kartelli

ONKOHAN kOKKOLASSA JOTAIN MÄTÄÄ KUN KAKSI RAKENNUSLIIKETTÄ SAA AINA OSTAA JA RAKENTAA KAIKKI KOHTEET KOKOLASSA
112030
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sadat muutkin ovat ihmetelleet samaa. Tosi asia han on se että urakkaa pukkaa jos urakoitsija osaa myösn itse pukkia yhtä sun toista..
T. Malla.P

Äänestä

Kyllä tämän toisen, isomman firman keulahahmo, jolla on ylipitkä takatukka, on sen luokan ylimielinen sovinisti, että tuskin hän suhteilla kykenee pelaamaan. Raha, uhkailu ja kiristys ovat käytössä ja hyvin toimivat ainakin etelämpänä Euroopassa.

Äänestä
  • Jos pärjäätte hintakilpailussa ja koneet ym työkalut löytyvät niin hakemukset sisälle mutta tapana on että jos ei ole resursseja rakentaa niin ei voi sitten rakentaa ja onkos sulla esim betonitehdas omistuksessa jos ei niin turha kokeilla,nämä kyseiset rakennusfirmat ovat ottaneet riskit ja ootavat edelleenkin niin antaa heidän rakentaa koska hallitsevat sen varmasti

    Äänestä

  • jussi kirjoitti:

    Jos pärjäätte hintakilpailussa ja koneet ym työkalut löytyvät niin hakemukset sisälle mutta tapana on että jos ei ole resursseja rakentaa niin ei voi sitten rakentaa ja onkos sulla esim betonitehdas omistuksessa jos ei niin turha kokeilla,nämä kyseiset rakennusfirmat ovat ottaneet riskit ja ootavat edelleenkin niin antaa heidän rakentaa koska hallitsevat sen varmasti

    Olet aivan oikeassa!! Kyllä Kokkolassa osaaville rakennusliikkeille löytyy jokaiselle omat työmaansa. Olivat sitten isoja tai pienempiä..

    Äänestä

  • jussi kirjoitti:

    Jos pärjäätte hintakilpailussa ja koneet ym työkalut löytyvät niin hakemukset sisälle mutta tapana on että jos ei ole resursseja rakentaa niin ei voi sitten rakentaa ja onkos sulla esim betonitehdas omistuksessa jos ei niin turha kokeilla,nämä kyseiset rakennusfirmat ovat ottaneet riskit ja ootavat edelleenkin niin antaa heidän rakentaa koska hallitsevat sen varmasti

    Tiivistäminen ydinkeskustassa, kantakaupungin alueella ja sen reunavyöhykkeellä on kuitenkin hyvin mielenkiintoista, koska sillä tavoin kaupunki kasvaa paljon enemmän ihmisten mielessä kuin anonyymejä lähiöitä rakennettaessa. Tämä siksi, että esim. Kokkolan "city-alue" (tai sitä vähän laajempi alue) on olemassa ihmisten tietoisuudessa paljon vahvemmin kuin (varsinainen) esikaupunkialue. Myös pikkukaupunkimaisia keskuksia luomalla ja niiden tuntumaan rakentamalla saatetaan onnistua kaupungin kartalle (kaupunkilaisten mentaalikartalle) todella uutta tuovan oikean kaupungin luomisessa. Sama koskee hyvin erikoisia projekteja, kuten Kokkolan Linnaleirinaluetta.

    Äänestä

Ne kenellä on rahkeet ja osaamista,ammattitaitoa,suunnitelmallisuutta ja ideoita ne pärjää tässä maailmassa!Turha näistä on kadehtia!Ammattinsa osaavaa porukkaa molemmat rakennusliikkeet!Ilman näiden rakennusliikkeiden panostamista,Kokkola olisi kuin Nykarleby,,kylä jossa vain joki virtaa ja traktori seisoo torilla!Ja ei Kokkolassa ole muita isoja rakennusliikkeitä!Suosi oman kaupungin osaamista!

Äänestä

Ydinkeskustaan luontevimmin sopivan kulttuuri-instituution sijoitus sekundaarikeskukseen saattaa onnistua, mikäli tämä keskus on todella vahva ja sijainti vaihtoehtoisessa keskuksessa on hyvin keskeinen sekä sen muihin toimintoihin että liikenneyhteyksien suhteen. Vahvan instituution hajasijoituksella vaikutetaan samalla vahvasti sekundaarikeskuksen (miellettyyn) keskeisyyteen, attraktiivisuuteen ja identiteettiin. Keskeisyyden aste riippuu toiminnan luonteesta !

Äänestä
  • Ei tässä nyt tarvitse viisastella ja hökerrellä osaamisiaan kirjakielellä kyllä kaikki jo huomasi koulutuksesi,Hyppää kuuseen!

    Äänestä

Mitkä kaksi rakennusliikettä?
Viimeisen vuoden aikana Kokkolassa on rakentanut kaikki paikalliset liikkeet >10 kpl sekä liikkeitä mm Vetelistä, Pietarsaaresta, Kälviältä, Vaasata valtakunnalliset liikkeet.
Otappa asioista selvää ennenkuin huutelet!

Äänestä

Kukas se sai uimahallin remontin rakennustyöt?
Svedut eli Peab Seicon. En oo kyllä aiemmin kuullu tuollaisesta kokkolalaisesta raksafirmasta. Taitaa olla joku uus ämpärifirma.
Perämiehiä?

Äänestä
  • Taisi mennä urakkatarjoukset liian kalliiksi tai ei sitten muuten vain huvittanut tai ei löytynyt ammattitaitoa ja uskallusta ottaa kiinni tarjoavasta hyvästä työmaasta mutta kohta sitten taas itketään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rakentaja kirjoitti:

ONKOHAN kOKKOLASSA JOTAIN MÄTÄÄ KUN KAKSI RAKENNUSLIIKETTÄ SAA AINA OSTAA JA RAKENTAA KAIKKI KOHTEET KOKOLASSA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu