"vaihteleva" näkö

näkö_heittelee

Minulla on silmälasit. Täytyis uudet hakee. Mutta.
Minun näkö vaihtelee. Jos nyt haen uudet lasit, viikon päästä en näe enää niillä hyvin.
Silmät on kuivat. Syön tyrniöljy kapseleita ja pahin kuivuus menee niillä.
Joskus 6v? sitten lääkäri määräsi oxiklorin (tai sinnepäin) tabletit ja niistä paheni silmien kuivuminen. Lopetin syönnin, lääkäri "pauhasi" vain miksi olen mennyt lopettamaan.
Kävin päivällä saunassa ja sen jälkeen on todella huonoa nähdä, laskiko paine silmissä.
Nyt en ole käynyt optikolla mutta aienminkaan eivät löydä. Ei optikko asemien silmälääkäritkään ei löydä.
Mistä tällainen heittely näössä voisi johtua.
Joku sidekudosreuman tyyppinen minulla on. Tumavasta-aineet tapissa. Ferritiini koholla. Lonkissa joku tulehdus, molemmissa.Reuma-arvot "negatiiviset" Jotain tämä on, nivelpsoria tai jotain. Sormet kipeinä pitemmän aikaa.

4

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tihru

      Itse sairastan Glaucoomaa ja siitä johtuen samoja ongelmia silmälasien kanssa, välillä näkö sumenee melkoisesti. Silmälääkärini sanoi ettei optikkojen silmänpohjakuvauslaitteet ole niin niin tasokkaita, että niistä pystyisi esim. glaucoomaa välttämättä löytämään, korkeat silmänpaineet voivat viitata kyseiseen sairauteen, itselläni on tällä hetkellä kahdet lääkkeet tähän.

      • jkhgkjggfgc

        Glaukooma eli silmänpainetautia ei pystytä löytämään silmänpohjakuvauksilla. Sitä varten tehdään silmänpaineen mittaus. Se olisi helppo hoitaa silmänpohjamittauksen ohella, mutta julkisella puolella mitataan yleensä vain silloin kun epäillään kyseistä sairautta. Optikkoliikkeissä tuo on rutiinitoimenpide aina kun tehdään jotain tutkimuksia.

        Jotain ongelmaa on minullakin. Tuollaista "vaihtelevaa" näkökykyä on ilmennyt runsaan vuoden, mutta vain osittain. Kun luen jotain pikkutekstiä (esimerkiksi puhelimen näytöltä) tai teen muuta tarkkaa työtä (viimeksi napin ompelu mustiin housuihin) oikeaan silmään tulee tarkan näön alueelle "lätkä" jossa näkö on epätarkkaa. Valoisuus ei siis vaikuta kuten em. esimerkeissä on todettu. Harmillisinta on että tuo oire syntyy dominoivaan silmään (vasempaan silmään ei tule) ja siksi haittaa yleistä näkökykyä. Vajaassa tunnissa tuo oire poistuu. Minulla on diabetes ja koska mittaan säännöllisesti verensokereita ja ne ovat normaalirajoissa, siitä ei liene kyse. Loppukuusta olen menossa silmänpohjakuvaukseen joten ehkäpä sieltä löytyy selitys tai ainakin saadaan karsittua silmänpohjavauriot pois. Kuvauksia tehdään minulle harvoin koska vaurioita ei ole ollut, mutta tässä jaksossa optikkoliikkeen silmälääkäri on kurkistanut välillä silmiin eikä ainakaan huomannut mitään erityistä.

        Pitänee tuota silmäoiretta alkaa seuraamaan ja etsiä syytä, mutta heittäkääpä vinkkejä jos jollakin on ollut samanlaisia oireita.


    • RAL-

      Verensokerin vaihtelut vaikuttavat "linssiin". Onko verensokeri vaihteleva?

    • RAL-

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      99
      2901
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2624
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2362
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      27
      2305
    5. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      19
      2008
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      86
      1827
    7. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1709
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1544
    9. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1412
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      8
      1266
    Aihe