Kun olen asunu syntyperäisenä kokkolalaisena muualla yli kummenen vuotta, kysyisin, elääkö
tällaset kaverit mm.kuin Tuurinman Jussi, Haakanan Kaitsu, Kurulan veljekset , kaveri jota Hälskyksi kutsuttiin, istui aina Merikokossa, Pollarin veljekset Ym. Hampi jne. Kuka muistaa?
tällaset kaverit mm.kuin Tuurinman Jussi, Haakanan Kaitsu, Kurulan veljekset , kaveri jota Hälskyksi kutsuttiin, istui aina Merikokossa, Pollarin veljekset Ym. Hampi jne. Kuka muistaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ota selvää ite onko elossa.
Sen verran tiedän, että Tuurinmaan Jude on kuollu.
Haakana kaj on vissiin ruottissa, Pollarin poikia ei vissiin ole enään kuin Seppo jälellä, Hälskyn muistan, se vissiin meni naimisiin Polson Pirjon kanssa, ja asuu eteläsuomessa.
ota tosiaan ite selvää äläkä kysele.toi on epäkohtelias kysely!!!
kuulin, et Vasalammen Päve on kuollu, muista en tiä missä ne on. Asun itteki muualla nykyään.
Luonnolista poistumaa elämäntavoista johtuen
hampihan elää vielä, hänhän on englihs pupin entisen omistajan isä
Försti ja Kärkkäinen .Legendat.
Taitavat+olla+aikamoisia+merkkimiehiä+kun+ihan+Etelä-Suomesta+asti+perään+huudellaan+vuosikymmenienkin+jälkeen.++Mitä+yhteistä+hyvää+edistäviä+saavutuksia+mahtaa+olla+tilillä+näillä+mainituilla+henkilöillä+??+++
Ymmärrän+toki+,+että+monopolilaitoksen+tuotteissa+on+veroja+vissiinkin+yli+90%+,+mutta+jos+jätettäisiin+tuo+verokertymän+tuottaminen+laskuista+,+niin+miksi+tosiaankin+näitä+joku+viitsii+muistella+??
Aika kultaa muistot, se lienee suurin syy useimmilla ihmisillä. Toisaalta joihinkin menneisiin ja edesmenneiden henkilöiden kanssa vietettyihin, joskus sopivasti kupittelujen merkeissä olleisiin hetkiin liittyy jotain hyvääkin nostalgiaa, joista toisille jääneet mukavat muistot. Negatiivista mainetta enimmäkseen keränneistä jotain myönteistäkin?
henkilöt tai sukulaiset voivat loukkaantua moisista kyselyistä, mitä ite tykkäisit jos sun nimeä täälä huuettais.
Hah, tietääkö, tunteeko, muistaako, mitä sitten. Naurettavaa hourimista. Olisin päässyt viisitoistavuotiaana merille Perhossa, laivaa ei vain koskaan tullut. Samoin kävi rautateiden kanssa, juna ei tullut koskaan Perhoon. Nyt olen ansaitulla eläkkeelä maisterina ja majurina, hah hah haaa!!!...