On tuollainen pihaa ympäröivältä tontilta motolla siemenpuuasentoon hakattu alue (vuonna 2016 kesähakkuuna). Koko on noin hehtaari jos sitäkään. Alue on sitten äestetty.
Kannattaako noita siemenpuita enää alkaa kaupittelemaan, vai kaadanko moottorisahalla aikanaan polttopuuksi, jolle minulla on tarvetta? Mäntymetsää. En viitsisi alkaa vekslaamaan MHY:n kautta enää noin pienen määrän (ne siemenpuut) takia.
Siemenpuut polttopuuksi?
8
402
Vastaukset
- voinäitä
No jos olet Mhy:n kanssa touhuileva puuhis, niin pistä vaan polttopuiksi.
Normaalisti siemenpuut korjataan muiden kauppojen yhteydessä, eli kun samalla metsätilalla tehdään hakkuita, niin samalla poistetaan siemenpuusto aiemmilta uudistualoilta. Näin se ainakin meillä toimii, eli hakkuut suunnitellaan siten, että siemenpuuston poisto otetaan huomioon kierrossa.
ps. mihin ihmeeseen tarvitset sitä Mhy:tä??- ei_ALV_velvollinen
Älä voivottele suotta. Mhy oli apuna, kun itse en tajua noita metsänmyyntihommia. Tietenkin se veloittaa ja lopulta jäi vähän sellainen tuntuma, että verotuksen ja kaiken muun jälkeen ei itselle paljoakaan jäänyt, vaikka metsä oli hoidettua ja isokasvuista tukkimetsää. Se kun on aiemmin kuulunut isomapaan etsäalueeseen. Mutta kun tuo pikkupalsta ei nyt enää ole mitään talousmetsää, ei siinä sen kummemmin ole hakkuita suunniteltu pitkäjänteisesti, että seuraavan hakkuun yhteydessä poistettaisiin edellisen metsäkuvion siemenpuut jne.
Mutta tuosta nyt tuli vaan mieleen, kun noin vähäisestä määrästä on kyse, että voisin sahata polttotarpeeseen siemenpuut. Tonttia jää ympäröimään muiden metsäpalstoja. Onko siihen mitään määräyksiä, kauanko hakkuusta täytyy kulua ennen kuin siemenpuita kaadetaan? - voinäitä
ei_ALV_velvollinen kirjoitti:
Älä voivottele suotta. Mhy oli apuna, kun itse en tajua noita metsänmyyntihommia. Tietenkin se veloittaa ja lopulta jäi vähän sellainen tuntuma, että verotuksen ja kaiken muun jälkeen ei itselle paljoakaan jäänyt, vaikka metsä oli hoidettua ja isokasvuista tukkimetsää. Se kun on aiemmin kuulunut isomapaan etsäalueeseen. Mutta kun tuo pikkupalsta ei nyt enää ole mitään talousmetsää, ei siinä sen kummemmin ole hakkuita suunniteltu pitkäjänteisesti, että seuraavan hakkuun yhteydessä poistettaisiin edellisen metsäkuvion siemenpuut jne.
Mutta tuosta nyt tuli vaan mieleen, kun noin vähäisestä määrästä on kyse, että voisin sahata polttotarpeeseen siemenpuut. Tonttia jää ympäröimään muiden metsäpalstoja. Onko siihen mitään määräyksiä, kauanko hakkuusta täytyy kulua ennen kuin siemenpuita kaadetaan?Eihän tuossa mitään ole, voit pitää ne siemenpuut siellä vaikka maailman tappiin, mutta järkevin ne on poistaa, kun alle muodostunut taimikko on hieman jo kasvanut, eli n. 2-3vuotta. Voit myös yrittää myydä ne puut jonkun naapurin metsäkaupan (päätehakkuun) yhteydessä, jos et niitä polttopuiksi tee.
Olen itse jonkun pienen erillisen palstan puut myynnyt naapurin metsäkaupan yhteydessä. Toimii hyvin niinkin!
Vaan onhan ne kallista polttopuuta, kun siemenpuut saa yleensä kaupaksi vaikkapa pylväiksi hyvään hintaan. Taikka niistä sorvaa hirret hirsirakennukseen.
Jos sinulla on ollut hehtaari sitä metsää, niin onhan siitä tullut sievoinen summa tiliä. Vai onko Mhy liruttanut sinua pahastikin iirikseen? - EipystyYmmärtämään
voinäitä kirjoitti:
Eihän tuossa mitään ole, voit pitää ne siemenpuut siellä vaikka maailman tappiin, mutta järkevin ne on poistaa, kun alle muodostunut taimikko on hieman jo kasvanut, eli n. 2-3vuotta. Voit myös yrittää myydä ne puut jonkun naapurin metsäkaupan (päätehakkuun) yhteydessä, jos et niitä polttopuiksi tee.
Olen itse jonkun pienen erillisen palstan puut myynnyt naapurin metsäkaupan yhteydessä. Toimii hyvin niinkin!
Vaan onhan ne kallista polttopuuta, kun siemenpuut saa yleensä kaupaksi vaikkapa pylväiksi hyvään hintaan. Taikka niistä sorvaa hirret hirsirakennukseen.
Jos sinulla on ollut hehtaari sitä metsää, niin onhan siitä tullut sievoinen summa tiliä. Vai onko Mhy liruttanut sinua pahastikin iirikseen?Järkevin poistaa? Kyse on kuitenkin pihaa ympäröivästä tontista, ketjun aloittajan kertoman mukaan, luulisi, että vähän painaa ympäristö ja maisemalliset arvot, eikä tarvitse maximaalista tuottoa hakea.
Sossusta saa rahaa, jos nälkää näkee, ei tarvitse ihan kaikkea ympäriltään hävittää muutaman euron takia. - ei_ALV_velvollinen
Kauanko siemenpuiden täytyy antaa kasvaa ennen kuin ne voi huoletta kaataa?
- köyhätTuhoaaYmpäristönsä
Ei vittu sentään, pihaa ympäröivältä tontilta puut pois kesähakkuuna, alue äestetty ja siemenpuut vielä nurin.
Moi! Kyselen täältäkin,eli olisko kenelläkään myydä esim. Kuitupuuta polttopuuksi itä-uudellamaalla tai tietoa mistä kannattaisi kysellä?
- ilmoitustakehiin
Pistä ostetaan ilmoitusta vaikka paikalliseen lehteen Itä-Uusimaa tai Keski-Uusimaa tai käy paikallisessa Mhy:ssä katsomassa tarjon olevista leimikoista. Saattaa onnistaa myös tori.fi palstallakin, jossa ilmoittaminen ilmaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus135495- 1972460
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan801823En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761467Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1841009- 41970
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46909- 77823
- 45709
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6691