoo
Jos koneessa on sallittu "nettikäynnistys" tai joitain muita käynnistyksiä niin kai sitten vilkkuu.
- kfkhsjdhgj
Modeemi keskustelee serverin kanssa.
Ota tietokone kokonaan irti ja katso sitten. Kone on käynnissä valmiustilassakin, mutta on sulkenut virtaa eniten kuluttavat toiminnot. Valmiustilaa ei tule käyttää, paitsi jos konetta aiotaan käyttää pian uudestaan.- mystistä
Kyllä se oli niin sammutettuna kuin nykykoneilla voi, ei missään lepotilassa, seuraava vaihe olisi ottaa pistotulppa pois seinästä.
Epäilen että jos Windows haki vain päivityksiä? - aslakkialatölviöstä
mystistä kirjoitti:
Kyllä se oli niin sammutettuna kuin nykykoneilla voi, ei missään lepotilassa, seuraava vaihe olisi ottaa pistotulppa pois seinästä.
Epäilen että jos Windows haki vain päivityksiä?"Kone on siis sammutettu valmiustilaan"
noinhan aloituksessa lukee.
Minulla ei Windows 10 hae mitään päivityksiä kun ne on sammutettu. - mystistä
aslakkialatölviöstä kirjoitti:
"Kone on siis sammutettu valmiustilaan"
noinhan aloituksessa lukee.
Minulla ei Windows 10 hae mitään päivityksiä kun ne on sammutettu.Aivan, nykykoneissa ei ole niks'naks virtakytkimiä, ainoastaan startti painike. Fyysinen katkaisu vaatisi pistotulpan irroittamista.
- Ei_mitään_outoa
mystistä kirjoitti:
Kyllä se oli niin sammutettuna kuin nykykoneilla voi, ei missään lepotilassa, seuraava vaihe olisi ottaa pistotulppa pois seinästä.
Epäilen että jos Windows haki vain päivityksiä?Windows 8.1 ja 10 nopea käynnistys (fast startup), mikä on oletuksena käytössä , ei tietokone sammu täydellisesti edes virta napista. Sen takia päivitysten asentamiseksi pitääkin klikata käynnistä uudelleen vaihtoehtoa, mikä sammuttaa täysin tietokoneen. Muuten päivitykset ei asennu.
- aina_vilkkuu
Kyllä ne valot modeemissa vilkkuu vaikka modeemiin kytketty kone olisi aivan oikeastikin sammutettu, jos vaan modeemi saa virtaa, ja vilkkuu, vaikka mitään laitetta ei olisi kytketty modeemiin..
- mystistä
Kyllä minun modeemin valot ovat staattisia silloin kun ei ole liikennettä. Pelaavat yksiin verkkokortin valojen kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.743860Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j933251Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1122535Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.191720Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m741505Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.1231402- 991393
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä581363- 551103
Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä581083