LÄHITAKSIKULJETTAJA

Olisiko nykyaikaistuneen Lähitaksin kuljettajien / ajomiehien nykyaikaisempi nimi " NILA? " Sehän on tunnetusti puun ja kuoren välissä. Lähitaksin tarkastaja vaatii " Nilaa " rikkomaan lakia tai ehkä tarkastaja ei tunne lakia. Kännyyn puhuminen ajaessa on lain mukaan rangaistava teko josta seuraa sakot jotka kuljettaja / pulputtaja maksaa itse. 3. x vuodessa, on koko ajokortti mitätön pitempäänkin. Kun Lähitaksi vaatii rikkomaan lakia niin eikö sakot kuuluisi Lähitaksille tai rikokseen yllyttäneelle / vaatineelle tarkastajalle.

Sain kesällä 2017 kuukauden sanktion kun en ajaessani, asiakas kyydissäni, en vastannut puheluùn tuntemattomasta numerosta. Asiakas kiitteli kohteliaisuudestani. Ymmärrän. Hän oli vuokrannut taksin. Ei puhelinkioskia.

Vapauduttuani vastasin jatkuvasti soivaan, tuntemattomaan. Soittaja oli Lähitaksin tarkastaja S.S. Onneksi autossa ei ollut h.f. sillä sellaista " tarkastajan " kielenkäyttöä en olisi suonut, Suomalaista taksia kehuvan, asiakkaan kuulevan. No. Sain 1.k.k. Sanktion. Tarkastaja sai tahtomansa kun en suostunut rikkomaan lakia puhumalla känään ajaessani.

Osittain ehkä sanktiooni vaikutti julkinen arvostelu tarkastajan ystävän pukeutumisesta. Tarkastajan ystävän pukeutuminen oli n.s. hippimäinen ja taksiksi häntä ei tunnistanut muusta kuin numeroidusta, keltaisesta banaanista auton katolla. " LÄHITAKSI " kunniaan.
Taksikuljettajilla, jotka ei ole tietyn tarkastajan ystäviä, on n.s. " virkapukupakko. " Ilmeisesti tarkastajan ystäviä ei k.k. sääntö koske. Saanen ajaa taksia, ystävyttyäni, vaikka munasillaan.
Kyseenalaistan nyk. virkapukupakon. Jos Ajomies ei pukeudu kun ihaudankaivaja, kokomustiin,
voimmeko paremmin viestittää asiakkaalle että tämä voi olla se viimeinen kyyti.

Nyk. sanktioni sain kun auton laitteet, kyydin maksuvaiheessa, meni pimeäksi. Auton laitteiden irtisanoutuminen oli kuljettajan syy. Siitä siis rangaistus jonka poistamista on minun kirjallisesti
anottava. 1.k.k. sanktio kestää siis anomuksineen ja Lähitaksin käsittelyineen todella kauan. Kehitysvammainen asiakas väitti kuskin vaatineen käteismaksua. Se on iso valhe. Kuinka kuski voi vaatia käteistä? Tietämättä summaa mittari pimeänä. Saamatta tulostettua kuittia. Se siitä.

Tarkastaja oli kuullut vain kiukkuisen, taksialaa tuntemattoman, kehitysvammaisen asiakkaan valituksen. Sen kertoo jo kirjallinen sanktion. Taksissa, ei keskuksessa, oli autokohtainen vika. Ei kuski- tai keskuskohtainen vaan nimenomaan autokohtainen vika josta oli informoitu autoilijaa jo yli vuoden. Viittaako tämä siihen että tarkastajan ä.o. on jokseenkin sama kuin kehitysvammaisen, kiukkuisen ja asiasta mitään ymmärtävän asiakkaan?

Kun sanktiostani lunastaessa koitin kertoa versioni tapahtumista, tämä pahakielinen tarkastaja ei raivoltaan edes kuunnellut versioltani. Olin jo valmiiksi tuomittu. Kuinka monta Nolaa täällä on?

Jokseenkin turha autoilijoiden välittää kuljettajapulasta. Navetassakaan ei kuule moista mylvimistä kuin Lähitaksin tarkastajan " puhuttelussa. " Tervetuloa alalle.

0

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

        Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
        Maailman menoa
        40
        5218
      2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

        Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
        Maailman menoa
        73
        3122
      3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

        Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
        Maailman menoa
        16
        2978
      4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

        Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
        Maailman menoa
        143
        2871
      5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

        Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
        Maailman menoa
        36
        1686
      6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

        Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
        Kotimaiset julkkisjuorut
        227
        1596
      7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

        Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
        Maailman menoa
        88
        1594
      8. Kaikki ovat syntisiä!!!

        Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
        Luterilaisuus
        422
        1298
      9. Haluaisitko sinä

        Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
        Ikävä
        68
        1140
      10. Persut palkkaavat verorahoilla

        avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
        Maailman menoa
        228
        1130
      Aihe