Mikä side on hyvä

Menkkoihinvalmistautuja

Eli oo varmaan huomenna menossa kauppaan ostamaan jotain siteitä siis ihan vain kaiken varalta. Ei ole vielä menkat alkanu mut varmaan ihan pian alkaa. Ja siis mikä on hyvä side merkki? Tarviiko mun ostaa kahta erilaista sidettä et esim yö side ja sit se iha normaali? Vai pärjäänkö ny ensin vaa yhdellä side paketilla? Paljonko siteet maksaa suunnilleen? Vai kannaattaako mun ollenkaan mennä ostaa sitei iha kaiken varalta esim mun koululaukkuun? Äitilleni en aio menkoista puhua enkä ainakaan siitä että meen? ostaa siteitä. Oon ihan ulkona nyt näist side jutuist. (Oon 14 pian 15)😂 kiitti niille jotka vaivautuu vastaamaan

10

2263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokijat

      Moikka, always ultra jossa siivekkeet on perus hyvä side,osta sellainen jossa tosiaa n on siivekkeet,pitää siteen hyvin aloillaan ja on 8tunnin siteitä merkissä myös,että runsaat vuodot kestää kunhan vaihdat aina kun tuntuu jo siltä.eli side veressä..ja suihkuta paikat välissä normaalilla lämpötilan vedellä kevyesti. Alle 4 euroa maksaa, yösiteenäki käy mutta jos kovasti vuotaa niin yöside varapakkusena .kyllä se siitä.

    • faesgrh

      Itse pidän enemmän Libressen siteistä, mutta nämä ovatkin ihan mielipidekysymyksiä. Varmaan aloittajallekin se oma suosikki löytyy aikanaan.

      Ostaisin kyllä kahta mallia, pidempiä (yöside tai muuten pidempi) ja normaalikokoisia. Sitähän ei voi etukäteen tietää minkälaiset menkat sitten tulevat itsellä olemaan. Ei tartte ainakaan heti kauppaan sännätä, jos kotoa löytyy jo paria vaihtoehtoa erilaiselle vuodolle.

      Koululaukkuun kannattaa ehdottomasti pakata muutama side valmiiksi.

    • ekotekoja

      Sideharsoa ja puuvillavanua. Vältä muovia tässäkin.

    • keski_ikäinen_nainen

      Voisit kyllä äidille tai edes jollekin muulle läheiselle ihmiselle puhua asiasta (vaikka mummille tai kummille). Helpointa olisi, kun saisit siteitä äidiltäsi.

      Yksilöllinen anatomia ja liikkumistapa vaikuttavat siihen, mitkä siteet sopivat. Itselläni siteet harvoin pysyvät kunnolla paikallaan. Olen jo vanhempaa ikäluokkaa, ja tykkään kuukupista. Nuorelle ja kokemattomalle tytölle se ei sovellu.

      Olen myös saita ja ostanut halppissiteitä (kotiin ja silloin, kun olen liian laiska käyttääkseni kuukuppia). Joskus halvat siteetkin toimivat ihan hyvin, joskus saattavat olla niin heikkoja, että hajoilevat saumoista.

      Sitten kun kuukautisia on pidellyt sen aikaa, että homma tulee tutuksi (voi ennakoida vuotojen määrät ja osaa hoitaa kuukautishygienian ym), niin voi harkita vaikka kestositeitäkin. Niitä voi ommella itse, ja ohjeita löytyy netistäkin. Ensimmäisenä tuskin niitä kannattaa tehdä, voi olla, etteivät ne ole oma juttu. Ja niissä on tietysti se, että käytettyä sidettä ei heitetä roskiin, vaan se on kuljetettava kotiin pestäväksi.

      Nykyään on myös kuukautisalushousuja, jotka sitovat pienehkön vuodon itseensä. Ne ovat kyllä varsin kalliita.

      Yöllä olisi helpompaa, jos side olisi riittävän pitkä. Myös sänkyä voi suojata, ettei patja ole veressä, jos tulee ohivuoto. Itselläni on samanlaisia muovitettuja poikkilakanoita käytössä, mitä sairaalassakin käytetään. Niitä on silloin tällöin esim. Lidlissä tosi edullisesti. Olen nipo, enkä halua veritahroja patjaan.

      • Anonyymi

        Libresse yöside ainakin mulle hyvä


    • Anonyymi

      Always siivelliset.Pysyy paremmin paikoillaan kuin siivettömät.

    • Anonyymi

      Mulla ei kyllä ainakaan pysy siivellisissä ne siivet.

      • Anonyymi

        Riippuu minkä malliset alushousut on.Mä ite oon käyttänyt koko ikäni sloggeja ja niissä on kyllä pysynyt kun kunnolla taittaa sen teippipuolen.


      • Anonyymi00009
        Anonyymi kirjoitti:

        Riippuu minkä malliset alushousut on.Mä ite oon käyttänyt koko ikäni sloggeja ja niissä on kyllä pysynyt kun kunnolla taittaa sen teippipuolen.

        Niin juuri


      • Anonyymi00010

        Tekokuidusta (kuten satiini tai pitsi) tehdyt alushousut ovat liukkaita, jolloin side ei pysy paikallaan. Puuvillaiset alushousut tarjoavat parhaan pidon siteen liimapinnalle.

        Pitsipikkareita voi sit pitää sit muulloin. Stringien (tanga-mallisten alushousujen) kapea haaraosa ei tarjoa riittävästi tarttumapintaa, jolloin siivekkeet eivät pysy paikallaan ja suoja liukuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      280
      2621
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2453
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2195
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      76
      1877
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1628
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1406
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1308
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1130
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1099
    Aihe