Lauantain alanurkkaa lukiessa tulee melkoisen kafkamainen tunne. Päätoimittaja Uusi-Kilposen mukaan Suomalainen perinteinen media on moniarvoinen ja laadukas. U-K ei tosin väitä Hämeen Sanomia moniarvoiseksi, mutta laskee ilmeisesti johtamansa lehden mukaan myöskin tässä kohtaa. Laadukkuudesta voidaan tietysti olla montaa mieltä, mutta moniarvoiseksi Hämeen Sanomia ei voi kukaan selvinpäin laskea.
Lehden poliittisissa linjauksissa oikeistolaisuus on aina nostettu jalustalle ja vasemmisto on ns. pohjasakkaa. Kaupungin sisällä kokoomus-demari akselin tekemisiä ei ole koskaan toimituksessa arvosteltu millään tavalla - ei vaikka Hämeenlinnassa kaikki käyrät näyttävät alaspäin. Kok-Dem valta on toimitukselle itseisarvo, tapahtui mitä hyvänsä.
On totta että kun lehti yhdistettiin ns. lännen median leiriin, myöskin lehden korkeaa profiilia hieman madallettiin, mutta se ei tehnyt toimituksesta moniarvoista missään mielessä.
Lehden poliittisissa linjauksissa oikeistolaisuus on aina nostettu jalustalle ja vasemmisto on ns. pohjasakkaa. Kaupungin sisällä kokoomus-demari akselin tekemisiä ei ole koskaan toimituksessa arvosteltu millään tavalla - ei vaikka Hämeenlinnassa kaikki käyrät näyttävät alaspäin. Kok-Dem valta on toimitukselle itseisarvo, tapahtui mitä hyvänsä.
On totta että kun lehti yhdistettiin ns. lännen median leiriin, myöskin lehden korkeaa profiilia hieman madallettiin, mutta se ei tehnyt toimituksesta moniarvoista missään mielessä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Suomenkielisistä sanomalehdistä Hämeen Sanomat on nykyään kyllä jo aika suuri vitsi.
Eilen, 23/2 Ylen TV-uutisissa oli graafinen listaus Suomen kaupungeista joiden kehittyvyys tai taantuma esitettiin eri värisin pylväin.
Kuten arvaatte, Hämeenlinna esiintyi punaisessa osiossa jossa oli listattu taantumakaupungit!
Tänään, 24/2 lukiessani Hämeen Sanomia löysin tuon uutisen kyllä aiheesta mutta kas kummaa, siinä ei mainittu lainkaan Hämeenlinnan joutuneen taantumakaupunkien listaukseen!
Teen yhteenvedon tästä........ Hämeen Sanomien edustaman ja 10 vuotta hallintovastuussa olleen Kok/Sd-Agendan edun mukaista ei ollut nostaa tätä Hämeenlinnan saamaa ja sille kuuluvaa taantumakaupunkinimitystä esiin uutisoinnissaan koska se on epäedullista juurikin Kok/Sd:n hallinnoman kaupungin huonosta ja epäonnistuneesta hallinnon kuntakultttuurista!
Häsa vetää niin törkeästi kokdemille kotiin päin, että on suorastaan ihme kuinka UUsi-Kilponen kehtaa väittää lehden olevan puolueeton
Pravda kertoo puolueettoman totuuden.
Huok :(
Kertoispa tuo KokDem-Trollokin joskus puolueettoman totuuden eikä aina vetäisi niin kovasti sinne KokSd-suuntaan! 😟
Mielestäni Kilposen kirjoitus oli ihan asiallinen, hänhän nosti esille nimenomaan Persujen väitteen siitä että on muka suuri yhteiskunnallinen vääryys että toimittajat ovat "vihervasemmistolaisia". Kilponen puolusti median moniarvoisuutta ihan oikein sillä, että Suomessa ei ole mitään lakeja jotka määräävät mitä juttuja lehdissä saa kirjoittaa. Kukaan ei määrää mitä puoluetta toimittajan tulee kannattaa, jos Persut ovat sitä mieltä että toimittajakunnassa ei ole riittävästi toimittajia, niin silloinhan Persujen pitäisi hakeutua toimittajan ammattiin, miksei siis toimittajan ammatti kiinnosta Persuja? Persujen logiikalla voisi yhtä hyvin nostaa yhteiskunnalliseksi vääryydeksi sen, että miksi niin monet poliisit ovat perussuomalaisia? Poliisit ovat merkittävää valtaa käyttäviä virkamiehiä, jolloin voitaisiin yhtä hyvin väittää että poliisien joukossa pitäisi olla enemmän vasemmiston kannattajia. Samoin voitaisiin itkeä sen perään, että miksi yrittävät kannattavat keskimäärin kokoomusta? Ehkä yrittäjienkin keskuuteen pitäisi määrittää jotkut rajat mitä puoluetta he saavat kannattaa?
Kukaan ei määrää? Kyllä määrää ja se on häsa vai kuvitteleeko XX että PUK palkkaa Persun vaikka olisi loistava toimittaja. Huvitta jo ajatuskin.
Puolueeton. Ei edes sanan vertaa.
Kun en tilaa ei ole murheita ja satoja euroja parempiin käyttöihin.
Niin, jos tiedonvälitys on yhtä yksipuolista kuin Pohjois-Koreassa, mitäpä murheita siitä tavalliselle pulliaiselle kuitenkaan on.
Puoluelehtihän toi häsa on jo pitkään ollut.
Aina ollut.
Häsa on pelkkä kokoomuksen ja Hämeenlinnan kokdemin pikku apurilehdykkä, eikä se siitä muuksi muutu
Ihan ääri oikeistolainen demari lehdykkä! :) kirjoitan itseni pussiin yhdellä lauseella ja heitän pussin pimeään nurkkaan ja menen tutkiskelemaan, mikä meni taas metsään.